“İmarethaneyi yeniden ayağa kaldıracağız”

Vali Dr. Kemal Kızılkaya, “Orhangazi İmarethanesi’nin esas yapısını koruyarak her bir taşını itinayla taşıyacağız. İmarethaneyi, Şeyh Edebali Türbesi’ne daha yakın bir yere taşıyarak yeniden ayağa kaldıracağız.” dedi.

Vali Dr. Kemal Kızılkaya, Orhangazi Cami’nde, Şeyh Edebali Türbesi çevresinde ve Orhangazi İmarethanesi’nde incelemede bulundu.

Vali Kızılkaya, Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Seda Bayrakçı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Serkan Bircan ve ilgili kurum yetkililerinden oluşan heyetle birlikte tarihi yapılarda inceleme yaptı.

İlk önce Orhangazi Cami’ni ziyaret eden Vali Kızılkaya, yapılacak olan restorasyon projesini değerlendirerek uygulama yapılacak alanlarda inceleme yaptı. Ardından heyetle birlikte Orhangazi İmarethanesi’ne geçen Vali Kızılkaya, burada devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tarihi yapıların korunmasına yönelik yürütülen çalışmaları yerinde takip eden Vali Kızılkaya; “Yapılacak çalışmalarla Bilecik’imize değer katan tarihi yapılarımızı hem ayakta tutacağız hem de kültürümüzü nesillerimize aktaracağız. Osmanlı’daki hayırseverliğin bir göstergesi olan imarethanelerde yüzyıllar boyunca ihtiyaç sahiplerine ve medrese öğrencilerine ücretsiz olarak yiyecek temin edilmiş. Bizler de bu hayır kurumunu yaşatarak kültürümüzü nesillerimize aktaracağız. Orhangazi İmarethanesi’nin esas yapısını koruyarak her bir taşını itinayla taşıyacağız. İmarethaneyi, Şeyh Edebali Türbesi’ne daha yakın bir yere taşıyarak yeniden ayağa kaldıracağız. ” diyerek çalışmaların zaman kaybetmeden ve titizlikle yerine getirilmesinin takipçisi olacağını belirtti.

İzlenme: 1686
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Benzer Videolar