MİLLİ EĞİTİM'DEN BÜYÜK BAŞARI

MİLLİ EĞİTİM'DEN BÜYÜK BAŞARI

BEBKA'nın 2019 Yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı bazı okullarca yapılan proje başvurularına toplamda 2 Milyon TL hibe desteği çıktı.

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2019 Yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı proje başvuru sonuçları açıklandı. BEBKA tarafından yapılan değerlendirmeye göre, 65 proje başvurusundan 27 proje başarılı bulundu.

Sonuçlara göre, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 'Nitelikli Eğitim Nitelikli İnsan Güçlü Toplum' projesi, Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 'Dijital Teknolojiyi Okulumuzla Buluşturup Yenilikçi Teknisyenler Yetiştiriyoruz' projesi, Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 'İmalat Sanayi Sektörlerinin Mesleki Eğitimin Desteklenmesi Yolu ile Geliştirilmesi' projesi BEBKA tarafından kabul edilerek toplamda 2 Milyon TL tutarında hibe desteği almaya hak kazandı.

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 'Nitelikli Eğitim Nitelikli İnsan Güçlü Toplum' projesi kapsamında, Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bozüyük Mesleki Eğitim Merkezine Kaynak Simülasyon Laboratuarları kurularak mesleki eğitim kurumlarının altyapılarının ve kapasitelerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi; öğrencilerin simülatörler aracılığıyla eğitim almalarının sağlanması ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi; bölgemizde kaynakçılık alanında ve imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerle iş birliği protokolü yapılarak okul-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi; dolayısıyla da bölgemizdeki imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki eğitimin geliştirilmesi yoluyla bölgenin rekabet gücünün artırılması amaçlanıyor.

Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 'Dijital Teknolojiyi Okulumuzla Buluşturup Yenilikçi Teknisyenler Yetiştiriyoruz' adlı projesi ile Dijital dönüşümde Robot Kol Teknolojisinin ve Gelişen Otomasyon Sistemlerinin kullanılarak üretim sektörünün işgücü ihtiyacına cevap verecek nitelikte eğitim verilerek gençlerin iş piyasasına hazırlanması hedefleniyor.

Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 'İmalat Sanayi Sektörünün, Mesleki Eğitim Yolu ile Desteklenmesi' adlı projesi kapsamında ise okul bünyesinde Teknoloji Odaklı Sürekli Eğitim Merkezi kurulacaktır. Kurulacak olan sürekli eğitim merkezi CNC torna ve CNC frezenin de bulunacağı CNC laboratuvarı, kaynak simülasyon laboratuvarı, CNC simülasyon laboratuvarı, bilgisayar laboratuvarı, makine bakım ve onarım atölyesi ile bu mekanların donatım gereçleri, muhtelif ilgili ekipman ve müştemilatı, derslik ve brifing odası ile donatılacaktır. Ayrıca, meslek alanlarının makine ve ekipman kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla okulda bulunan atölyelere muhtelif elektrik ve elektronik alanı eğitim setleri, tesisat alanı eğitim setleri, otomasyon alanı yazılım ve eğitim setleri, bilgisayarlar ve muhtelif içerikli yazılımlar satın alınacak.

Proje kapsamında ayrıca öğretmen ve öğrenciler ile bölgemizdeki diğer yetişkinler, öğrenciler ve öğretmenler için çeşitli konularda eğitimler, 5 adet fuar gezisi, 5 adet fabrika gezisi, ulusal düzeyde bir çalıştay gerçekleştirilecek. Ayrıca, Mesleki Yeterlilik Kurumu Eğitim ve Belgelendirme Merkezi kurulacak olup ülkemiz kamusal eğitim sektöründe de bir ilk gerçekleştirilecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, projelerin bölgemize, ilimize ve mesleki ve teknik eğitim kurumlarımıza hayırlı olmasını dileyerek okul ve kurumlarımızın mesleki eğitim alt yapılarının geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik desteklerinden dolayı Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’na ve projelerin hazırlanmasını sağlayan Strateji Geliştirme Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Ar-Ge Birimi çalışanlarına, okul yöneticilerine ve öğretmenlere teşekkür etti.

Kaynak:Ahmet MEŞE

Bu haber toplam 2234 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum