• BIST 99.292
 • Altın 238,471
 • Dolar 6,1720
 • Euro 7,2662
 • Bilecik 14 °C

ÇEVREYE ZARAR VERENLERE AF YOK

ÇEVREYE ZARAR VERENLERE AF YOK

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, çevre kirliliğine neden olan kişilere karşı mücadelelerinin devam ettiğini söyledi. İl Müdürü Bolat, atıkları çevreye dökenler bulunduğunda, 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında kirliliğe neden olan gerçek ve tüzel kişilere yüksek oranda cezalar uyguladıklarını ifade ederek; ''Çevremize atıkların gelişigüzel bırakılmasına hep birlikte engel olmalıyız. Çevreye gelişigüzel atık bırakana araçların görülmesi halinde Alo 181 üzerinden Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğüne ve İl Jandarma Komutanlığına haber verelim. Bu ülke, bu doğa bizim. Gelecek nesillere bozulmadan iletmemiz gereken bir emanettir. İnsanın yaşaması için doğanın yaşaması gerektiğini unutmayalım. Hep birlikte doğamızın korunması için gerekli duyarlılığı göstermeliyiz." dedi. 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat gazetemize yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: 'Son zamanlarda, ilimize çevre illerden inşaat ve yıkıntı atığı vb. atıklar getirilerek çevre kirliğine neden olacak şekilde ormanlık alanlara, köylere ve yol kenarlarına gelişi güzel hafriyat atığı vb. atıkları şekilde ormanlık alanlara, köylere ve yol kenarlarına gelişi güzel dökerek çevre kirliliğine neden olan gerçek ve tüzel kişilere karşı mücadelemiz devam ediyor.

Çevre kirliliğine neden olacak şekilde ormanlık alanlara, köylere ve yol kenarlarına inşaat ve yıkıntı atığı vb. atıkların gelişigüzel döküldüğü, Alo 181 Çağrı Merkezi, BİMER, CİMER, WhatsApp, telefon ve e-mail vasıtasıyla İl Müdürlüğümüze intikal ettirilen ihbar, şikayetlerle ve İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan ani denetimlerde tespit ediliyor. Atıkların bırakıldığı alanlarda İl Müdürlüğümüz denetim personelleri tarafından inceleme yapılıyor, gerektiğinde numuneler alınıyor, inceleme sonucu bulunan deliller atık sahibinin bulunabilmesi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığına bildiriliyor. Atıkları çevreye dökenler bulunduğunda, 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında kirliliğe neden olan gerçek ve tüzel kişilere yüksek oranda cezalar uyguluyoruz.

Vatandaşlarımızın çevreye gelişigüzel atık bırakan araçları görmeleri halinde, araç plaka bilgilerini Alo 181 üzerinden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ve İl Jandarma Komutanlığına bildirmesi Çevre kirliliğine neden olanlara gerekli yasal işlemlerin uygulanması ve atıkların toplatılması açısından büyük önem arz etmektedir. İl Müdürlüğü olarak konuyla ilgili ayrıca yaptığı çalışmalar şunlardır:

Özellikle kum ocakları nakliye araçlarının İl dışından inşaat, yıkıntı vb. atıkları getirerek çevre kirliliğine neden olacak şekilde döktükleri anlaşıldığından İlimiz sınırlarındaki tüm kum ocaklarına konuyla ilgili yazılı uyarıda bulunulmuştur.

Belediyelere, Kaymakamlıklara, Jandarma, Emniyet Müdürlüğü ve muhtarlara sorumluluk alanlarına giren konularda gerekli hassasiyetin gösterilmesi konusunda, İl Müftülüğüne ise çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla camilerde gerekli duyuruların yapılması konusunda yazı yazılmıştır.

Ayrıca, kum ocağı işletmecileri, köy muhtarları ile İl Müdürlüğümüzde bilgilendirme toplantıları düzenlenmiş, Sakarya Nehri kıyısında yer alan köylerdeki halkın çevre kirliliği ve çevrenin korunması konusunda bilinçlendirilmesi, çevrenin korunması açısından köy halkının birlik beraberlik içerisinde gerekli hassasiyeti göstermesi amacıyla Selimiye, Küçükyenice, Selbükü, Deresakarı, Hamitabat, Selçik, Ciciler, Hisarcık(Beşevler Mahallesi ) köylerinde İl Müdürlüğümüz tarafından bilgilendirme ve istişare toplantıları düzenlenmiştir.

İlimiz Merkez Karaağaç Köyü’nde köy girişinde bulunan bir alana son kullanma tarihi geçmiş çikolata, kek ve şekerleme ürünlerini dökenler tespit edilmiş olup 2 firmaya Çevre Kanununun 20.maddesi r bendi gereğince toplam 305.850 TL idari yaptırım uygulanmıştır.

KARAYOLU KENARINA DÖKÜLEN ATIKLAR

Bilecik-Bozüyük D-650 karayolu güzergâhı, Kuyubaşı köyü mevkii, karayolundan yaklaşık 100 m. içeride dökülen atıklarla ilgili değerlendirmenin yapılması için düzenlenen tutanak ve fotoğrafları Bilecik Belediye Başkanlığının İl Müdürlüğümüze göndermesi üzerine atıkların döküldüğü sahada yapılan incelemelerde, big-bag çuvallar içerisinde baca gazı tozu olduğu tahmin edilen atıkların döküldüğü tespit edilmiştir.

İl Müdürlüğümüzce yapılan araştırmalarda söz konusu atığın kim tarafından döküldüğünün tespit edilememesi ve atıkların çevre ve insan sağlığı açısından tehlike oluşturacak şekilde çevre kirliliğine yol açması nedeniyle, Vezirhan Beldesinde faaliyet gösteren firmadan baca gazı tozu olduğu tahmin edilen atıkların lisanslı firmaya gönderilerek bertaraf edilmesi konusunda teknik destek vermesi konusunda yardım talebinde bulunulmuştur. 20.09.2017 tarihinde İl Özel İdaresinin iş makinesi ile ilgili firmanın işçi personeli tarafından sahadaki atıklar, 3 saat süren çalışma sonucunda temizlenmiştir. Sahadan toplanan atıkların nihai bertaraf edilmek üzere Ulusal Atık Taşıma Formu düzenlenerek Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş olan ve Kocaeli ilinde faaliyet gösteren İZAYDAŞ firmasına gönderilmiş olup atıkların kamyona yüklenmesi esnasında bulunan deliller atıkları döken kişi/kişilerin bulunması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş olup bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

KARAAĞAÇ KÖYÜNE DÖKÜLEN ATIKLAR

İlimiz Merkez Karaağaç Köyü’nde köy girişinde bulunan bir alana son kullanma tarihi geçmiş çikolata, kek ve şekerleme ürünlerinin dökülmüş halde olduğu, bu atıkların yoğun koku ve sinek oluşumuna sebebiyet verdiği, ayrıca köyde bulunan eski okul binasında, kullanım ömrü dolmuş gıda ürünlerinin depolandığı ve ambalajlarının değiştirilerek piyasaya sürüldüğüne dair BİMER üzerinden başvuru yapılmıştır.

İl Müdürlüğümüz denetim görevlileri ve Köy Muhtarı refakatinde bahse konu alanlarda gerçekleştirilen denetimde; köy girişi yakınında toprağa dökülmüş halde şekerleme ve gıda maddesi atıklarının bulunduğu, yine köy içerisinde bulunan eski okul binası içerisinde çeşitli nitelikte gıda ambalajı atıkları ile kolilerin gözlemlendiği, binaya girişlerin engellenmiş olduğu hususları tespit edilmiştir.

Karaağaç köyüne dökülen atıkların, çevre ve insan sağlığı açısından risk oluşturması sebebiyle bulunduğu noktadan kaldırılarak en yakın belediyeye ait atık sahasına taşınması, BİMER şikayetlerine konu olan diğer iddiaların ilgili kurumların mevzuatı gereğince değerlendirilmesi amacıyla yazı yazılmış olup atıklar İl Özel İdaresi tarafından kaldırılarak Bilecik Belediye Başkanlığının atık sahasına taşınarak alanın temizlenmesi sağlanmıştır.

Bahse konu alana atık dökenler tespit edilmiş olup 2 firmaya Çevre Kanununun 20.maddesi r bendi gereğince toplam 305.850 TL idari yaptırım uygulanmıştır.

DAĞ YOLUNA DÖKÜLEN HAFRİYAT ATIKLARI

İlimiz, Gölpazarı İlçesi; Küçükyenice Köyü-Demirhanlar köyü arasındaki yol üzerinde aralıklarla hafriyat atıkları vb. atıkların döküldüğüne dair Alo 181 şikayetine istinaden; İl müdürlüğümüz ve jandarma teşkilatı ile yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda olayın failleri tespit edilmiş olup 152.925,0 TL idari yaptırım uygulanmıştır.

Küçükyenice Köyü Demirhanlar yolu üzerine dökülen hafriyat atıkları atık sahibi firmaya toplatılarak atık döküm sahasına gönderilmesi sağlanmıştır.

İlimize diğer illerden gelen kamyonlar genelde kum almak için geldiklerinden dolayı Kum ocağı sahipleri ile toplantı düzenlenerek giriş çıkış yapan kamyonların sevk irsaliyeleri istenmiştir. Bu bölgelerde yapılan denetimler sıklaştırılarak kum ocaklarına yakın köylerin muhtarıyla il müdürlüğümüzde istişare toplantısı düzenlenmiştir.

VEZİRHAN ESKİ SAKARYA KÖPRÜSÜ GİRİŞİ ARASINA DÖKÜLEN HAFRİYATLAR

Sıklaştırılan denetimler sırasında Vezirhan Kayalar Mahallesi Eski Sakarya köprüsü girişi arasına dökülen hafriyat atıkları sıklaştırılan denetimler sonucu tespit edilmiş olup Vezirhan Belediyesince sahaya hafriyat atığı dökülmemesi için kamyonların girişini engelleyecek şekilde düzenleme yapılmıştır.

Bahse konu alana atık dökenler tespit edilmiş olup 1 gerçek kişiye Çevre Kanununun 20.maddesi r bendi gereğince toplam 50.975,00 TL idari yaptırım uygulanmıştır.

Çevremize atıkların gelişigüzel bırakılmasına hep birlikte engel olmalıyız. Çevreye gelişigüzel atık bırakana araçların görülmesi halinde Alo 181 üzerinden Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğüne ve İl Jandarma Komutanlığına haber verelim bu ülke bu doğa bizim gelecek nesillere bozulmadan iletmemiz gereken bir emanettir insanın yaşaması için doğanın yaşaması gerektiğini unutmayalım. Hep birlikte doğamızın korunması için gerekli duyarlılığı göstermeliyiz." dedi. 

 

Kaynak: Sinan ÖNCE
Bu haber toplam 1406 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • LEFKE BEZİ DÜNYAYA AÇILIYOR25 Eylül 2018 Salı 10:16
 • METEOROLİDEN KRİTİK UYARI25 Eylül 2018 Salı 08:56
 • TARIM KESİMİ AÇIKLAMA BEKLİYOR25 Eylül 2018 Salı 08:30
 • İŞKUR'DAN ANNELERE DESTEK24 Eylül 2018 Pazartesi 17:40
 • BELEDİYE AŞURE GELENEĞİNİ BOZMADI24 Eylül 2018 Pazartesi 15:42
 • ÖĞRENCİ OTAĞI TAMAMLANDI24 Eylül 2018 Pazartesi 14:34
 • BAKAN DÖNMEZ, AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİNE KATILACAK24 Eylül 2018 Pazartesi 12:46
 • İNSANLIK ÖLMEMİŞ DEDİRTEN DAVRANIŞ24 Eylül 2018 Pazartesi 10:47
 • SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN PEDALLADILAR22 Eylül 2018 Cumartesi 17:05
 • VALİ BÜYÜKAKIN, TECRÜBELERİNİ AKTARDI22 Eylül 2018 Cumartesi 13:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Bilecik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 228 212 40 29 Faks : 0 228 212 40 29