Gedikkaya Mağarası'nda geçmişin izleri aranıyor

Gedikkaya Mağarası'nda geçmişin izleri aranıyor

Vali Bilal Şentürk, İnhisar ilçesinde çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Vali Şentürk, Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir ile birlikte İnhisar Kaymakam Vekilliğine atanan Okan Ayaz'ı makamında ziyaret ederek, görevinde başarılar diledi.  

Belediye Başkanı Mehmet Kepez'in de hazır bulunduğu ziyarette, bir süre görüşerek, çalışmalar ve projeler hakkında bilgi alan Vali Şentürk, Rektör Prof. Dr. Beydemir, Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, Müze Müdürü Harun Küçükaydın ile birlikte Bilecik Müzesi ve BŞEÜ Arkeoloji Bölümünce yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı Gedikkaya Mağarasında incelemede bulundu.  

gedikkaya-magarasi1.jpg

BŞEÜ Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Deniz Sarı, arkeoloji bölümü öğrencilerinin ve müze yetkililerinin katılımıyla yapılan kazı çalışmalarında mağaranın Anadolu tarih öncesi kültürlerini ortaya koymada önemli sonuçlar elde edildiğini bildirdi.  

Vali Şentürk, Bilecik'in tarihin önemli bir kilit noktasında bulunduğunu, merkez ve ilçelerinde geçmiş döneme ait kalıntıların yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarıldığını anımsatarak, ''İlimiz, tarihi, kültürü ve medeniyetiyle vatan toprağının en güzel hissedildiği yer. Hem tarihi hem de kültürel değerleri korumak adına önemli çalışmalar yürütülüyor. Bulunduğumuz Gedikkaya mağarası ve merkezdeki 9000 yıllık yerleşim yeri olmak üzere bu tür alanların tamamını koruma altına alarak, tarihi, kültürü, o medeniyeti, ruhu hissedebilmek adına vatandaşlarımızın, tarihi mekanları net bir şekilde görebilecekleri mekanlar haline getireceğiz.'' dedi.  

gedikkaya-magarasi2.jpg

Daha sonra Akköy-Harmankaya ve Bedi köyleri arasında yapılacak olan köy yollarında Kaymakam Vekili Ayaz, BŞEÜ Rektörü Prof. Dr. Beydemir, Belediye Başkanı Kepez, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Seda Bayrakçı, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürü Gökhan Yakşe, il genel meclisi üyesi Nihal Arslan ve ilgililerle birlikte incelemede bulunarak, köy muhtarları ve vatandaşlarla sohbet etti.  

Abdullah Mihalgazi Türbesini ziyaret eden ve geçmiş yıllarda meydana gelen erozyon nedeniyle taşınan ve terk edilen Gölpazarı ilçesine bağlı Bedi (Üzümlü) köyünün eski yerleşim yerinde incelemede bulunan Vali Şentürk, evini bırakmayıp hala yaşayan insanlarla da sohbet etti.  

gedikkaya-magarasi3.jpg

Geleneksel kerpiç, ahşap yapılar ve köy içi taş döşeli yollarının doğal güzelliğini kaybetmediğini vurgulayan Vali Şentürk, ''Burası tarih kokan güzel bir köyümüz. İnsan yapısının güzelliği, tarihi zenginliğini ve doğa güzelliğini görebileceğimiz bir yer. Terk edilmiş evler hala ihtişamını koruyor. Köylerdeki tarihi dokuyu yansıtan kerpiç ve ahşap evler, ayrı bir güzellik katıyor.'' değerlendirmesinde bulundu. 

Geç saatlere kadar ziyaret ve incelemelerine devam eden Vali Şentürk, Gölpazarı ilçesine bağlı Çengeller köyünde Köy Muhtarı Mehmet Aysan ve köylülerle sohbet etti.

Kaynak:Ahmet Meşe

Bu haber toplam 1314 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sakarya Gazetesi