ÇEVRE DOSTU TARIM PROJESİ BAŞLADI

ÇEVRE DOSTU TARIM PROJESİ BAŞLADI

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Gelecek İçin Çevre Dostu Tarım” projesi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.  

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Vali Tahir Büyükakın, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, vali yardımcıları, il müdürleri ve il protokolü büyük ilgi gösterdi.

ULUSLARARASI PROJE 150 BİN EURO HİBE ALDI 

Bilecik Valiliği, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Yalova, Centro Operatıvo E De Tecnologıa De Regadıo Assocıacao Portakiz, Kmetısjsko Gozdarskı Zavod Marıbor Slovenya, Savjetodavna Sluzba Hırvatistan, Asocıacıon Agrarıra Jovenes Agrıcultores Asaja Granada İspanya’nın proje ortağı olduğu “Eco Friendly Farming For Future” “Gelecek İçin Çevre Dostu Tarım” projesinin E- COFARM mesleki eğitim alanında tasarlanmış bir proje olduğunu ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız “tarımsal uygulamaların neden olduğu çevre kirliliğinin azaltılması, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması ve çevre dostu tarımsal uygulamalar geliştirilmesini amaçlayan projemiz Türkiye’de hibe almaya hak kazanan 26 proje arasına girerek Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 150 bin Euro hibe kazandı” dedi. 

cevre-dostu-tarim-projesi-basladi2.jpg

PROJE 6 DİLDE ONLİNE OLARAK YÜRÜTÜLECEK 

Projenin detayları hakkında teknik bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Levent Burgu “ sulama, gübreleme ve bitki koruma konularında doğru uygulamaları kapsayan uluslararası standartlarda bir eğitim modeli oluşturulacak. Sürdürülebilir bu bilgi ağı 6 dilde online olarak yayınlanacak ve çiftçiler için el kitapçıkları oluşturulacak” dedi.

 DOĞAL SİSTEMİ BOZDUK, ŞİMDİ DÜZELTMEYE ÇALIŞIYORUZ

Projeye büyük önem verdiğini ve desteklediğini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür eden Bilecik Valisi Tahir Büyükakın “doğayı korumak zorunda kalmamız, karşımıza bu problemlerin çıkması bizim evrene, doğaya bakışımızla alakalı. Modern insanın açmazı, doğaya, tabiata hakim olma düşüncemiz. Evrenin dengesini biz insanlar bozduk, şimdi de düzeltmeye çalışıyoruz” diyerek bu konuda en masum ülkelerin başında geldiğimizi vurguladı. 

cevre-dostu-tarim-projesi-basladi3.jpg

Kapitalizmin sürekli üretme ve kazanma üzerine kurulu sisteminde doğanın zarar gördüğünü ve bunun büyük kısmının Avrupa ve Amerika kaynaklı olduğunu dile getiren Vali Büyükakın “kimin sorumlu olduğu artık önemsiz. Bu konuya yaklaşım hatası yapmadan, çözüm odaklı yaklaşmalı ve çözüme yönelik tüm işlemleri gerçekleştirmeliyiz. Temennim koruma için verdiğimiz çabanın yerini doğanın dengesini bozmamak için verdiğimiz çabanın almasıdır” dedi.

 

Kaynak:Sinan ÖNCE

Bu haber toplam 2234 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.