KOSGEB DESTEK PROGRAMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

KOSGEB DESTEK PROGRAMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

İşletmeler, girişimciler, meslek kuruluşları ve işletici kuruluşların, aynı anda en fazla 3 KOSGEB destek programından yararlanabilmesine yönelik düzenleme yürürlükten kaldırıldı.

Sıfır faiz desteği çıkmayanlar üzülmesin yeni yılda ikinci başvuru dönemi açılacak.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) Destek Programları Yönetmeli̇ği̇ndeDeği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇rYönetmeli̇k, ResmiGazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, KOSGEB veri tabanında yer almak için KOSGEB’in “www.kosgeb.gov.tr” internet adresinden başvuru yapılabilecek.

Destek programlarındaki ödeme süreci ve koşulları ilgili destek programı ve uygulama esaslarında belirlenecek.

Destek programları, program ve/veya işletme esaslı olarak izlenecek, programların ülke ekonomisi ve işletmelere etkileri ve sonuçları değerlendirilecek. İzleme ve değerlendirmeler, Başkanlıkça belirlenen esaslar doğrultusunda yapılacak.

Tüm bildirimler ve başvurular yazılı yapılabileceği gibi elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek.

Değişiklikle, işletmeler, girişimciler, meslek kuruluşları ve işletici kuruluşların, aynı anda en fazla 3 destek programından yararlanabilmesine yönelik düzenleme de yürürlükten kaldırıldı.

KOSGEB KREDİ SONUÇLARI

KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçları açıklandı! Sonuç öğrenme ekranı ve ikinci başvuru detayı! 

KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 15 bin kişiye verilecek olan 50 bin TL sıfır faizli kredi desteği, meraklı gözlerle bekleyen işletme sahiplerini aydınlattı. KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçları için 244 bin kişinin başvurduğu işletme sahipleri arasından iller arasında dağılım sağlandı. KOSGEB 50 bin TL sıfır faizli kredi sonuçları, kurumun İnternet sitesi üzerinden kullanıma açıldı. İşte kredi başvuru sonuçları ve ikinci başvuru konusunda Bakan Özlü’nün yapmış olduğu açıklamanın detayları

KOSGEB sıfır faizli kredi başvuru sonuçları açıklandı mı sorularını yönelten bireyler için müjdeli haber verildi. KOSGEB faizsiz kredi sonuçları kurumun İnternet sitesi üzerinden açıklandı. Kredilerin belirli kıstaslara göre verileceğini açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bu kıstaslara rağmen kredi alamayan işletme sahiplerinin üzülmemesi gerektiğini dile getirdi. Özlü, 2017 yılında ikinci bir başvuru döneminin açılacağını ifade etti. İşte KOSGEB sıfır faizli kredi başvuru sonucu ve detayları

KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçları kurumun İnternet sitesi üzerinden açıklandı. İşletme sahiplerinin başvuru yaptığı ‘sıfırfaiz.kosgeb.gov.tr’ adresinden açıklanan kredi başvuru sonuçları, 244 bin 890 işletme sahibinin başvurduğu süreçte, sadece 15 bin talihli kişiyi mutlu edebildi. KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçları ile bu fırsattan yararlanamayanlar için açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2017 yılı içerisinde ikinci bir fırsatın gündeme geleceğini ifade etti. İşte KOSGEB sıfır faizli kredi sonuçları ve Bakan Özlü’nün yapmış olduğu açıklamanın detayları

KREDİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye genelinde işletme sahipleri tarafından büyük rağbet gören faizsiz KOSGEB kredisi, sonuçları ile merak edilemeye başlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye genelinde toplam 15 bin KOBİ’nin yararlanabileceği kredi sonuçlarıyla en net bilgiyi verdi. Toplam 244 bin 980 işletme sahibinin müracaatta bulunduğu KOSGEB faizsiz kredi desteğinin 2016 bitmeden açıklanacağını duyuran Özlü, detayların en kısa sürede neticeleneceği ifadesinde bulundu.

KOSGEB kredi başvuru sonuçları, müracaatların yapıldığı ekran üzerinden işletme sahiplerine duyuruldu. Türkiye genelinde toplam 244 bin 890 işletme sahibinin merakla beklediği sonuçlar, yalnızca 15 bin kişinin yüzünü güldürdü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından verilen bilgiye göre, bu başvuru sürecinden yararlanamayan işletmeler, 2017 yılı içerisinde açılması planlanan ikinci bir başvuruya müracaat edebilecek.

İşte Bakan Özlü’nün konuşmasından bazı ara başlıkları;

Bakan Özlü, AA muhabirine, KOSGEB’in 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Faiz desteği, 2016 bütçesinden kullandırılacağı için süre uzatımına gidilmedi, ancak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve beyanname güncelleyen KOBİ’ler, 2017 desteklerinden daha rahat ve hızlı bir şekilde faydalanabilecek” – “Başvuruda bulunan işletmelerin sıralaması, yazılımla otomatik yapılacak. Her il için TÜİK verilerine göre il kotası belirlenecek. İşletmeler ölçeklerine göre ‘mikro, küçük, orta’ olarak sıralanacak”

KOSGEB’in 50 bin liralık faizsiz desteğinin, 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli olarak KOBİ’lere sunulacağını belirten Özlü, böylece programdan yararlanma hakkı kazanan işletmelerin önünün kısa zamanda açılacağını söyledi.

