BİLECİK’İN GÜNDEMİ BASIN MASASI’NDA

BİLECİK’İN GÜNDEMİ BASIN MASASI’NDA

2020 yılına hızlı bir başlangıç yapan Basın Masası, bu haftaki programında Bilecik Belediyesi’nde yaşanan işçi çıkarmalarını masaya yatırdı. 

Mücahid Erdal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programa, gazeteciler Erhan Toka, Ahmet Meşe, Rafet Sünetçi ve Ali Osman Çelikal konuk oldu. İşçilerin çıkarılmasının ardından siyasi partiler ve STK’lardan gelen tepkiler tartışıldı, Başkan Semih Şahin’in yaptığı basın açıklamasının satır araları yorumlandı. 

Programın açılışında; Sakarya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Programın Moderatörü Mücahid Erdal; bir tarafta en az 3 bin 800 TL’den başlayan ve 10 bin TL’ye kadar ulaşan memur sendikalarının bordrolarını yaktığını söyledi. 2500 TL’ye kazma kürek çalışmaya razı gelen ve işten atılan belediye işçilerinin ise zor durumuna dikkat çekerek, traji komik tabloyu gözler önüne serdi. 

2004 yılında, belediyedeki işine son verildikten sonra mahkeme kararıyla geri dönen Erhan Toka oldukça çarpıcı ifadeler kullandı. ‘Eşekten düşenin halinden eşekten düşen anlar” diyen Erhan Toka, “Belediyede yaşanan işçi çıkarmalarını tasvip etmiyorum” dedi. Toka ayrıca, işçi çıkarmalarının fitilinin Selim Yağcı’nın ilk döneminde ateşlendiğini, Semih Şahin’in ise bunun üzerine adeta benzin döktüğünü dile getirdi. 

Rafet Sünetçi ise çalışma süreleri sona eren geçici işçiler için bir öneride bulunarak, “KAYI A.Ş’ye alınabilirlerdi ve bu kış ayında işsiz kalmazlardı” dedi. Seçimden sonra belediyeye yaklaşık 150 kişi alındığını anımsatan Sünetçi, “Bilgi Evi’ne kim erken giderse sandalye kapıyor deniliyor. Alınan personeller içerisinde sahada çalışan yok zannediyorum. 2500 TL maaşla sahada çalışan insanlar işinden oluyor” dedi. 

Belediyeye haddinden fazla personel alınması sebebiyle işçi çıkarıldığını öne süren Ali Osman Çelikal ise, “AK Parti döneminde yapılan alımları eleştirenler aynı şeyi kendileri de yapıyorlar. Bir belediye başkan yardımcısının gelini de belediyeye alınmış” ifadelerini kullandı. 

Belediye Başkanı Semih Şahin’in söylemleri ile eylemleri arasında ortaya çıkan tutarsızlığın tepkilerin boyutunu artırdığını kaydeden Ahmet Meşe, Başkan Şahin’in kamuoyunu aydınlatma ve halkla iletişim konusunda eksikliklerin olduğuna vurgu yaptı. Ahmet Meşe, “Başkan beyin göreve geldiğinden beri kamuoyunu hazırlama noktasında bazı eksiklikleri olduğunu ve İşçi çıkarmalarında yine bu sebepten aşırı tepki aldığını düşünüyorum. Sayın başkan fırtına koptuktan sonra bir şeyleri açıklamaya çalışıyor ancak yetersiz kalıyor. Ayrıca eylemler ile söylemlerin tutarsızlığı en somut veriyi bile kadük bırakabiliyor” ifadelerini kullandı. 

Basın Masası’nın ayrıntılarını haber sitemiz www.bilecikhaber.com.tr’den izleyebilirsiniz.  

Kaynak:Bilecik Haber - M. Bahadır ORAL

Bu haber toplam 39304 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum
Basın Masası