YRP’den buğday fiyatlarına tepki!

YRP’den buğday fiyatlarına tepki!

Yeniden Refah Partisi Bilecik İl Başkanı Cafer Arslanboğa, TMO tarafından açıklanan buğday alım fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeniden Refah Partisi Bilecik İl Başkanı Cafer Arslanboğa, TMO tarafından açıklanan buğday alım fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Açıklanan fiyatların beklentileri karşılamadığı gibi kabul edilemez olduğunu ifade eden Cafer Arslanboğa, Tarım ve Orman Bakanlığına seslendi.

Cafer Arslanboğa, TMO tarafından açıklanan 2024 yılı hububat alım fiyatlarının yeniden gözden geçirilmesini talep ederek buğday fiyatının kilogram bazında en az 15 ila 18 TL bandına çıkarılmasını istedi. Maliyetin altında kalan fiyatların çiftçilerin emeklerini karşılamayacağını kaydeden Cafer Arslanboğa, şunları kaydetti:

“2023 yılı itibariyle Türkiye’de yaklaşık 16.7 milyon hektar alanda tahıl ve diğer bitkisel üretim yapılmaktadır. Tarla bitkileri üretimi içinde buğday ekim alanı yaklaşık 6.9 milyon hektar, arpa ekim alanı ise yaklaşık 3.3 bin hektardır.

Hububatta en önemli sorun stratejik ürün olan buğday ekim alanlarında yaşanan daralmadır. Son 25 yıl içerisinde yaklaşık 100 milyon dekar alanda ekimi yapılan buğdayın ekim alanı, 2023 yılı itibariyle 68 milyon dekara gerilemiştir. Tabi ki buğdayda sadece ekim alanları azalmamıştır, özellikle 2022 yılında iklim koşullarının elverişli olmaması sonucunda verimde %11.5 azalış yaşanmış ve üretim bir önceki sezona göre % 13.9 azalarak 17.6 milyon tona gerilemiştir.

Türkiye 2002 yılından itibaren buğday ithal etmeye başlamıştır. Son 25 yıl içerisinde yaklaşık 8 milyon ton buğday ihraç eden Türkiye, aynı dönemde yaklaşık 106 milyon ton buğday ithal etmiştir. 2023 yılında 11.7 milyon ton buğday ithalatı ile tüm zamanların ithalat rekoru kırılmıştır.

2023 yılında ton başına ekmeklik buğday alım fiyatı 8.250 TL, makarnalık buğday 9.000 TL ve arpa 7.000 TL olarak açıklanmıştır.

2024 yılına geldiğimizde bu fiyatlar; Ekmeklik buğday 11.000 TL, makarnalık buğday 11.750 TL ve arpa 8.000 TL olmuştur. Prim dahil ekmeklik buğdayda % 18.9, makarnalık buğdayda % 17.5 ve arpada ise % 6.7 oranında artış yapılmıştır.

Geçen yıl TMO’ya ürününü teslim eden üretici parasını 30 gün içerisinde alırken bu yıl süre 45 güne çıkarılmıştır. Ayrıca 750 TL ile sınırlı olan ve ton başına verilen 25 TL’lik nakliye desteğinde herhangi bir artışa gidilmemiştir.

En son açıklanan mayıs ayı tüketici fiyat endeksi % 75.4, üretici fiyatları endeksi % 57.6 iken, çiftçimizin en önemli girdisi olan mazot gecen yılın aynı dönemine göre 22,15983 iken şimdi 40,42867 TL ile % 90, zirai ilaçlar % 100 artmıştır.

Çiftçimize reva görülen 2024 yılı hububat alım fiyatları kabul edilebilir rakamlarda değildir. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Kuru şartlarda üretimi yapılan 1 kilo buğdayın ortalama maliyetini geçen yıla göre % 62 artışla, 10 lira 87 kuruş olarak açıklamıştır.

Sonuç olarak görüyoruz ki TMO tarafından açıklanan rakamlar maliyeti bile karşılamamaktadır. Anadolu’nun bereketli toprakları üzerinde yaşayan ve üreten çiftçilerimiz, ne yazık ki emeğinin karşılığını alamamaktadır.

Milli Görüş hükümetleri döneminde dışa bağımlılık yerine, ekonomik kalkınma ve üretim seferberliği ilan edilmiştir. Tarımsal üretim artırılmıştır. 54. Hükümet döneminde çiftçimize bir önceki mahsul yılına nazaran yüzde 312 fazla ödeme yapılmıştır. Ne yazık ki, şu anda uygulanmakta olan yanlış politikalar yüzünden tarım adeta yok edilmiştir. Çiftçilerimizi tarımsal üretimden koparak, üretimi durduracak noktaya gelmiştir.

Çiftçinin maliyeti %50 iken verdiğiniz %13 zam ile çiftçiyi ezmeye devam ediyorsunuz.

Bizler Yeniden Refah Partisi olarak buradan sayın Tarım ve Orman Bakanına seslenmek istiyoruz, çiftçimiz ile karşı karşıya gelmek istemiyorsanız TMO tarafından açıklanan 2024 yılı hububat alım fiyatlarını tekrardan gözden geçirerek, Buğday taban fiyatını kilogram bazında en az 15 ila 18 TL arasına çıkarmanızdır.”

yrpden-bugday-fiyatlarina-tepki1.jpg

Bu haber toplam 3649 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum