TMO hububat alım fiyatlarını güncelledi

TMO hububat alım fiyatlarını güncelledi

TMO, alım fiyatlarını ton başına buğdayda 400 lira ve arpada ise 200 lira artırdı. Hububat alım fiyatlarının Temmuz’dan itibaren ödenmesine karar verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkemizde Mayıs ayı ortalarında lokal olarak başlayan hububat hasadı ile birlikte yaklaşık yüzde 20’ler seviyesine ulaşıldığı bildirildi. 

Haziran ayında etkili olan yağışlardan dolayı hasadın 2-3 hafta ötelendiğine dikkat çekilen açıklamada, Bakanlık ve TMO’nun iç ve dış piyasadaki gelişmeleri takip ederek hububat alım fiyatlarının güncellenmesine karar verildiği belirtildi. Açıklamada, “TMO, alım fiyatlarını ton başına buğdayda 400 lira ve arpada ise 200 lira artırdı. Hububat alım fiyatlarının temmuzdan itibaren ödenmesine karar verildi.” ifadelerine yer verildi. 

Tarım ve Orman Bakanlığının konuya ilişkin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizde Mayıs ayı ortasında lokal olarak başlayan hububat hasadı bugün itibarıyla yaklaşık %20’ler seviyesindedir. Hasat, yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgemizde normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelenmiştir. Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hâlen üretici elinde olduğu ve ticarete konu edilmediği gözlenmektedir.

Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve “Hububat Alım Primlerinin” temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir.

Bu kapsamda haziran ayında TMO’ya ürün teslim eden üreticilerimizin primleri temmuzda, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerimizin prim ödemeleri ise takip eden ay içinde ödenecektir. 

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğday için 1.000 TL/Ton, arpa için 500 TL/Ton olarak ödenecek “Hububat Alım Priminden” üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekmektedir. 

TMO’ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise temmuz ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını vermek için Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti gösteriyor, bu vesileyle tüm üreticilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyoruz." denildi.

Bu haber toplam 1377 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilecik Haber