EĞİTİM BİR-SEN BASINLA BULUŞTU

EĞİTİM BİR-SEN BASINLA BULUŞTU

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Bilecik Şube Başkanlığı, basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya geldi. Sendikanın yeni hizmet binasında gerçekleşen toplantıya Şube Başkanı Ahmet Selöz'ün yanı sıra yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Ecem Gezer ve KYK Temsilcisi Lütfi Akyüz ev sahipliği yaptı.

Yeni eğitim-öğretim yılı ile sosyal ve siyasi gündeme dair açıklamalarda bulunan Şube Başkanı Ahmet Selöz, sendikanın yeni hizmet binasını basın mensuplarına gezdirdi.

egitim-bir-sen-basinla-bulustu-(3).jpg

Kahvaltı programının ardından açıklamalarda bulunan Selöz, yeni eğitim-öğretim yılının eğitim çalışanları için bazı sıkıntı ve belirsizliklerle başladığını söyledi. Selöz, darbe girişiminin ardından eğitim camiasında bazı sıkıntılarında meydana geldiğini belirterek,"Yeni eğitim-öğretim yılına sıkıntılı bir atmosferde girdiğimiz aşikârdır. Vaktiyle çözümlenmeyen sorunlar, bugün milli varlığımıza tehdit oluşturacak boyutta, büyüyerek karşımıza çıkmıştır. Ancak bundan sonra öz ve biçim açısından, ilk olarak Milli Eğitim’de imkân, kadro ve müfredat olarak, sonra bütün toplum düzeninde köklü değişikliğe gidilmesi, Yeni Türkiye için bir mecburiyete dönüşmüştür" ifadelerini kullandı.

İlimizde başlatılan yeni eğitim-öğretim yılının milli eğitim personelinin insan üstü bir çabayla kısmen sorunsuz başlatıldığını dile getiren Selöz şöyle devam etti:

"Okul yöneticilerimiz hizmetlilerimiz hatta tatilleri devam eden öğretmenlerimiz dahi kurban bayramında bayramın ikinci günü okullarına gelerek okullarımızı sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime açmak için çalıştılar. Kendilerini bu fedakarlıklarından dolayı Bilecik Eğitimi adına teşekkür ediyorum. Gerek bina donatım gerekse eğitim öğretim hizmetleri sınıf personeli konusunda çok önemli bir eksikliğimiz olmamasına rağmen en önemli sıkıntımız yardımcı hizmetler personeli yani hizmetli eksiğidir. Bazı okullarımızda bir hizmetli bazı okullarımızda ise hiç hizmetlimiz yok bu konuda İşkur'un yönettiği Toplum yararına Çalışma Projesi kapsamında alınan personel eğitim kurumlarımız için hayati öneme sahiptir. Bu yıl sayı ve kontenjan olarak çok büyük oranda kesintiye uğrayan proje ile ilgili gerek Siyasi aktörlere gerekse bürokratik karar mercilerinden beklentimiz T.Y.Ç.P kapsamında çalışan personel sayısının arttırılmasıdır.

egitim-bir-sen-basinla-bulustu-(1).jpg

FETÖ/PDY DARBE GİRİŞİMİ İLE İLGİLİ KAMU DA AÇIĞA ALINMALAR

Kamuda teröre bulaşanların tasfiyesini devletin zayıflaması olarak görenler var Fakat onlar yanılıyorlar. Türkiye, terörle mücadelesini artırdıkça, bu sesler kısılacaktır. Yeter ki kararlı olunsun. 15 Temmuz faillerine, irtibatlılarına merhamet etmek, şehitlere, yetimlerine, gazilere ihanet etmek demektir. Hakkında hata yapılmış, yanlış verilerle görevden alınmış, ihraç edilmiş olanlar olabilir mi? Evet, olabilir. Biz bir hak arama örgütüyüz. Bir masumun mağdur olmaması için elimizden geleni yapar, hakkı teslim edilene kadar uğraşırız. Uğraşmaya kendimizi sorumlu sayarız. Fakat süreci sulandırmaya, siyasi bağnazlıklarına ülkeyi meze yapmaya çalışanlar var. FETÖ’cü gri propaganda maalesef devam ediyor. Biz ilkesel duruşumuzu sürdürüyoruz. Terörle bağı olan üyemiz değil, babamızın oğlu da olsa sahip çıkmayız. Ama bir masumu mağdur eden babamız da olsa karşı çıkarız.

Terör örgütleriyle mücadele çerçevesinde çok sayıda eğitim çalışanı açığa alınmıştır. Açıkta bekleyen eğitim çalışanlarından masum olanlar daha fazla mağdur edilmeden görevine iade edilmeli ve eğitim-öğretim hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için öğrencileri öğretmensiz bırakmayacak tedbirler alınmalıdır.

AÇIĞA ALINMALAR İLE İLGİLLİ TEREDDÜTLERİN AÇIKLANMASI

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi sonrası, terör örgütü elemanlarının kamudan temizlenmesi ekseninde yapılan idari ve hukuki tedbirler, toplumun hemen her kesimince gerekli ve yerinde bulunmuştur. Ancak bu tedbir ve girişimlerin, toplumun geniş kesimlerinin zan altında bırakılması neticesini ve mağduriyetlerin yaygınlık kazanacağı algısını doğuracak şekilde dikkatsizce yürütülmesinin sürece zarar vereceği aşikârdır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca FETÖ darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında son olarak 2 bin 400 öğretmen görevden uzaklaştırılmıştır. Söz konusu işlemin dayanağının ise Bylock isimli haberleşme programının kullanılması olduğu ileri sürülmektedir. Bahse konu son görevden uzaklaştırmalar beraberinde çok sayıda soru işareti doğurmuştur. Zira görevden uzaklaştırılanların büyük bir kısmının, daha önce açıklanan kriterlerin hiçbirisiyle en ufak bir ilgisi dahi bulunmayan sosyal çevresi, geçmişi ve toplum içindeki bilinirliği itibarıyla terör örgütüyle zerre kadar bağlantısı olmadığından emin olunan kişiler olması haklı ve yerinde şüphelere sebep olmaktadır.

Bu durum beraberinde, terör örgütünün örgüt içi iletişim gibi önemli bir işlemi, Bylock özelinde toplum nezdinde itibarı ve güvenirliği yüksek olan insanların telefonları, GSM hatları, internet abonelikleri üzerinden gerçekleştirerek hem kendisini gizlediği hem de bu insanları istismar etmek suretiyle faaliyetlerini kamufle ettiği şüphesini akıllara getirmektedir.

Görevden uzaklaştırma olsun kamu görevinden çıkarma olsun, haklarında işlem tesis edilen kişilere somut olarak hangi fiil veya davranışı sebebiyle bu türden bir işlem uygulandığının, hangi fiilinin sabit görüldüğünün bildirilmesi, sürecin şeffaflık içinde yürütülmesini ve toplumun adalet duygusunun yara almamasını sağlayacaktır.

egitim-bir-sen-basinla-bulustu-(2).jpg

Özellikle Bylock gibi, kişilerin istismar edilmesine açık kriterler üzerinden gerçekleştirilen her türlü işlem ve idari tedbir yönünden istismar sonucu mağdur edilenlerle istismar ederek mağdur edenler arasındaki ayrımın çok dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kamu görevinden çıkarma gibi bireysel ve toplumsal sonuçları ağır olan işlemler tesis edilmeden evvel ayrıntılı ve özenli bir teknik incelemenin yapılarak FETÖ/PDY tarafından istismar edilmiş kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi, terörle mücadele sürecinin geleceği açısından son derece önemlidir" dedi.

Selöz'ün açıklamalarının ardından bir süre daha sohbet ortamında devam eden program sona erdi. 

Kaynak:Sinan ÖNCE

Bu haber toplam 2244 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.