Münür Şahin'den CHP'ye cevap!

Münür Şahin'den CHP'ye cevap!

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, CHP Osmaneli İlçe Başkanlığının pazar yeri ücretleri üzerinden kendisini hedef alan eleştirilerine cevap verdi.

Başkan Münür Şahin, Osmaneli Cuma pazarında yapılan yeni düzenlemeyi anlatarak, "Kulaktan dolma bilgilerle, çıkarcı bazı kişilerin yönlendirmeleriyle, doğruluk araştırması yapmadan bazı kardeşlerimizin açıklamalarını aceleci bir yaklaşım olarak görüyoruz. Sonuçta siyasi olarak tabiki de eleştiriler olacaktır ve bu aslında gereklidir. Ama bir konunun doğruluğunu araştırmadan demeç vermekte şık olmamıştır" ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Başkan Şahin, yeni düzenleme ile kapalı pazardaki esnaf sayısının arttığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Osmaneli Kapalı Pazarımızda mevcut yerleşime göre 460 adet tezgah kurulacak alan var. Bu alanın 4 holünde sebze-meyve, 4 holünde de konfeksiyon ürünleri satıcıları yer alıyor. Ve bu alanın içinde belli bir bölümü köy pazarı olarak kullanıyoruz. 460 adet tezgahın toplamda 92 pazar satıcısı tarafından kiralandığını düşünürsek pazarcıların çoğunun pazar dışında kaldığı bir durum söz konusuydu.

Kapalı Pazarımız içinde özellikle konfeksiyon-tuhafiye alanı gereksiz çok büyük bir alanı kapsıyor. Yine sebze-meyve satıcıları hiç ihtiyaç duymadıkları halde çok düşük kiralar nedeniyle çok fazla yeri işgal ederek başka pazarcı esnafın kapalı pazar dışında kalmasına sebep oluyordu. Bu konfeksiyoncu esnaf içinde aynıydı. Kısaca en az 460 pazarcı esnafın yer alacağı pazarımız 92 pazarcı tarafından kullanılır konuma gelmişti. Pazarda oluşan tekeli, konfeksiyoncuların gereksiz fazla yer kullanmalarının, sebze-meyve pazarcılarının gereksiz fazla alan işgal etmelerinin önüne geçmek için kapalı pazarımızda yeni düzenlemelere gittik.

Osmaneli Belediyesi yeni uygulama ile; kapalı pazarda 92 olan pazarcı sayısını 300 pazarcıya çıkardık. Köylülere ayırdığımız ve çok düşük ücretli bölümü daha fazla köylümüzün ürün satışı yapabilmesi için büyüttük. Konfeksiyon-tuhafiye bölümünde gereksiz işgal edilen alanı 4 holden 2 hole düşürdük. Bunu yaparken gereksiz yer alımının önüne geçtik. Kapalı pazarımızın dışında yer alan pazarcılarımızı büyük oranda kapalı pazarın içine alıyoruz. Bu düzenleme trafik açısından da büyük rahatlama getirecek. Kapalı pazara giriş ve çıkış saatlerini satıcılar açısından yeniden düzenliyoruz. Kapalı pazardaki tezgah fiyatlarını yeni duruma göre düzenledik.

Yıllık 8 m2’lik bir tezgahın kira bedeli 2.500 - 2.000 TL arasındadır. Bunun haftalık olarak karşılığı da 52-40 TL arasındadır. Görüldüğü gibi çok cüzi bir fiyatla tezgahlar kiraya verilmektedir. Bu alanın temizliği, aydınlatılması da düşünüldüğünde pazardan elde edilen gelirin pazarın maliyetlerini karşılamadığını görüyoruz. Buna rağmen pazar fiyatlarını düşük tuttuk.

Bir pazarcı için en fazla kullanacağı alan aslında 2 tezgah kadardır. Ama maalesef pazarcılarımız kapalı pazara fazla satıcı girmesin diye fazla tezgah alma peşindedir. Belediyemiz buna izin vermeyecektir.

Görüldüğü gibi rakamlarla ortaya koyduğumuz gerçek durum, bilgi kirliliği nedeniyle ve özellikle bazı tekel oluşturmaya çalışan ve talep ettikleri çok sayıda tezgahı kendilerine vermediğimiz kardeşlerimizin tüm siyasi partileri işin içine sokmaya çalışmaları doğru değildir.

Osmaneli Belediyesi her işini planlı programlı ve halkın yararına yapmaktadır. Yeni kapalı pazar düzenlemesi de bu amaçla yapılmıştır. Yerel pazarcı esnafımıza da istediği noktadan yer vermek suretiyle öncelik de tanınmıştır. Osmaneli Cuma pazarı bölgemizin en büyük pazarıdır ve bu nedenle çok talep almaktadır. Satıcılarımıza iki tezgahtan fazla yer için müracaat etmemelerini diğer satıcılarımızın hakları açısından rica ediyoruz.

Osmaneli Belediyesi en kurumsal belediyedir ve her faaliyeti ve örnek projeleri ile izlenen takip edilen belediyedir. Kulaktan dolma bilgilerle, çıkarcı bazı kişilerin yönlendirmeleriyle, doğruluk araştırması yapmadan bazı kardeşlerimizin açıklamalarını aceleci bir yaklaşım olarak görüyoruz. Sonuçta siyasi olarak tabiki de eleştiriler olacaktır ve bu aslında gereklidir. Ama bir konunun doğruluğunu araştırmadan demeç vermekte şık olmamıştır.

Osmaneli hedeflerine birlik ve beraberlik içinde varırken, bu birlik ve beraberliğe uygun hareket ettikçe Allah bolluk ve bereketi esirgemeyecektir.”

 

Kaynak:Ahmet Meşe

Bu haber toplam 3849 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum
Bilecik Haber