'BU AYIBA SON VERELİM!'

'BU AYIBA SON VERELİM!'

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, askerlerin bayramlarda çelenk koymasının yasaklanmasını eleştirdi. İktidara seslenen Milletvekili Tüzün,"Atatürk'ün ordusuna hep birlikte sahip çıkalım. Bu ayıba son verelim” dedi.

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ulusal bayramlarda, kurtuluş ve anma günlerinde yapılan törenlerde askerlerin çelenk koymasının yasaklanması kararını eleştirerek, iktidara “Bu ayıba son verelim” diyerek çağrıda bulundu. Tüzün, “Mustafa Kemal'in ordusunu bu kadar itibarsızlaştırmak, bu kadar aşağılamak ne anlama geliyor? Sizin başka bir ordunuz mu var? Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ordusuna hep birlikte sahip çıkalım” ifadelerini kullandı. 

Tüzün’ün meclis kürsüsünden yaptığı konuşmanın satırbaşları şu şekilde:

Bu yıl Cumhuriyetimizin ilanının 93'üncü yıl dönümünü kutladık. Maalesef, törenlerde hoş olmayan, cumhuriyet ruhuna ve ilkelerine uygun düşmeyen görüntüler yaşandı. Önce halkımızın törenlere katılımını engellemek için bir korku havası yaratıldı; yetmedi, Anıtkabir'e giden yollar ve ana caddeler Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kamyonlarla kapatıldı; yetmedi, polis barikatları kuruldu ama tüm engellemelere rağmen vatandaşlarımızın kutlamalara katılması engellenemedi. Bu engellemeler Atatürk sevgisini ve cumhuriyet sevgisini içimizde daha da güçlendirdi; yıllardır yapılan uygulamalarla ortaya çıkan, iktidarın cumhuriyetle, bayramlarla ve kutlamalarla ilgili bir sorunu olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Her bayramda, her anma töreninde, her kutlamada maalesef bir engelle karşılaşıyoruz. Sık sık Bayram Kutlama Yönetmeliği değişikliği yapılıyor. Önce "Bayramları sivilleştiriyoruz" dediniz ama halkın bayramları kutlamasını engellediniz, Atatürk anıtlarına çelenk konulmasını yasakladınız, okullarda bu kutlamaları kısıtladınız. Şimdi ise Cumhuriyet Bayramı'ndan önce, çok acil bir durum varmış gibi Resmî Gazete'de mükerrer sayısında yeni bir yönetmelik yayınladınız.

Mustafa Kemal'in ordusuna yani "Garnizon komutanları bundan sonra bayramlarda çelenk koyamayacak, selamlamaya katılamayacak" dediniz. Ve Türkiye'nin gündemine bu konu geldiğinde Sayın Başbakan çıktı kameralar önünde, televizyonların önünde dedi ki: "Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlandığı için artık valiliğe bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bir birim oldu. Onun için, Jandarmanın Garnizon Komutanlığının yapıldığı yerlerde çelenk koyma törenlerine katılamayacak." Bu doğru değil, bu yanlış bir bilgi. Sayın Başbakanı da yanlış yönlendirmişsiniz. Çünkü eski yönetmelik de yeni yönetmelik de tüm garnizon komutanlarının yani Jandarmanın bulunduğu diğer sınıflarda Hava, Deniz gibi komutanlıkların da garnizon komutanı olarak çelenk koyamayacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum" diye konuştu. 

 

Kaynak:Ahmet MEŞE

Bu haber toplam 3187 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.