Kadınlar, şiddet ve ayrımcılığa karşı bir araya geldi

Kadınlar, şiddet ve ayrımcılığa karşı bir araya geldi

Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen “Eşitliğe Ulaşmak Ve Ayrımcılıkla Mücadele Güvencelerimiz” projesinin Bilecik’te yapılan 1. izleme çalışmaları tamamlandı.

Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen “Eşitliğe Ulaşmak Ve Ayrımcılıkla Mücadele Güvencelerimiz” projesinin Bilecik’te yapılan 1. izleme çalışmaları tamamlandı.

Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan, Ottoman Kafe’de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında, projenin detaylarına ilişkin bilgiler verdi. 35 ilde yürütülen proje kapsamında kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede konularında farkındalığın artırılmasını hedeflediklerini belirten Ayla Ercan, şunları kaydetti:

turk-kadinlar-birligi1.jpg

“Türk Kadınlar Birliği, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın arttırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği ‘‘ Eşitliğe Ulaşmak Ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz ’’ Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.

35 ilde yürütülen Proje faaliyetleri ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/ yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

turk-kadinlar-birligi2.jpg

Bu kapsamda Bilecik’te hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla, çalışma yaşamı, kalıp yargılar ve zararlı uygulamalar ile kadına yönelik şiddet ana temalarında ilgili kurum ve kuruluşları nezdinde bir izleme çalışması yürütülmüştür. 1.İzleme çalışmalarına Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şubesi, Bilecik Kadın Kooperatifi ve Bilecik Barosu katılmıştır. Bundan sonra da devam edecek olan izleme çalışmalarından beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir.

Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi Bilecik’ te de sivil toplum örgütlerinin kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak, yeni iş birliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır.” ifadelerini kullandı.

turk-kadinlar-birligi3.jpg

Ayrıca, toplantıya katılan Proje Bölge Mentörü Zeynep Göknil Şanal, projeye ilişkin katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi.

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilecik Haber