Çekya'ya 'ortak yatırım' çağrısı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “ Bizler, yatırımcılarımızın ve iş adamlarımızın önünü açmaya ve iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi için her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde düzenlenen Türkiye-Çek Cumhuriyeti İş Forumu'na katıldı. Programda Bakan Muş'un, Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.

 

Bakan Muş, Çekya, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecinin başlatılmasına yönelik çalışmalarımızda önemli ortaklarımızdan biri olmuştur. Ülkelerimiz arasındaki müstesna ilişki, sizlerin de yoğun gayretleri sayesinde ekonomik alanda da kendisini göstermektedir” dedi Bakan Muş sözlerine şöyle devam etti:

“ Çok uluslu şirketler tedarik kanallarını yeniden şekillendirmek vasıtası ile küresel ölçekteki stratejilerinde önemli değişikliklere gitmektedir. Özellikle pandemi döneminde AB'deki üreticilerin, tedarikçilerini yakın bölgelere kaydırmak adına ciddi bir çaba içine gittiklerini ve Türkiye'nin bu noktada güçlü üretim altyapısı ve lojistik avantajları ile öne çıktığını net bir şekilde gözlemledik. Bu durum Çekya ile ticaretimize de yansımış olup ikili ticaret hacmimizde bu zorlu süreçleri fırsata çevirdiğimizi ifade edebilirim. 2021 yılında ikili ticaret hacmimiz bugüne kadar kaydedilen en yüksek ticaret hacmi olup 4,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ticaretimizdeki bu artış ivmesi ile bu yıl sonunda 5 milyar dolara ulaşacağımıza bizim inancımız tamdır"

 

Rifat Hisarcıklıoğlu ise Çekya ile ticari ilişkileri daha da genişletme arzusunda olduklarını belirterek, "Türk iş insanlarının AB ülkeleri ile ticaretini ve iş ilişkilerini zorlaştıran üç önemli konuya da değinmek istiyorum. Birincisi, özellikle ticari faaliyetlerinde bulunmak isteyen Türk vatandaşlarımızın AB vize başvuru süreçlerinde yaşadıkları sıkıntılar. İkincisi, Gümrük Birliği’nin modernizasyon konusu. Bu konuda desteğinize ihtiyacımız var. Biz, bir an önce Gümrük Birliği'nin modernizasyon müzakerelerinin başlatılmasını istiyoruz. Gümrük Birliği'ni yeşil mutabakat ile birlikte düşünüyoruz. Her ikisi de Türkiye-AB ilişiklerinde olumlu gündem yaratacaktır. Batı Avrupa’ya yönelik taşımalarımızda 'Slovakya-Çekya-Almanya' güzergahı Türk taşımacıları açısından her geçen gün önem kazanan bir güzergahtır. Taşımacılarımız Slovakya geçişlerinde sorun yaşamıyorken; Çekya'dan alınan kısıtlı sayıdaki transit geçiş belgesi, Batı Avrupa'ya yönelik ihracatımız açısından yetersiz kalmakta. Çekya transit geçiş belgesi kotasının, taşımacılık sektörümüzün ihtiyacına cevap verecek düzeyde, minimum 25 bin adet seviyesine yükseltilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

 

Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Sikela da "Türkiye'den Çekya'ya transit geçiş belgesinin kotasının arttırılmasına yanıt vermek istiyorum. Buradaki taşımacılık seviyesi, ülke açısından gerçekten önemli sorun noktalarından biri. Bu anlamda verilen izin belgelerinin sayısı; ülkeden geçiş yapılan otoyolun çok uzun süre boyunca yeniden yapım aşamasında kalması nedeniyle otoyol üzerindeki trafiğin azaltılması gerekmişti. Çekya olarak tamamen AB üyesi olmayan ülkelere verilen yeni geçiş belgelerinin verilmesini durdurduk. Bizler karşılıklı ilişkilerimize önem veriyoruz. İzin sayısını yakın zamanda 6 bin daha fazla artırdık" dedi. 

 

İzlenme: 1206
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar