Kurban Hizmetleri Komisyon Kararları Açıklandı

Kurban Hizmetleri Komisyon Kararları Açıklandı

Kurban bayramında hayvan sahipleri ve vatandaşların uyması gereken kurallar ve yapılması gereken işlemlerin yer aldığı kurban hizmetleri komisyon kararları açıklandı.

Kurban bayramında hayvan sahipleri ve vatandaşların uyması gereken kurallar ve yapılması gereken işlemlerin yer aldığı kurban hizmetleri komisyon kararları açıklandı.

Kurban hizmetlerinin belirtilen esaslar çerçevesinde yürütülmesi ve herhangi bir aksaklığın oluşmaması için alınan kararların yer aldığı bilgi ilanı, Bilecik Belediye Başkanlığı kurumsal internet sayfası duyurular kısmında yer almakta.

Kurban kesim ücretlerinin de yer aldığı komisyon kararına göre; 1 ile 10 büyükbaş olan yerlerde kesim ücretleri, 500 TL, 11 ile 25 büyükbaş olan yerlerde kesim ücreti bin lira, 26 ile 50 büyükbaş olan yerlere bin 600 TL, 51 ile 100 büyükbaş olan yerlerde 2 bin 500 TL, 100 büyükbaş olan yerlerde ise kesim ücreti 3 bin TL olarak belirlendi.

Komisyon kararlarına göre ayrıca küçükbaş hayvanlar için ise hayvan başına 25 TL olarak belirlenirken,  Belediye Başkanlığı’nca belirlenen kurban kesim yerleri dışında toplu olarak kurban kesimi yapacak mezbahane ve benzeri toplu kesim yerleri sahiplerinin; kesim yapabilmeleri için belirlenen yasal mevzuat gereği kurban hizmetleri komisyonundan izin ve yetki almaları gerektiği belirtildi.

Komisyonda ayrıca sağlıklı ve güvenli kesim yanı sıra belediye başkanlıkları, emniyet müdürlükleri, müftülükler ve ilgili kurumların almaları gereken tedbirler de kararlaştırıldı.

TOPLU KESİM YAPILACAK ALANLARDA DENETİMLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Kurban Hizmetleri Komisyon kararlarına göre Belediye Başkanlıkları ve bağlı ilgili birimler tarafından toplu kesim yapılacak alanlarda denetimlerin yapılacağı bilgisi verildi.

Hayvan pazarlarına küpesiz hayvan giriş çıkış kontrolünün ilgili belediye ve İl -İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılmasının kararlaştırıldığı komisyonda ayrıca il ve ilçelerde kurban bayramı öncesi ve sonrasında görevli olacak kurumların görev ve yetki alanları belirlendi.

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilecik Haber