Diyanet-Sen’den Almanya ve Fransa’ya tepki!

Diyanet-Sen’den Almanya ve Fransa’ya tepki!

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) İl Temsilcisi İbrahim Çelik, Almanya ve Fransa’nın Müslümanlara yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) İl Temsilcisi İbrahim Çelik, Almanya ve Fransa’nın Müslümanlara yönelik saldırılarına tepki gösterdi. Sendika olarak Fransız mallarını boykot edeceklerini ifade eden İbrahim Çelik, “Almanya ve Fransa Müslümanlara saygı duymayı öğrenmeli” dedi.

İbrahim Çelik, Alman polisinin Berlin’de Mevlana Camii’ye yaptığı baskını kınarken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam’a ve Müslümanlara karşı takındığı kin ve nefret dilinden vazgeçmesi gerektiğini kaydetti.

Çelik, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

“Almanya’ın Berlin Kenti’nin en büyük Camisi olan Mevlana Camisi’ne Polis’in botları ile yaptığı baskını kınayarak Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemeli. Mevlana Camisi'ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum. Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi beklenemez.

Polislerin baskın sırasında cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve Camiyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğüne saygı konusunda ahkam kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl iki yüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir.

Bu baskın Almanya’da yaşayan Müslüman toplumuna reva görülen ön yargılı, ayrımcı ve dışlayıcı tavrın bir tezahürüdür. Yıllardır emekleriyle alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslüman toplumun Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldi de geçiyor.

Macron’un son zamanlarda Müslümanlara yönelik yaptığı saldırgan, ırkçı ve ayrımcı açıklamalar akıl ve izandan uzak açıklamalardır. Macron'un Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV)’me hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi, Müslümanlara karşı kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması yanında büyük bir provokasyonla da karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.

Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeliyiz. Aklı selim tüm batı siyasetçilerinden ve makamlarından Macron’un bu çirkin nefret ve düşmanlık siyasetine dur demelerini bekliyoruz.”

Kaynak:M. Bahadır ORAL

Bu haber toplam 1901 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler
Bilecik Haber