3.OSB KURULUYOR

3.OSB KURULUYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün ilimize gelmesiyle, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan toplantıda Vali Süleyman Elban müjdeyi verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün ilimize gelmesiyle, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan toplantıda Vali Süleyman Elban müjdeyi verdi. 

Bakan Özlü'den 3. OSB'nin biran önce tamamlanması konusunda bürokratlarına talimat verdiğini söyleyen Vali Elban şöyle konuştu: "İlimizde 7. OSB'nin de Sayın Bakanımız müjdelerini verdi. Biran önce tamamlanması konusunda bakanlık bürokratlarına talimatlarını da verdi. Zannediyorum 1-2 ay içerisinde 3. OSB'nin de işlemlerinin tamamlanacağını da kendileri bize müjde olarak verdi. Kendilerine destek ve katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Allah razı olsun." dedi. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Bilecik'e geldi. Bilecik'te bir takım ziyaretler gerçekleştiren Bakan Özlü'nün ilk durağı Valilik oldu. 

Öğle saatlerinde valilik binasına gelen Bakan Özlü'yü, Vali Süleyman Elban ve kurum müdürleri kapıda çiçeklerle karşıladı. Daha sonra valilik anı defterini imzalayan Bakan Özlü, valilik makamına geçti. Burada Vali Süleyman Elban tarafından kendisine, üzerinde kayı amblemi bulunan atkı, kalpak ve Bilecik'in toprağından yapılan vazo hediye edildi. 

3.osb-bilecik1.jpg

Valilik ziyaretinin ardından Bakan Özlü, Ak Parti İl Başkanlığına geldi. Burada partililere seslenen Bakan Özlü, 16 Nisan’da yapılacak referandumunla ilgili konuştu. 

"HIZLI ÇALIŞAN DEVLET SİSTEMİ KURULSUN İSTİYORUZ"

“Biz seçime gitmiyoruz. Biz bir belediye başkanı seçmeyeceğiz, biz bir milletvekili seçmeyeceğiz, biz bir bakan seçmeyeceğiz." diyen Bakan Özlü şöyle konuştu:  "Peki ne olacak? Bu referandumda iki kesim var. Evet diyenler ve hayır diyenler var. Biz evet diyoruz. Biz neden evet diyoruz? Aslında sebebi çok basit. 18 maddelik bir Anayasa paketi var. Bu paketteki bir madde bile evet demek için yeterli sebepleri taşıyor. Dolayısıyla bu referandumda gönlünüz çok rahat olsun. Ev ev, kahve kahve gezip insanları evet demeye ikna etmemiz lazım. Değişim isteyenler, Türkiye’de gelişme ve yenileşme isteyenler evet tarafında statükoyu korumak isteyenler hayır tarafında yer alıyor. Bunun basit açıklaması bu. Hayır diyorsak statükoyu korumak istiyoruz. Hayır diyorsak, mevcut sistem mükemmel diyoruz. Hayır diyorsak bu sistem bu şekilde kalsın diyoruz. Evet diyorsak, bu sistem değişsin, Türkiye’de daha pratik, daha hızlı çalışan bir devlet mekanizması, bir devlet sistemi kurulsun diyoruz” dedi.

'MEVCUT SİSTEM BİZİ ZORLUYOR'

Mevcut sistemin kendilerini zorladığını aktaran Özlü, “Mevcut sistem bizi zorluyor. Mevcut sistem yavaş çalışıyor, problem üretmeye çok açık bir sistem. Bu sistem, baba ile oğlu birbirine düşman eder, edebilir. Öyle bir sistem. Yani şuanda bize, ‘bir sorun yok ki, neden bunu değiştirmeye çalışıyorsunuz’ diyorlar. Biz bugün için değil, yarın için, gelecek için, çocuklarımız, torunlarımız için bu sistemi değiştirmek istiyoruz. Bakın kurumsal bir yapı kurmak istiyoruz. Bugünkü sistem, iki insanın iyiliği üzerine kurulu bir sistem. Başbakanla Cumhurbaşkanı iyi diye iyi bir sistem. Olası bir seçimde, iki farklı karakter iktidara gelse mevcut sistem bunları birbirine düşman edebilir. Bakın Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü zamanında bile mevcut sistemden kaynaklanan sorunlar yaşandığını hepimiz tarih kitaplarında okuduk. Ahmet Necdet Sezer Bülent Ecevit, Süleyman Demirel Turgut Özal, Turgut Özal Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel Tansu Çiller bakın bunlar hep sorun yaşadılar. Bunların hepsi kötü insanlar mıydı? Hayır. Mevcut sistem yetkileri o kadar bölmüş ki, güçleri o kadar bölmüş ki” diye konuştu.

"KİMSE KAFANIZI KARIŞTIRMASIN"

“Gelişmiş toplumlarda, ileri toplumlarda herkes sadece kendi işini yapar ve iyi yapar” diyen Özlü, şöyle devam etti: “Hakimse iyi hakimdir sadece hakimlik yapar. Vali ise iyi validir sadece valilik yapar. Mühendisse mühendistir iyi mühendis sadece mühendislik yapar. Mevcut sistemde bu yetkiler karışmış durumda bakın yasama yürütme yargı iç içe ve birbirini engelliyor. Birbirinin çalışmasını engel oluyor. Önerdiğimiz sistem yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olsa emin olun biz Türkiye olarak dünyanın en yüksek kalkınma hızını yakalayan ülkelerden birisi oluruz. Buna emin ve rahat olun. Sizden çok rica ediyorum bu paketi bütün gücünüzle savunun. İnanın bakın hiçbir eksiği hiçbir kusuru yok. Kimse kafanızı karıştırmasın. Milletimize anlatalım.

3.osb-bilecik2.jpg

"HAYIR OYU VERENLER, BİRAZ DÜŞÜNMELERİ LAZIM"

“Diyorlar ki o kadar yetki veriyorsunuz ki pakette Cumhurbaşkanı’na. Bu yetkiler diyor insanı diktatör yapar diyor” ifadelerini kullanan Bakan Özlü, şunları kaydetti: “Bir yerde söylüyor. Arkadaşlar bakın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, koskoca İstanbul birçok Avrupa ülkesinden daha büyük bir yer. Arkadaşlar Kadir Topbaş Bey diktatör mü? Kadir Bey’in yetkileri Kadir Bey’i diktatör mü yapıyor? Hayır. Hızlı karar alıyor. Şunu söyleyeyim hayır oyu veren arkadaşlarımızın bu oyların kimin işlerine yarayacağını biraz düşünmeleri lazım. Bu oylar hayır oyları verenlerin hayır oyları arkadaşlar Kandil’in işine yarayacak. FETÖ’nün işine yarayacak. DEAŞ’ın işine yarayacak. Allah korusun 15 Temmuz darbe girişimi o kötü gece bir koalisyon hükümetine karşı yapılmış olsaydı şu anda Türkiye Mısır gibiydi. Bakın güçlü iktidarın, güçlü iradenin, güçlü bir liderin sayesinde bugün bu noktadayız.” dedi. 

Konuşmasının ardından Ak Parti İl Başkanı Fikret Karabıyık, Bakan Özlü'ye Osmanlı Arması'ndan oluşan tabloyu hediye etti. 

Ak Parti İl Başkanlığı ziyaretinin ardından Bilecik Belediye Başkanlığına geçen Bakan Özlü burada, Belediye Başkanı Selim Yağcı'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Yağcı, şehircilik anlamında alt yapı hizmetlerinin bittiğini, üst yapı çalışmaların devam ettiğini söyledi. Genel ve yerel idare ile uyumlu çalışma içerisinde olduklarını kaydeden Başkan Yağcı, Bilecik'in tarım ve sanayi şehri olduğunu, üniversite ve turizm şehir olma yolunda ise ilerlediğini belirtti

3.osb-bilecik3.jpg

BAŞKAN YAĞCI, 3. OSB MÜJDESİ İSTEDİ

Başkan Yağcı konuşmasının devamında 3. sanayi bölgesi için Bakan Özlü'den müjde beklediğini ifade ederek: "Bilecik Merkezde 2 OSB'miz var. 3. OSB'nin kuruluşu için sizden müjdeli haberleri bekliyoruz." dedi. 

BAŞKAN YAĞCI, BAKAN ÖZLÜ'DEN DESTEK İSTEDİ

Başkan Yağcı konuşmasının devamında Bilecik'te yapılması düşünülen projeleri sıralayarak Bakan Özlü'den destek talep etti. Başkan Yağcı şöyle konuştu:  "Şehrimiz gelişti. Küçük Sanayi bölgelerimiz şehrin ortasında kaldı. Küçük sanayi noktasında da tekliflerimiz var. Bu konuda da himaye ederseniz bize katkı sağlamış olursunuz. 

Genç nüfusumuz fazla. Gençlerimiz ve çocuklarımız için projeler yapmak istiyoruz. Bilecik'te bir bilim merkezi çalışmamız var. Bu konularda da destek talep ediyoruz. Bilgi evleri noktasında çalışmalarımız var. 

Trafik eğitim pisti konusunda da bir çalışmamız var. Bakanlığımızın bu çalışmalarda bize ortak olması gücümüze güç katacaktır. Bu konularda da yardımlarınızı istirham ediyorum." dedi. 

Başkan Yağcı konuşmasının ardından Bakan Özlü'ye bir takım hediyeler takdim etti. Hediye takdiminin ardından Bakan Özlü, basına kapalı şekilde Belediye Başkanlığında bir süre görüşmelerde bulundu. 

BAKAN ÖZLÜ SANAYİCİLERLE BULUŞTU

Belediye Başkanlığı ziyaretinin ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'na giderek burada iş adamlarıyla toplantı gerçekleştirdi. 

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonundaki program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Ardından konuşmalar ile devam eden programda konuşan Vali Süleyman Elban, Bilecik'in bir sanayi şehri olduğuna vurgu yaptı. Bilecik'te 6 OSB bulunduğunu ifade eden Vali Elban, Bilecik'in sanayileşme yönünden planlı bir kent olduğunu söyledi. 

VALİ MÜJDEYİ VERDİ

Vali Elban konuşmasının devamında Bilecik'e 3. OSB için Bakan Özlü'nün müjdeyi verdiğini ifade ederek: "İlimizde 7. OSB'nin de Sayın Bakanımız müjdelerini verdi. Biran önce tamamlanması konusunda bakanlık bürokratlarına talimatlarını da verdi. Zannediyorum 1-2 ay içerisinde 3. OSB'nin de işlemlerinin tamamlanacağını da kendileri bize müjde olarak verdi. Kendilerine destek ve katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Allah razı olsun." dedi. 

Vali Elban'ın ardından Bakan Özlü konuştu. Bakan Özlü yaklaşık 45 dakika süren konuşmasında Türkiye'deki ekonomik gelişmelerden bahsetti. 

"15-20 GÜNE 11 MİLYAR PARA PİYASAYA GİRECEK"

Türkiye'deki yükselişin bazı kesimleri rahatsız ettiğini ifade eden Bakan Özlü; "Kim ne yaparsa yapsın, kimse Türkiye'nin yükselişine engel olamacayak" dedi. Sanayicilere seslenen Bakan Özlü, güçlü ekonomi ve güçlü Türkiye için neler yapılabilir bunların araştırılması bu yönde çalışılması gerektiğini söyledi. 

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından ekonominin toparlanmaya başladığını ifade eden Bakan Özlü. "Önümüzdeki 15-20 gün içerisinde piyasaya toplamda 11 milyar liraya yakın para girişi olacak" dedi. 

"ARGE MERKEZİ KURUN"

Konuşmasının devamında istihdam seferberliğinden bahseden Bakan Özlü: "Buy millet 15 Temmuz'da fedakarlık gösterdi. Bu fedakarlığa karşılık olarak istihdam seferberliğine katılmanızı rica ediyorum." dedi.  Temel meselelerinin üretmek olduğunun altını çizen Bakan Özlü, Bilecik'te ARGE kapasitesi bulunan fabrikaların ARGE Merkezleri kurmalarını istedi. 

"TEKNOLOJİ ÜRETMEK ZORUNDAYIZ"

Türkiye'nin gerçek açığının teknoloji olduğunu ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, teknoloji üretmek zorunda olduğumuzu, teknoloji satmayan Türkiye'nin geleceğinin olmadığını kaydetti.  

"SANAYİCİMİZİN DERDİ BİZİM DERDİMİZDİR"

Bakan Özlü ayrıca Nisan ayında yasalaşması planlanan "Üretim Reform Paketi" ile ilgili de açıklamalar bulundu. Bugüne kadar sanayici ve iş adamlarının şikayet anlamında ne varsa paketin içerisinde olduğunu ifade edeb Bakan Özlü: "Sanayicimizin her derdi bizim derdimizdir" dedi. 

Bakan Özlü konuşmasının devamında 16 Nisan'da yapılacak referandumla ilgili konuştu. Devletin daha hızlı çalışması için mevcut sistemin değişmesi gerektiğini ifade eden Bakan Özlü: "18 maddeden bir tanesi bile evet dememize yeterli. Bu sitem ülkenin önünü açacak. Gönlünüz rahat olsun. Türkiye'nin ayağa kalkmasından rahatsız olanlar var. Kimse kusura bakmasın Türkiye büyüyecek" dedi.  Toplantı, Bakan Özlü'nün konuşmasının daha sonra basına kapalı şekilde devam etti. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda iş adamlarıyla yaptığı toplantının ardından Söğüt'e giderek İlçe Danışma Kurulu Toplantısına katıldı. 

3.osb-bilecik5.jpg

Kaynak:Sinan ÖNCE

Bu haber toplam 3926 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum