“Kurban, şükür nişanesidir”

“Kurban, şükür nişanesidir”

Bilecik Müftüsü Ali Erhun, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Kurban Bayramı’nın sadece bir hayvanı kesmekten ibaret olmadığına atıfta bulunarak, “Kurban, şükür nişanesidir” dedi.

Bilecik Müftüsü Ali Erhun, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Kurban Bayramı’nın sadece bir hayvanı kesmekten ibaret olmadığına atıfta bulunarak, “Kurban, şükür nişanesidir” dedi. 

Müftü Ali Erhun, Kurban Bayramı’nın sadakat, teslimiyet ve Allah’a yakınlaşma olduğuna dikkat çekerek, “Kurban kelimesi; yaklaşmak, yakın olmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamlarına gelir” ifadesini kullandı. 

Kurban Bayramı’nın tüm Müslümanlara hayırlar getirmesini dileyen ve covid-19 salgınının bir an evvel sona ermesi temennilerini ileten Ali Erhun, mesajının devamında şunları kaydetti:

“Bayramlar huzurun, sevincin, mutluluğun hakkını verme günleridir. Bayramlar, ferdin değil, toplumun manevi sevinci, bu heyecanın paylaşılması, gönül iklimine girme, bütün Müslümanları gönülden kardeş hissedebilmedir. Kurban bayramı sadece bir hayvanı kesme gününden ibaret değildir. Kurban arkasında yüce manaların olduğu bir ibadettir. Kurban şükrün ifadesi O’nun bize olan sonsuz nimetlerine karşı bir şükür nişanesidir. O’nun her emrini yerine getirmeye hazır olduğumuzu, neyimiz varsa her şeyimizi O’na borçlu bulunduğumuzu fiilen ortaya koymanın göstergesidir.

“Kurban kelimesi; yaklaşmak, yakın olmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey anlamlarına gelir. Kurban Allah’a teslimiyetin ifadesidir. Ancak bu teslimiyet sadece Rabbimize olmalıdır. Bugün üzerinde durmamız gereken, teslimiyetimizi ne kadar Rabbimize yöneltmekte olduğumuzdur. Bugün muhasebesini yapmamız gereken nefislerimizin zafiyetlerine, heva ve heveslerimize ne kadar esir olduğumuzdur.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte yılların verdiği tecrübeyle milletin emanetine sahip çıkıyor ve Afrika’dan Asya’ya, Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya, adını dahi duymadığımız birçok yoksul ülkeye, belki hiç görmediğimiz, hatta tanımadığımız muhtaç kardeşlerimize kurban vekâletlerinizi ulaştırıyor ve kurbanlar kesiliyor.  “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş…” sloganıyla başlatılan bu kampanya ile kesilen kurbanlar yurtiçinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına dağıtılırken, yurt dışında ise açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu mazlum kardeşlerimize dağıtılmakta...

Bu kapsamda, Bilecik Müftülüğü olarak ilimizde ilk defa bu sene 50 adet büyük baş kurbanlıkla vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonuna ev sahipliği yapacağız. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından vekaletleri alınan 350 vatandaşımızın hisseleri, Bilecik merkez, ilçeler ve köylerde kurban kesemeyen ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıracağız.

Kurbanlarını Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla kestirmek isteyen kardeşlerimiz, arife günü mesai sonuna kadar müftülüklerimiz, din görevlilerimiz veya bankalar aracılığıyla, ya da doğrudan online bağış olarak internetten bu kampanyaya katılabilirler.

Bu duygu ve düşüncelerle başta siz Bilecikli hemşerilerimin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, bu müstesna günlerin manevi bereketinden istifade edebilmemizi, bütün İslâm âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine; insanlığın hidayetine, tüm insanlığı saran covid-19 salgının bir an önce bitmesi duasıyla, bütün dünyada adalet, huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.” 

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sakarya Gazetesi