Söz konusu desteğe başvuruların, 21 Aralık Çarşamba günü saat 09.00’da sona erdiğini anımsatan Özlü, destek programına “rekor” oranda talep geldiğine dikkati çekti. Özlü, 19 Aralık Pazartesi saat 09.00’da başlayan başvurular kapsamında, 10 Aralık’tan itibaren 471 bin 993 KOBİ’nin KOSGEB veri tabanında yeni kayıt ve beyanname güncellemesi yaptığını ifade etti.

KREDİ ALAMAYANLARIN İKİNCİ BAŞVURU ŞANSI OLACAK

Bakan Özlü, kredi almaya hak kazanamayan ya da başvuru süresini kaçıran adaylar için müjdeyi verdi. 2017 yılı içerisinde ikinci bir uygulama daha yapılacağını duyuran Özlü, “50 bin liralık Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazananlara, ödemeleri belirtilen bankalar aracılığıyla 2016 bütçesinden yapılacak. Yani KOBİ’lerimiz yıl bitmeden 50 bin liralık desteklerini alabilecekler. Destek programına başvuramayan ya da başvurup yararlanma hakkını elde edemeyenler de üzülmesin, 2017 yılı bütçesinden KOBİ’lerimize yönelik benzer bir uygulama yapılacak.” ifadesinde bulundu.

 'SIRALAMA, YAZILIMLA OTOMATİK YAPILACAK'

Bakan Özlü, başvuru rakamlarına ilişkin, “İl kotalarına göre 15 bin KOBİ’nin 50 bin liralık faizsiz kredi alabileceği destek programına, 3 gün içinde toplamda 244 bin 980 kredi faiz başvurusu yapıldı. Söz konusu 50 bin lira kredi faiz desteği, 2016 bütçesinden kullandırılacağı için süre uzatımına gidilmedi, ancak KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve beyanname güncelleyen KOBİ’ler, 2017 desteklerinden daha rahat ve hızlı bir şekilde faydalanabilecek.” dedi.

Başvuruların alınmasının ardından değerlendirme sürecinin başladığını belirten Özlü, değerlendirmelerin nasıl yapılacağıyla ilgili olarak da “Başvuruda bulanan işletmelerin sıralaması, yazılımla otomatik yapılacak. Her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotası belirlenecek. İşletmeler ölçeklerine göre ‘mikro, küçük, orta’ olarak sıralanacak.” ifadesini kullandı.

'KREDİNİN ÇIKMASINDA YILLIK İŞ BİRİMİ SAYISI ÖNEM ARZ EDECEK'

İşletmelerin ölçeğine göre yapılan değerlendirmede, KOBİ’ler arası sıralamanın eşit olması halinde nasıl bir yol izleneceğini de anlatan Özlü, “KOBİ bilgi beyannamesinde yer alan yıllık iş birimi sayısı fazla olan işletmeler, bu veriye göre yıllık iş birimi sayısının eşit olması halinde de KOBİ bilgi beyannamesinde yer alan net satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine sıralama yapılacak. Büyük ölçüde mikro işletmeler desteklenecek. Puanlama kriterlerine göre, üretime ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik verilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

 Özlü, KOBİ’lerin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olup olmadığının belirleneceğine ve 50 bin liralık krediyi güvenlik soruşturmasından geçen işletmelerin alabileceğine işaret etti. Söz konusu desteğin işletmelere ve ekonomiye güç katacağını vurgulayan Özlü, desteği almaya hak kazanan KOBİ’lerin, hafta başında anlaşmalı bankalardan kredilerini kullanmaya başlayabilecekleri müjdesini verdi.

Bakan Özlü, KOBİ’lerin söz konusu desteği Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halk Bank, İş Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası ile Kredi Garanti Fonu üzerinden alabileceğini de sözlerine ekledi.

BAŞVURULAR UZATILMADI

Hürriyet’e bilgi veren KOSGEB yetkilileri, sistemin başvuru sayısındaki yoğunluktan zaman zaman durma noktasına geldiğini belirttiler. Yetkililer, “Bir yılda yaptığımız işlemi bir günde yaptık. Bir günde 450 bin kayıt yenileme ve güncelleme işlemi yaptık. Kredi başvurusunda bulunan firma sayısı 150 bini aştı. Yarın geceye kadar bu sayının 300 bini geçeceğini tahmin ediyoruz” dediler.

KOSGEB yetkilileri kredi başvurusunda bulunan firmalara bir de önemli uyarıda bulunuyor: “Bu süreçte fırsatçılar türedi. Cep telefonu mesajı gönderip, krediniz hazır, gelin alın, diyorlar. Herkes bilmeli ki biz hiçbir zaman KOSGEB destekleri için telefon mesajı göndermiyoruz. Aracı kullanmıyoruz. Kullanıcı adı ve şifrelerini kimseye vermesinler. Kredi başvurusu olumlu olan firmaları ilan edeceğiz, bilgilerini ilgili bankalara göndereceğiz.”

KOSGEB KREDİLERİ HANGİ BANKALARDAN ÇEKİLEBİLECEK?

Destek başvurularının ardından onay alınması halinde, aşağıda yer alan bankalardan talep edilen meblağlar alınabilecek. KOSGEB başvuruları onaylasa dahi, bankalar kredi verip vermeme ve onaylanan kredi miktarlarını değiştirme konusunda kendi inisiyatiflerini kullanma hakkında sahiptir. İşte programda yer alan bankalar;

*Akbank T.A.Ş.

*Denizbank A.Ş.

*Garanti Bankası A.Ş.

*İş Bankası A.Ş.

*QNB Finansbank A.Ş.

*Halk Bankası

*Vakıflar Bankası T.A.O

*Yapı Kredi Bankası A.Ş.

*KGF (Kredi Garanti Fonu)

 

Kaynak:Mücahid ERDAL

Bu haber toplam 22331 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.