'NEREDE YAPILDI, KİMLERE SORULDU?'

'NEREDE YAPILDI, KİMLERE SORULDU?'

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan 'Yaşam Endeksi' araştırmasında Bilecik'te her 100 kişiden 81’inin sağlık hizmetlerinden memnun olduğu sonucuna tepki gösterdi. 

Bilecik’te devlet hastanesinin yetersiz olduğunu Sağlık Bakanlığı bile kabul ettiğini belirten Milletvekili Tüzün,"Devlet hastanesinin hem binasının hem personelinin hem de donanımının eksik olduğunu Sağlık Bakanlığı da kabul ediyor. Yıllardır yeni hastane yapılması için uğraşılıyor. Seçimde bakanlar gelip şu tarihte temel atacağız diye söz vermesine rağmen hala gelişme yok. Hastalarımız çevre illerdeki hastanelere gitmek zorunda kalıyor. 

Buna rağmen, İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırmada halkın çok büyük bölümü sağlık hizmetlerinden memnun diye gösteriliyor.  Acaba bu araştırmayı kim nerede yaptı, kimlere sordu, hastane çevresine hiç uğramadılar mı?” şeklinde konuştu.  

CHP Bilecik Milletvekili Tüzün'ün verdiği bilgilere göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı “Yaşam Endeksi” araştırmasında Bilecik iki alanda üst sıralarda yer aldı. 

Halkın çalışma imkânlarından memnuniyetinin ölçüldüğü araştırmada Bilecik, Zonguldak’tan sonra ikinci sırada yer aldı. Aynı şekilde çevre memnuniyetinde Bilecik Kastamonu ve Karabük’ten sonra üçüncü sırada gösterildi. Bilecik’te her yüz kişiden 63’ünün hayatından memnun olduğunu gösteren TÜİK araştırmasını inceleyen CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, ilginç bilgiler aktardı.

Tüzün’ün verdiği bilgiye göre, TÜİK’in araştırmasında Bileciklilerin ortalama yaşam süresi beklentisi 77.7 yıl olarak gösteriliyor. Bilecik’te hekim başına 7 bin 752 hasta düşüyor. Devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 81.5 olarak gösteriliyor.  Yani her yüz kişiden 81’i devletin verdiği sağlık hizmetlerinden memnun olduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre, Bilecik’te işsizlik oranı yüzde 6.5 ve ortalama kazanç günlük 67.1 lira. Yani, Bilecik’te her 100 kişiden sadece 6’sı işsiz ve insanlar günlük ortalama 67.1 lira kazanıyor. Bilecik’te her yüz evden  41.4’ü ortalamanın üzerinde gelir sağlıyor, yani zengin kabul ediliyor.

Buna karşın  Bilecik’te her yüz evden 40.5’i temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan şikayet ediyor.

Bilecik’te her 100 kişiden sadece 11.6”sı sokaktan gelen gürültüden şikâyetçi. Her 100 Bilecikliden 75’i gece sokakta korkmadan, kendini güvende hissederek yalnız yürüyebildiğini söylüyor.

Bilecik’te her 100 kişiden sadece20’si partilere üye ve her yüz kişiden 7’si sendikal faaliyetlere katılıyor.

Her 100 kişiden sadece 12.6’sı internet abonesi ve her 100 kişiden sadece 19’u tiyatro ve sinemaya gidebildiğini söylüyor.

Araştırmada, Bileciklilerin yüzde 49.4’ü yani hemen hemen yarısı sosyal hayatından memnun olduğunu söylüyor. Genel mutluluk düzeyi ise yüzde 63.6 olarak gösteriliyor.

Araştırma sonuçlarını tek tek inceleyen CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, yaptığı değerlendirmede,"Sorunların üstü örtülüyor" yorumunda bulundu. 

 

Kaynak:Ahmet MEŞE

Bu haber toplam 2613 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum