Anadolu'nun ilk müzik Aleti Bilecik'te

Anadolu'nun ilk müzik Aleti Bilecik'te

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından Bahçelievler Mahallesinde sürdürülen arkeolojik kazılarda, günümüzden 8500 yıl öncesine ait kemik bir müzik aleti gün yüzüne çıkarıldı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından Bahçelievler Mahallesinde sürdürülen arkeolojik kazılarda, günümüzden 8500 yıl öncesine ait kemik bir müzik aleti gün yüzüne çıkarıldı. Yakın zamanda Bilecik Arkeoloji Müzesinde sergilenmeye başlayacak kemik obje Anadolu’nun bilenen ilk müzik enstrümanı olma ihtimalini taşıyor. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan; Batılı tanımlamayla flüt ya da düdük olarak tanımlanabilecek objenin bir tarafında iki, diğer tarafında ise bir tane çaplan 1 santimetreden daha küçük delikler bulunduğunu belirtti. Doç. Dr. Fidan, “Deliklerin bir tanesi kırıldığı için kullanım dışı kalan üflemeli çalgı günümüzden 8500 yıl öncesine tarihlenen bir avlu dolgusu içerisinde bulundu. Söz konusu eserin restorasyon süreci ve iz analizlerinin ardından kullanımına ilişkin çalışmaların da gerçekleştirilmesi planlamaktadır. Türk dünyasında da bilinen bu müzik aleti tipi, Kaşgarlı Mahmud’un Divanu Lugatit-Türk adlı eserinde ‘’Tütek’’ olarak tanımlanmaktadır’’ ifadelerini kullandı. 

anadolunun-ilk-muzik-aleti-bilecikte1.jpg

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Sakarya Gazetesi