Ejder meyvesi Bilecik’e gelecek

Ejder meyvesi Bilecik’e gelecek

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Bilecik TSO işbirliğinde; Bilecik’te ejder meyvesi yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Bilecik TSO işbirliğinde; Bilecik’te ejder meyvesi yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı. Bu bağlamda; Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş ve Bilecik TSO Başkanı Şükrü Keskin, Bursa’nın Kestel ilçesinde yetiştiriciliği yapılan Ejder Meyvesi serasını ziyaret etti.

ejder-meyvesi-bilecike-gelecek2.jpg

Ziyarette, Bursa Pitaya Ejder Meyvesi Nur Fidancılık sahibi Özhan Öztürk, yetiştiricilik yaptığı serayı gezdirerek Ejder Meyvesi hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Yetiştirici Öztürk, ejder meyvesinin az emek ve maliyetle yüksek getiri sağladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Mayıs ayından kasım ayı sonuna kadar periyotlar halinde hasadı yapılan, içi beyaz ve kırmızı olmak üzere farklı çeşitleri bulunan, çekirdekleri ile tüketilen pitaya, lezzeti ve farklı görünüşüyle oldukça dikkat çekici bir meyvedir. Çoğunlukla taze olarak tüketilen pitaya meyvesi, yetiştiriciliğinde su, gübre ve ilaç kullanımı, diğer meyve çeşitlerine göre daha az olduğu için, işletme maliyetlerinin düşük olması ve pazarlama sorunu olmaması nedeniyle üretimi cazip hale getirmektedir.

ejder-meyvesi-bilecike-gelecek3.jpg

Üretilen ürünler tane olarak gramına göre 15-30 TL arasında değişen fiyatlarla alıcısına ulaşmaktadır. Emeği ve harcaması az, getirisi ise oldukça yüksek bir bitki ejder meyvesi. Başlıca Orta ve Güney Amerika, Vietnam, Tayland, Kamboçya gibi ülkelerde yetiştiriciliği yapılan bir bitki olup; Ejder Meyvesi, Pitahaya, Dragon Fruit gibi isimlerle de adlandırılmaktadır” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdür Necmettin Yoldaş ise Bilecik’in iklim ve toprak yapısının ejder meyvesini yetiştirmeye oldukça müsait olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Üreticiler tarafından alternatif ürün olarak değerlendirilebilecek ve maddi getirisi yüksek bir meyve türüdür. İlimizdeki arazilerin küçük alanlardan oluşması sebebiyle birim alandan fazla gelir elde edilmesini sağlayacak ürünlerden biri olan pitayanın yaygınlaşmasıyla birlikte ilimiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.

ejder-meyvesi-bilecike-gelecek4.jpg

İklim koşulları ve bereketli topraklarıyla birçok ürünün yetiştiriciliği yapılan ilimizde 2021 yılı üretim sezonunda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımız ile birlikte Ejder meyvesine de yer vermeyi hedeflemekteyiz. Böylece Marmara Bölgesinde tropik meyvelerinde yaygınlaştırılması sağlanacaktır” ifadelerini kullandı. 

ejder-meyvesi-bilecike-gelecek5.jpg

Kaynak:M. Bahadır ORAL

Bu haber toplam 1461 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
Bilecik Haber