ESNAFA VE EMEKLİYE MÜJDE

ESNAFA VE EMEKLİYE MÜJDE

Başbakan Binali Yıldırım, Rize’de STK temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda, kobilere yeni kredi müjdesi verirken, asgari ücret desteğinin 2017 yılında da devam edeceğini açıkladı.

KOBİLERE MÜJDE

Bakan Yıldırım konuşmasında Kobiler için hazırlanan yeni kredi çalışmasına değinerek, “Kobiler bir ekonominin omurgasıdır. Tüm istihdamın yüzde 90’ dan fazlası kobilerden gelir. İhracatın yüzde 60’dan fazlası kobilerden gelir. Tüm ekonomik faaliyetlerin yüzde 70 kobi faaliyetleri oluşturuyor. Onun için Kobiler ekonominin omurgasıdır, bel kemiğidir. Kobilerin güçlenmesi için bir karar aldık. Hazine bu kararı aldı. Kredi garanti fonunu kullanarak kobilere bu güne kadar aldıklarının üzerine 17 milyar liralık yeni kredi imkanı sağlıyoruz. Şu ana kadar kullandıkları 3 milyardır. 17 milyarlık yeni kredi hacmi oluşturduk. Böyle piyasada ki hareketlilik artacak, canlılık artacak, iyi olan ekonomimiz daha da iyi oyacak” dedi. Emekli esnafa da müjde veren Yıldırım, “Emekli olup iş yeri açıp çalışan esnaflarından vergi alıyorduk. Bu vergiyi yüzde 10’a indirdik. Sosyal güvenlik destek pirimi kesintisinin tamamını kaldırdık. Nakliyecilik yapan esnafımızın araçlarını yenilemeleri için ÖTV’yi kaldırdık. 30 Haziran 2019 kadar araçlarını yeniledikleri taktirde ÖTV ödemeyecekler” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Bakan Yıldırım, 2016 yılında işverene uygulanan asgari ücret desteğinin 2017 yılında da devam edeceğini ilk kez Rize’de açıkladı. Yıldırım, “Bir müjdeyi de Kobilere vermek istiyorum. Asgari ücret geçen yıl bin 300 oldu. Bunun artması dolayısı ile iş verenlerimize destek verdik. Prim ve vergide. Şimdi iş veren esnafımız merak ediyor. Bu destek ne olacak. Bu bir yıllığına verilmişti. Yüklerini hafifletelim diye. Buradan Rize’den tüm Türkiye’ye ilan ediyorum. Bu destekler 2017 yılı boyunca da devam edecek. Vatandaş 15 Temmuz’da bizim yanımızdaydı biz de vatandaşın yanında olacağız. Başka yolu yok. 7.5 katrilyon tutuyor. Helal olsun. 15 Temmuz başarılı olsa bunları konuşabilir miydik. Milletten gelen milletle gitsin. Bizim işimiz milletin toparlayıp topladığını adil bir şekilde hizmete dönüştürmektir" şeklinde konuştu.

ANAYASA TEKLİFİ KISA SÜREDE MECLİSE GELECEK

Anayasa çalışmalarına değinen Yıldırım, “Bu anayasada gerekli değişikliği yapmak için teklifimizi kısa sürede meclise getireceğiz. Meclisimiz gerekli görüşmeleri yapıp oradan da sizin önünüze getireceğiz. Siz de her zaman olduğu gibi bu işi halledeceksiniz. Vekillerin halledemediği işi siz asılları halledeceksiniz. Vekillerin halledemediği işi asılları halleder. Dedik ki yeter ki biz vekiller olarak bu sorunu milletin önüne getirelim. Hiç değilse bunun için gelin görevinizi yapın, mecliste bu değişikliğe katkı sağlayın. Son kararı millet verecek. Biz milletin adına nasıl karar verelim. Milletin verdiği kararın başımızın gözümüzün üstünde yeri vardır. İnşallah Türkiye’nin gündemini meşgul eden bu meseleyi de kısa zamanda gündemimizden çıkartacağız” diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 4473 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.