Mv. Tüzün meclis genel kurulunda söz aldı

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmek üzere sunulan teklif üzerine konuşma yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmek üzere sunulan teklif üzerine yaptığı konuşmada; ‘’Halkın İktidarında vatandaşımızın çıkarına alınacak kararların müjdesini vermekten onur duyuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Konuşmasına; ‘’Kanun teklifini veren 70 milletvekili var, 70 imza var. Hadi genel kurula saygınız yok, yüce meclise saygınız yok, bari imzanıza saygınız olsun. 70 imza ile teklif sunuluyor ancak 5 kişi burada teklifi takip ediyor’’ sözleriyle başlayan Milletvekili Yaşar Tüzün, şunları söyledi:

‘’Özellikle 27. Dönem parlementosunda bir adet gelenek haline gelen temel kanun şeklinde kanun teklifleri geliyor. İç tüzüğümüzün 91. Maddesi gereğince temel kanun toplumun temelinin ilgilendiren yani bu ülke nüfusunun 85 milyon nüfusun tamamını ilgilendiren kanundur. Ancak sadece 8-10 bin kişiyi ilgilendiren bir kanun teklifi ve 16 maddeden oluşan bir kanun teklifi iç tüzük 91’i de yok sayarak temel kanun olarak getiriliyor. Bu yüce meclis bu genel kurul geçmiş dönemlerde hatta 22. Dönemde 1200 maddelik Türk Ticaret kanunu, kanun olarak görüşüldü. Kanun olarak genel kurula getirildi, maddelerin görüşülmesi yapıldı ve oylaması yapıldı. 1200 maddelik. Peki niçin bu madde temel kanun olarak konulmuş. Parlementoda grubu bulunan partiler, milletvekilleri kendi aralarında bir uzlaşma sağlasın, toplumun menfaatine kanun çıkarsın anlayışıyla bu kanun maddeleri gündeme getiriliyor. Ancak bugünkü siyasi iktidar bunu her zaman olduğu gibi bugün de yok sayıyor.’’ Dedi.

‘’İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI EN ÖNEMLİ BAKANLIK. ANCAK BAKANLIK KARARNAME VE YÖNETMELİKLERLE YÖNETİLİR HALE GELDİ’’

Konuşmasında İç İşleri Bakanlığının en önemli bakanlık olduğunu vurgulayan Milletvekili Tüzün, ‘’Bizler Cumhuriyet Halk Partisinin milletvekilleri olarak geçtiğimiz haftalarda yapmış olduğumuz İç İşleri Bakanlığı komisyonundaki söylemlerimizi, verdiğimiz önergelerin ne kadar önemli olduğunu şimdi daha iyi anlaşılıyor. Çünkü az önce AKP sözcüsü kanunun 6. Ve 8. Maddesindeki yönetmelikle yönetilir’i, kanuni düzenleme yapacağız’ diyerek bir önerge verdi ve Cumhuriyet Halk Partisi grubunun ne kadar haklı olduğunu burada kendi sözleriyle ifade etti.  Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı, Türkiye’nin en önemli bakanlığı. Türkiye’nin huzurundan, asayişinden bu milletin can ve mal güvenliğinden sorumlu. Böyle önemli bir bakanlığın komisyonu 5 yılda 5 defa toplandı. Yani zaten bakanlık kararnamelerle ve yönetmeliklerle yönetilir halde. Kararname çıkıyor uygulanıyor, yönetmelik çıkıyor uygulanıyor. İç İşleri Bakanlığı gibi böylesine önemli bir bakanlıkta tüm yetkiyi yönetmeliğe bırakırsanız bakan gelir yönetmelik değişir. Bakana göre yönetmelik değişir, bakan yardımcısına göre yönetmelik değişir, daire başkanına göre yönetmelik değişir, genel müdüre göre yönetmelik değişir. O zaman bu yüce meclis niçin vardır, neden vardır. Kanun koyucu hakkımızı bizler belirleyemeyecekse o zaman bakanlık yönetmeliklerle ve kararnamelerle bu ülkeyi yönetsin.’’ İfadelerini kullandı.

