Köy Yaşam Merkezlerinde Hayat Boyu Öğrenme

Bilecik'te köy yaşam merkezleri vatandaşlarımızın kendilerini geliştirmelerine ve nitelikli zaman geçirmelerine imkân sunuyor.

Bilecik'te köy yaşam merkezleri vatandaşlarımızın kendilerini geliştirmelerine ve nitelikli zaman geçirmelerine imkân sunuyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünü organizasyonunda başlayan çalışmalar, Küplü Köy Yaşam Merkezinde ve Karaköy Köy Yaşam Merkezinde güzel üretimlere vesile oluyor. Yapılan çalışmalara katılan Küplü Köyü Köy Yaşam Merkezi Kursiyerleri, Tığ ve Şiş Örücülüğünde sandıklarda bekleyen dantellerin derlendiğini, dantellerin gün yüzüne çıkıp ortamın estetiğini geliştirdiğini, fazla ipler veya kumaşlar geri dönüştürülüp tablolara, kanaviçelere işlendiğini, punc işleri ile boya kullanmadan sadece iplerle resimler yapıldığını belirtiyorlar.

Kurslara gösterilen rağbet her gün artıyor, kadınlarımız estetik düşüncelerini ve becerilerini atölyelerde geliştiriyor, güzel işler üretiyorlar. Küplü'lü hanımefendiler kurslarda duydukları mutluluğu; "Kadın eli değen bir işin çirkin olması olası olabilir mi" diyerek toplumun temel taşı olduklarını vurguladılar.

Karaköy Köy Yaşam Merkezinde Açılan kurs ise 14 kişiyle faaliyete başladı. Zamanla katılım arttı, 17 kursiyere ulaştı. Kurs sayesinde Dikiş kursuna katılmış köy kadınlarının yedisi dikiş üzerine bilgi ve beceriye sahip değilken kursa başlamış, becerilerini artırıp dikiş üzerine kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye ulaşmış durumda. Bilgi ve becerilerinin geliştiren bazı Karaköylü kursiyerler ev ekonomisine katkı sağlamaya başlayarak köy dışından müşteri edinip terzilik yapmaya başlaması çevrelerince takdirle karşılandı.

Bu kurslar ile Köy Kadınlarımız hem daha da sosyalleşiyor hem de uzun kış günlerini iyi değerlendirerek giyim, dikiş ihtiyaçlarını ucuza mal ederek ev ekonomisine de katkı saplamış oluyorlar.

Kursiyerler, Köy Yaşam Merkezlerini açarak çalışmaları organize eden İl Milli Eğitim Müdürüne teşekkür ettiler.

İzlenme: 1014
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar