Söğüt altın madeninde acele kamulaştırma kararı

Söğüt altın madeninde acele kamulaştırma kararı

Söğüt’te, Gübretaş'a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edilen alan için acele kamulaştırma kararı çıktı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gübretaş’ın Söğüt maden sahası için yapılan kamulaştırma başvurusu sonuçlandı. Buna göre Söğüt altın madeninin ivedi şekilde üretim sahasına geçirilebilmesi için yapılan kamulaştırma başvurusu kabul edildi. Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamada, taşınmazların hazine adına tescil süreci tamamlandıktan sonra inşaat ve madencilik faaliyetlerinde bulunmak üzere tahsis sürecinin ivedilikle başlatılacağı belirtildi.

KAP açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bağlı ortaklığımız Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. tarafından Söğüt Altın Madeni Projesi'nin  bulunduğu Bilecik İli, Söğüt İlçesi sınırları içerisindeki 82050 nolu maden işletme ruhsatı sahasında bulunan üçüncü şahıslara ait taşınmazların, ülkemizin altın üretim hedefine yönelik en önemli katkılardan birini sağlayacak ve ülke ekonomisinde dış ticaret açığının kapatılmasına olumlu katkısı olacak Söğüt altın madeninin ivedi bir şekilde üretim safhasına geçirilebilmesi ve milli ekonomiye kazandırılması amacıyla acele kamulaştırılması için 25.03.2021 tarihinde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapılmıştır.

16.10.2021 tarih ve 4626 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, söz konusu maden ruhsat sahası sınırları içerisinde kalan ve altın+gümüş cevheri üretimi için ihtiyaç duyulan karar ekindeki taşınmazların Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesi gereğince karar verilmiş olup bu karar 17.10.2021 tarih ve 31631 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. 

Cumhurbaşkanı Kararı ekindeki taşınmazların hazine adına tescili süreci tamamlandıktan sonra inşaat ve madencilik faaliyetlerinde bulunmak üzere Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.'ye tahsis süreci ivedilikle başlatılacaktır.”

sogut-altin-madeninde-acele-kamulastirma-karari1.jpg

İlgili Haberler

Kaynak:Ahmet Meşe

Bu haber toplam 2236 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Söğüt