‘’KARARNAME VE YÖNETMELİKLE YÖNETİLDİĞİ İÇİN BU DURUMDAYIZ’’

Konuşmasında; ‘’Yönetmeye kalktıkları için de maalesef Türkiye bu durumda’’ ifadelerini kullanan Milletvekili Yaşar Tüzün, ‘’Bu kanunun içeriğine baktığımızda 8 farklı kanunda değişiklik yapıyor. Bu 8 farklı kanunun torba kanun haline gelmesi, yetmedi temel kanun halinde gündeme gelmesi ve yetmedi gerek komisyonda gerekse genel kurulda vereceğimiz önergelerle ilgili yine AKP grubunun ret vereceğini şimdiden algılayabiliyoruz. İç işleri Bakanlığı gerçekten Türkiye’nin en önemli bakanlığı. Böylesine görev ve yetkisine baktığımızda bugün bakanlığın ve bakanın ne halde olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu gerekçelerin içine baktığımızda özellikle bakanlığın görevlerinden bir tanesi bakanlığa bağlı iç güvenlik kurullarını idare etmek suretiyle ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, yurdun iç güvenliğini ve asayişini, kamu düzenini ve ahlakı, anayasada yazılı hak ve hürriyetlerini korumak’ diyor. Koruyabiliyor mu? Hayır koruyamıyor. Yine önemli görevlerinden bir tanesi; sınır, kıyı ve karasularımızın muhafaza ve emniyetini sağlamak. Sağlayabiliyor mu? Hayır sağlayamıyor. Bir önemli görevi, karayollarında düzeni ve güveni sağlamak ve denetlemek. Denetleyebiliyor mu? Hayır, denetleyemiyor. Suç işlenmesini önlemek, suçluları takip etmek ve yakalamak. Yakalayabiliyor mu? Hayır, yakalayamıyorlar. Her türlü kaçakçılığı men ve takip etmesi gerekiyor. Takip edebiliyor mu? Hayır edemiyor. Yurdun iç politikasına, il ve ilçelere genel ve özel durumlarıyla ilgili değerlendirmeler yapmak ve bakanlar kuruluna teklifte bulunmak’ diyor. Bakanlığın, Bakanlar kuruluna bugüne kadar bir teklifte bulunmadığını tespit etmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla bunu da yapamadıklarının en somut örneğidir.’’

‘’GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMDE BULUŞMAK DİLEĞİYLE’’

Konuşmasının sonunda ‘’Güçlendirilmiş parlamenter sistemde buluşmak dileğiyle’’ ifadelerini kullanan Milletvekili Yaşar Tüzün, ‘’Şimdi bunları yapamayan bir siyasi iktidarın uzantısı, Sayın Bakanın, Süleyman Soylu’nun o makamda oturmasının hiçbir anlamı yok. Varsa, var deyin. 2016 anayasa değişikliği referandum döneminde iktidar partisi mensupları ve o dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı; biz bu değişiklikle artık bakanların siyasi olmasını, siyasi partilerin grup toplantılarına, mitinglerine, örgüt toplantılarına katılmamaları gerektiğine inandığımız için bu değişikliği yapıyoruz’ demişti. Artık bakanlar tarafsız olacak. Her siyasi partiye her vatandaşımıza, her belediye başkanına aynı yakınlıkta ve aynı uzaklıkta olacak’ demişti. Referandumda bunun üzerine bir kurgu söylemlerinize ve eylemlerinize devam ettiniz. Şimdi geldiğimiz noktada başta İç İşleri Bakanı olmak üzere  hangi bakan partisinin etkinliğine katılmıyor, hangi bakan partisinin siyasi söyleminde bulunmuyor. Hangi bakan siyasi eylemde bulunmuyor. O zaman siz bu milleti kandırdınız. Ancak artık kandıramayacaksınız. Seçim yaklaştı. Önümüzdeki ilk 6 ay içerisinde bu iktidarın değişeceği kamuoyu tarafından çok iyi bilinmektedir. Önümüzdeki süreçte Millet İttifakı iktidarında Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bunların hiçbirinin yaşanmayacağını, Türkiye’de barışın, huzurun ve özgürlüklerin yaşanacağı bir ülke olacağını, güçlendirilmiş parlamenter sistemle buluşmak umuduyla yüce heyeti saygıyla selamlıyorum.’’ dedi.

İzlenme: 1092
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar