Tek okulda 1000 öğrenci

Tek okulda 1000 öğrenci

Osmaneli’nde, yaklaşık 1000 öğrencinin Balaban İlköğretim Okulu’nda eğitim-öğretim görmeye başlaması ilçede tepkilere neden oldu.

Osmaneli’nde, yaklaşık 1000 öğrencinin Balaban İlköğretim Okulu’nda eğitim-öğretim görmeye başlaması ilçede tepkilere neden oldu. Veliler, 27 derslikte 1000 öğrencinin derse girmesini eleştirirken, “Bu ortamda sağlıklı eğitim olmaz” dediler.

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı Osmaneli ilçesinde sancılı başladı. Bazı okullarla ilgili alınan çeşitli kararlar sonrası Balaban İlköğretim Okulu’nun mevcudu bir anda 1000’e yaklaştı. Okulun fiziki şartları ve konumu birçok sıkıntıyı beraberinde getirdi.

tek-okulda-1000-ogrenci-1.jpg

Velilerden gelen tepkilere CHP Osmaneli İlçe Başkanı İsmail Er de kayıtsız kalmadı ve yetkililere ‘Bir an evvel bu yanlıştan dönün’ çağrısında bulundu. İçinde bulunduğumuz pandemi şartları göz önüne alındığında çok riskli bir karara imza atıldığını dile getiren İsmail Er, açıklamasında, şunları kaydetti:

“3 okul yerine 1 okulda çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin canını hiçe sayarak eğitim verilemez, bu yanlıştan acil dönülmelidir. Uzun bir aradan sonra çocuklarımız eğitim, öğretim hayatına tekrar geri döndüler dönmesine ama ilçemizde eğitim görecek okulları yok.

tek-okulda-1000-ogrenci-2.jpg

Yaklaşık 1 yıldan uzun süredir kapalı olan okullarımıza geçen süreçte yapılması gereken bakım, onarım veya güçlendirme işlemleri ne hikmetse eğitim, öğretim yılı içinde yapılmaya çalışılıyor veya sebepsiz yere bir okulumuz kapatılıyor. Bu pandemi döneminde 3 tane okulu, 1 okula sığdırmaya çalışmak öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz açısından büyük riskler taşıyor. Ortalama 400 ila 500 arası öğrencinin eğitim gördüğü Balaban İlköğretim okulumuz Atatürk İlköğretim okulumuzdaki güçlendirme çalışmaları ve sebepsiz yere kapatılan Osmangazi İlköğretim okulumuzdaki öğrencilerimiz ile beraber bu pandemi döneminde kapasitesininde üstüne çıkartılarak 1.000'e yakın veya 1.000'den de fazla öğrencimize eğitim vermeye çalışıyor. İlçemizin değerli yöneticilerine sormak istiyorum. Bu pandemi döneminde evlatlarımızı, değerli öğretmenlerimizi ve velilerimizi tehlikeye atmak değil de nedir? Bu kadar yoğun öğrencinin eğitim gördüğü okulda Covid19’dan korunmak nasıl mümkün olacaktır? Hiç bir evladımızın, öğretmenlerimizin ve velilerimizin hayatını tehlikeye atmadan bu yanlıştan dönülmeli ve sebepsiz yere kapatılan Osmangazi İlköğretim okulumuz acilen tekrar açılmalı. Balaban İlköğretim okulumuzdaki öğrenci yoğunluğu azaltılmalıdır. Gerekli önlemlerin ve çalışmaların acilen yapılması ve bu yanlıştan dönülmesi için sayın Yöneticilerimizi göreve davet ediyorum. Yoksa sağlık yönünden bir öğrencimizi veya öğretmenimizin hayatını olumsuz etkileyecek bir şey olursa bunun sorumlusu hem sizsiniz, hem de vebali sizin üzerinizedir.” ifadelerini kullandı. 

Bu haber toplam 5470 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum