TECHANKARA PROJE PAZARI EKOSİSTEMİ BULUŞTURDU

Türkiye’nin yüksek teknolojili alanlardaki yenilikçi fikirleri TechAnkara Proje Pazarı’nda buluştu.

Türkiye’nin yüksek teknolojili alanlardaki yenilikçi fikirleri TechAnkara Proje Pazarı’nda buluştu. Bu yıl 10’uncu kez düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı, inovatif girişimler ile yatırımcıları bir araya getirdi. 10’uncu yılda jüri tarafından belirlenen 100 proje, ATO Congresium’da görücüye çıktı. 350 start-up’ın yatırımcılarla B2B görüşme gerçekleştirdiği etkinliğin açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı.

Bakan Varank, özel sektörün girişimcilik ekosisteminin kar getiren bir alan olduğunu anlamaya başladığını belirterek “Bizzat yatırımcılar artık girişimcilerin peşinde koşmaya başladı ve bu ivme gittikçe devam edecek.” dedi. İklim, çevre, enerji ve sosyal krizleri odağına alan etki yatırımcılığının tüm dünyada öne çıktığını kaydeden Bakan Varank, “Finansal getiriyle birlikte sosyal ve çevresel etkiyi odağına alan bir girişim sermayesi fonunu ilk kez ülkemize kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu uygulamayı da yine Ankara Kalkınma Ajansımız ile birlikte devreye alacağız.” diye konuştu.

268 PROJE DEĞERLENDİRİLDİ

TechAnkara Proje Pazarı, Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2011 yılında hayata geçti. Proje pazarına, Ankara’daki teknoloji geliştirme bölgeleri, OSB’ler, üniversiteler, Ar-Ge kuruluşları, kuluçka merkezleri gibi girişimcilik ekosisteminin paydaşları destek verdi. Bu yıl şartları sağlayan 268 yenilikçi proje; yenilikçilik, ticarileşme potansiyeli, pazar potansiyeli, sosyal ve çevresel fayda gibi başlıklarda jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu.

59 JÜRİ İNCELEDİ

Toplam 59 jüri üyesinin incelediği projelerden 100’ü etkinliğin yapıldığı ATO Congresium’da kendilerine ayrılan stantlarda projelerini tanıtmaya hak kazandı. 100 projeye, Temmuz ayında  finansal okuryazarlık, sürdürülebilirlik, yaratıcı endüstriler, start-up hukuku, yatırıma hazırlık gibi başlıklarda eğitimler verildi.

100 YENİLİKÇİ GİRİŞİM

Eğitimler sonucunda 100 girişim, ATO Congresium’da düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı’nda bir araya geldi. Sağlık teknolojilerinden giyilebilir teknolojilere, savunma sanayisinden endüstri 4.0 uygulamalarına kadar birçok alandaki yenilikçi girişimler görücüye çıktı.

TechAnkara Proje Pazarı’nın açılışı nedeniyle ATO Congresium’da bir tören düzenledi. Etkinliğe Bakan Varank’ın yanı sıra Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, ATO Başkanı Gürsel Baran, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri katıldı.

TechAnkara Proje Pazarı’nın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, özetle şunları söyledi:

NE ARARSANIZ MEVCUT: TechAnkara Proje Pazarı, proje sahiplerini, yatırımcıları ve iş çevrelerini bir araya getirerek Ankara’nın girişim ekosistemi için önemli bir görevi ifa ediyor. Çünkü bu güzel etkinklik, girişimcilerimizin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup çözümler üretecek şekilde tasarlandı. Eğitim, danışmanlık, mentörlük, ortak altyapılar, iş birlikleri, uluslararası network, sinerji ne ararsanız burada mevcut. Siz yeter ki inovatif ve teknolojik iş fikirlerinizin potansiyelini burada ispat edin.

900 PROJE TİCARİLEŞTİ: Daha şimdiden buradan çıkan birçok etkileyici başarı hikayesine de şahit olduk. Bu yıl onuncusunu gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, bugüne kadar binin üzerinde çok değerli proje görücüye çıktı. Bu projelerden yaklaşık 900’ü de ticarileşmeyi başardı. İçlerinden bazıları TechAnkara Proje Pazarı’na gelen yatırım fonları ve melek yatırımcılar ile yapılan görüşmeleri neticesinde toplamda 40 milyon dolarlık yatırımı şirketlerine çekmeyi başardılar.

AR-GE EKOSİSTEMİNİ SIFIRDAN İNŞA ETTİK: 2002’de biz iktidara geldiğimizde bu ülkede faaliyette sadece 2 teknopark vardı. Buralarda 630 kişi çalışıyordu. Bugün geldiğimiz noktada 90’nın üzerinde teknoparkta Ar-Ge faaliyetleri devam ediyor. 80 binin üzerinde araştırmacımız Ar-Ge yapıyor, katma değer oluşturmak için büyük gayret gösteriyor. Biz diyoruz ki bu ülkede Ar-Ge ekosistemini yenibaştan, sıfırtan inşa ettik. Sıfırdan inşa ettiğimiz ekosistem ile gençlerim de büyük başarılara imza atıyorlar.

YATIRIMA DESTEK PORTALI: Böyle yapılar elbette çok önemli ama tek başına yeterli değil. Çünkü finansman konusu hala girişimcinin önündeki en büyük soru işareti. Biz de gerek kendi kurduğumuz gerekse destek verdiğimiz fonlarla girişimcilerimizin daha rahat erişebileceği kaynaklar oluşturuyoruz. Tabi, bu fonlara ek olarak, Kalkınma Ajansları, TUBİTAK ve KOSGEB üzerinden girişimcilere sağladığımız birçok imkan mevcut. Devletimizin verdiği tüm teşvik ve destekleri bir araya topladığımız bir portal oluşturduk. www.yatirimadestek.gov.tr portalından bütün girişimcilerimiz, bütün yatırımcılarımız girip devletimizin hangi desteği var buradan kontrol edebilirler.

ÖZEL SEKTÖR ANLADI: Girişimcilik ekosisteminin yakaladığı ivmede biz bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin ne kadar etkili olduğunu görebiliyoruz. İnşallah özel sektör de artık bu alanların ne kadar faydalı, etkili ve kar getiren alanlar olduğunu da yavaş yavaş anlamaya başladı. Bizim bu verdiğimiz desteklerin yerini özel sektörün destekleri almaya başlayacak. Bizzat yatırımcılar artık girişimcilerin peşinde koşmaya başladı ve bu ivme gittikçe devam edecek.

BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYORUZ: Bir müjdeyi de bu kürsüden girişimcilerimizle paylaşmak isterim. Ankara Kalkınma Ajansıyla güzel bir ivme yakaladığımız kitlesel fonlama uygulamasını yürütüyoruz. Daha önce Türkiye‘de kitlesel fonlamanın adı vardı, uygulaması hiç yoktu. Ankara Kalkınma Ajansı ile işleyen, yatırımcıların faydalandığı bir mekanizmayı devreye koyduk. Fonbulucu çok güzel işlere imza atıyor.  Şimdi bunu adım öteye taşımanın kararını aldık.

ETKİ YATIRIMCILIĞI: Son dönemde etki yatırımcılığı yani iklim, çevre, enerji ve sosyal krizleri odağına alan etki yatırımcılığı tüm dünyada öne çıkan bir alan. Biz de bu kapsamda, finansal getiriyle birlikte sosyal ve çevresel etkiyi odağına alan bir girişim sermayesi fonunu ilk kez ülkemize kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu uygulamayı da yine Ankara Kalkınma Ajansımız ile birlikte devreye alacağız. İlgi duyan girişimcilerin ve yatırımcıların bu yeni uygulamayı dair süreci Ankara Kalkınma Ajansımız üzerinden takip etmelerini rica ediyorum. İnşallah etki yatırımcılığını da Türkiye’nin gündemine biz sokmuş olacağız.

YERİNDE VE ETKİN KULLANIM

Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin, Ankara’nın 5 bin yıllık tarihiyle girişimcilik ekosisteminin gözbebeği olma yolunda ilerlediğini ifade ederek “Teknolojiyi üreten değerli girişimcilerin, inovasyon yetkinliklerini ticarileştirme ve ülke ekonomisine katkıda bulunacak şekilde katma değer yaratma ve artırmaya yönelik süreçleri de içeren proje pazarı gibi etkinliklerin kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamaktaki rolü büyüktür.” dedi.

6,8 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, TechAnkara markası altında, gerçekleştirdikleri tüm faaliyetlerde girişimciliği odağa aldıklarını belirterek “Bugüne kadar TechAnkara Proje Pazarı’nda yatırım fonları ve melek yatırımcılar ile yapılan ikili iş görüşmeleri neticesinde toplamda 6,8 milyon dolar girişimlere yatırım toplanmıştır.” dedi.

İLK 3’E GİRENLERE ÖDÜL

Konuşmaların ardından Bakan Varank, yatırımcı sunumlarında ilk 3’e giren girişimcilere ödüllerini verdi. Doğal Aktif Maddelerle Zenginleştirilmiş Biyopolimer Yüzey ile Gıdaların Raf Ömrünün Uzatılması projesiyle Sena Tarım birinci, Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisiyle Endüstriyel Boyutta Otonom Gıda Kurutma Sistemi projesiyle Theta Temiz Enerji Teknolojileri ikinci, Mobil Elektrikli Araç Hızlı Şarj İstasyonu projesiyle Burak Özdemir üçüncü oldu. İlk 3’e giren girişimciler, Ankara’daki teknoparklarda bir yıl boyunca ücretsiz ofis ödülü kazandı.

ÖDÜLLERİ YÜZDE 50 ARTTIRDI

Bakan Varank, ilk 3’e giren girişimcilere ayrıca para ödüllerini de verdi. 80, 60 ve 40 bin lira olan ödülleri az bulan Varank, “Madem girişimcileri takdir edeceğiz, bu ödülleri arttırmamız lazım. Bunu en az yüzde 50 arttıralım mı?”  diye salona sordu. Salondan alkışlı yanıt gelince Bakan Varank, “Ödülleri yüzde 50 arttırdık. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi. Böylece birinci 120, ikinci 80, üçüncü de 60 bin liralık ödülün sahibi oldu.

DOĞAL BİOPLASTİK

Bakan Varank’tan birincilik ödülünü alan Sena Tarım, projesini “Birinci olduğumuz proje birkaç aşamadan oluşuyor. Mantarlardan küf ve mayadan biyopolimer elde ediyoruz. Elde ettiğimiz biopolimer ile yeni nesil gıda saklama ambalajları yapıyoruz. Tamamı doğal içerikli ve tamamı bioplastik. Gıda saklama ambalajlarının geleceğini değiştirecek bir ürün yapıyoruz.” sözleriyle anlattı.

HIZLI GIDA KURUTMASI

İkincilik ödülünün sahibi, Theta Temiz Enerji Teknolojileri’nden Doğukan Emre Yükmen “Gıda kurutmasına yönelik çalıştık. Güneş enerjisini gücünü mercekler vasıtası ile meyvelerin üzerine yoğunlaştırıyoruz. Daha hızlı kurumalarını sağlıyoruz. Hijyenik ve otonom bir sistem.” diyerek projesini tanıttı.

MOBİL VE HIZLI ŞARJ

Yarışmada üçüncü olan Burak Özdemir de projesiyle ilgili “Mobil ve hızlı şarj istasyonu projesi yaptık. Aracını şarj etmek isteyen kullanıcılar mobil uygulama ile bizi bulundukları yere çağırıyorlar. Bize araçlarımız, çaği1ranlarin olduğu yer gidiyor, aracını yüzde 80’e kadar şarj ediyoruz.” İfadelerini kullandı. 

ELEKTRİKLİYE DÖNÜŞEN BİSİKLET

Ödül töreni sonrasında Bakan Varank, sergilenmeye değer 100 projenin yer aldığı stantlara uğrayarak girişimcilerle sohbet etti. Varank, bisikletleri elektrikli hale dönüştüren Byqee Teknoloji’nin standında işletme yetkililerinden bilgi aldı, elektrikli hale dönüştürülmüş bir bisikleti fuaye alanında test etti.

ESKİ BİSİKLETİ TRAFİĞE KAZANDIRIYOR

İşletme yetkilisi Serdar Sertep, bisikletleri elektrikli hale dönüştürecek bir kit ürettiklerini kaydederek “Bodrumunuzda, deponuzda bıraktığınız eski bisikletinizi tekrardan trafiğe kazandıran bir kit ve elektrikli bir bisiklet almaktan otomatikman kurtuluyorsunuz. Hem bisikletiniz boşa gitmemiş oluyor, hem de elektrikli sisteme geçmiş oluyor.” dedi.

HIZLANDIRICI PROGRAMINA KATILIM HAKKI

Etkinlik gününde jüri tarafından ilk 10’da yer alan girişimler belirlendi. Bu girişimler, TechAnkara Hızlandırıcı Programı’na katılım hakkı kazandı. Ayrıca ilk 100'de yer alan proje sahiplerine, Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda ve TechAnkara markası altında yurt içi ve yurt dışı B2B etkinliklerinde öncelikli katılım imkanı sağlandı. Jüri tarafından ilk 10’a seçilen kişi veya işletmeler ile projeleri de şöyle:

Theta Temiz Enerji Teknolojileri (Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisiyle Endüstriyel Boyutta Otonom Gıda Kurutma Sistemi)

Esma Erdem (Fotovoltaik Sistemlerde Kullanılmak Üzere Tasarlanmış Güç Optimizeri)

TEXINSIGHT Teknoloji (Yapay Zeka Tabanlı Evrak Yönetim Sistemi)

Amazing Camel Yazılım ve Mühendislik (Otomatik içecek tüketimi görüntüleme ve sağlık asistanı)

Ahmet Ozan Çelik (Mobil elektrikli araç hızlı şarj istasyonu)

Validos Biyomedikal (Çok kısa sürede kan grubu belirleme cihazı)

Pelin Kılıç (Eksozom Tabanlı Karaciğer Kanseri Ön Tarama Kiti)

DVC Grup (Silverion NP Teknolojisi Kumaş ve Solüsyon Teknolojisi)

Umut Aydemir (Doğal aktif maddelerle zenginleştirilmiş biyopolimer yüzey ile gıdaların raf ömrünün uzatılması)

Doğan Çiçek (Güneş enerjisi, deniz suyu ve CO2 ile metanol üretim tesisi geliştirilmesi)

PANALLER, B2B GÖRÜŞMELER

Etkinlikte; ayrıca "Yatırımcıların Gözünden Etkin Girişimcilik ve Ankara Ekosistemi", "Sürdürülebilirlik, İklim Krizi ve Etki Yatırım" ve "Kitle Fonlama Mekanizması ve Yatırım Turu Deneyimi Olan Girişimcilerin Tecrübe Paylaşımı" başlıklarında paneller düzenlendi. 350 start-up ile kurumlar arasında B2B görüşmeler gerçekleştirildi.

 

İzlenme: 1539
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar