HÜKÜMET KONAĞI RESTORE EDİLECEK

HÜKÜMET KONAĞI RESTORE EDİLECEK

Bilecik İl Genel Meclisi, Kasım ayı 17’inci birleşiminde tarihi Bilecik Hükümet Konağı binasının restorasyona onay verdi.

İhalesi açılacak restorasyon için 1 milyon liranın hazır olduğu, tamamlanıncaya kadar 4 milyon lira harcanması beklendiği belirtildi.

Kasım ayı toplantılarının 17’inci birleşiminde 36 ve 37’inci gündem maddeleri görüşüldü. İlk gündem maddesinde Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından Meclise sunulan, Hükümet Konağının restorasyon çalışmalarına başlanacağından restorasyon çalışmaları süresince Hükümet Konağı olarak hizmet vermek amacıyla Bilecik İl Özel İdaresi tarafından boşaltılan ve şuan için kullanılmayan ana bina ile Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü tarafından boşaltılan binalarının onarımının yapılarak Valiliğe geçici olarak tahsil edilmesi talebi görüşüldü.

Restorasyon için 1 milyon geldi, 3 milyon yolda

Bu gündem maddesiyle ilgili Bilecik Valiliği tarafından İl Genel Meclisine gönderilen yazı okundu. Yazıda, “Bilecik Valiliği İdari Hizmetler Şube Müdürlüğü ilgi yazısı ile, ilimizde 1905-1907 yılları arasında inşa edilmiş 1’inci Ulusal Mimarlık Dönemine ait eserlerden biri olan Gayrimenkul Eski Eserler sınıfına giren ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1978 tarih ve A-1211 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil edilmiş olan ilimiz Merkez Hükümet Konağı’nın restorasyon çalışmalarına başlanacağını belirterek, restorasyon çalışmaları süresince Hükümet Konağı olarak hizmet vermek amacıyla İdaremiz tarafından boşaltılan ve şu an için kullanılmayan Ana Bina(Eski Genel Sekreterlik binası) ile Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü tarafından boşaltılan (Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü üst katı) binaların onarımının yapılarak Valiliğe geçici olarak tahsis edilmesi talep edilmiştir. İdaremiz tarafından boşaltılan söz konusu binaların geçici olarak Hükümet Konağı olarak kullanılmak üzere Bilecik Valiliğine tahsis edilmesi konusunun görüşülüp karar verilmek üzere yazımızın İl Genel Meclisi’ne havalesini arz ederim” ifadelerine yer verildi. 

Bu gündem maddesi hakkında Bilecik İl Özel İdaresi çalışanları meclis üyelerini yapılacak çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Bu gündem maddesi oy birliği kabul edildi. 

Öte yandan 111 yıllık tarihi binanın restorasyon için 1 milyon liranın geldiğini ve bu rakamın 4 milyon liraya kadar artacağı öğrenildi. 

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1954 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum