SP´Lİ GENÇLER HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU

SP´Lİ GENÇLER HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU

Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı, 1-7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında hükümete ve yetkili organlara çağrıda bulundu.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı, 1-7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında hükümete ve yetkili organlara çağrıda bulundu. SP'li gençlerin açıklamasında," Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 58. Maddesinde yer alan “…Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” ilkesi gereği Hükümeti ve Yetkili Organları Anayasa'nın gereklerini yapmaya davet ediyoruz" denildi.

/resimler/2016-3/7/1453340032141.jpg
Saadet Partisi Bilecik Gençlik Kolları Başkanlığı, 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Belediye Çay Bahçesi önünde yapılan açıklamada Yeşilay Haftası'nda bağımlılık ve zararlı alışkanlıklarla alakalı farkındalık çalışmaları yapılarak bunlara karşı mücadele verildiği belirtildi.
Basın açıklaması Saadet Partisi Gençlik Kolları Sosyal İşler Başkanı Ömer Bekir Laçin tarafından yapıldı. Laçin açıklamasında, 110 bin insanın sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek "Türkiye'nin uyuşturucu ve sigaradan kaybı, savaştan beter. Sigara üretiminde dünyada 7. sırada yer alan ülkemiz, 2.72 milyar dolar ekonomik kayba uğruyor ve 110 bin insanını zamansız ve erken toprağa veriyor" dedi.
Anayasa'nın 58. maddesine dikkat çeken Sosyal İşler Başkanı Ömer Bekir Laçin,"Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” ilkesi gereği Hükümeti ve Yetkili Organları Anayasa'nın gereklerini yapmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

/resimler/2016-3/7/1454412845963.jpg
Ömer Bekir Laçin açıklamasında şunları kaydetti:
"Yeni anayasa çalışmalarının gündemde olduğu bugünlerde mevcut anayasaya baktığımızda 58. maddenin ikinci kısmındaki ödevler; alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı, suçluluk, kumar gibi temelde bazı olumsuz durumlardan gençlerin korunması noktasında ilk başta makul sayılabilecek bir içeriğe yer vermiştir. Ancak bugün 1982 Anayasasında en çok ihlal edilen düzenleme olarak göze çarpmaktadır. Özellikle iddaa, spor toto, at yarışı, milli piyango gibi kumar benzeri kötü alışkanlıkların devlet eliyle organize edilmesi, teşviki ve devletin kazanç sağlaması karşısında devlete böyle bir ödevin verilmiş olması büyük bir tezattır.
Anayasa maddesinde geçen “alkol düşkünlüğünden koruma” ifadesi ile alkol tüketiminin düşkünlüğe varmayan boyutu anayasal açıdan serbest bırakılmış olup madde kendi içinde çelişmektedir. Alkol tüketiminin azı ile başlayan durum sorunlu görülmezken düşkünlük haline gelme halinde devletin gençliği korunması ödevi devreye girmektedir. Ancak düşkünlük boyutuna vardıktan sonra gençliğin korunmasından değil tedavisinden bahsedilebilir. Dolayısı ile alkol boyutundaki bu düzenleme oldukça sorunludur.
Devletin uyuşturucu maddeler konusundaki görevi gençliği sonuçlardan koruyarak izole etmek değil; üretimi, ticareti, sevkiyatı, dış destekleri gibi sebeplerin ve kaynakların kendisiyle mücadele ederek toplumun tümünü ilgilendiren bu illetten kurtarmaktır.Görülüyor ki; anayasadaki gençlerin zararlı alışkanlıklardan korunması ile ilgili maddeler, zararlı alışkanlarla mücadele noktasında yetersiz kalmaktadır. Yeni anayasada ve kanunlarda gençlerle ilgili olası maddelerde gençlerin korunması değil, kendine özgü durumlarının kabulü ile gençliğin manevi olarak güçlendirilmesi yaklaşımının geçerli olması daha uygun olacaktır. Bu amaçla devletin, gençlerin gelişimini, toplumsal ve siyasal yaşama aktif ve eşit biçimde katılmasını sağlayacak çalışmaları yürütmesi ve desteklemesi yönünde olumlu tüm önlemleri alacağına dair bir düzenleme daha uygun gözükmektedir.

/resimler/2016-3/7/1455346440771.jpg
Basın açıklamamıza burada son verirken, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 58. Maddesinde yer alan “…Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” ilkesi gereği hükümeti ve yetkili organları Anayasa'nın gereklerini yapmaya davet ediyoruz" dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.