Regaip Kandili rağbet gecesidir

Regaip Kandili rağbet gecesidir

Bilecik Müftüsü Ali Erhun, bugün idrak edeceğimiz Regaip Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Regaip Kandili rağbet gecesidir” ifadesini kullandı.

Bilecik Müftüsü Ali Erhun, bugün idrak edeceğimiz Regaip Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Regaip Kandili rağbet gecesidir” ifadesini kullandı. 

Regaip Kandili’nin anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Müftü Erhun, Allah’ın ihsan ve ikramının bol olduğu bu gecede duaların kabul olduğuna vurgu yaptı. 

Müftü Erhun, üç ayların müjdecisi Regaip Kandili ile birlikte Recep ve Şaban aylarının mübarek olmasıni dileyerek, “Allah’ım bizi Ramazan’a kavuştur” dedi. 

Ali Erhun, Regaip Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, şunları kaydetti:

“İslam âlemi olarak, halkımız arasında ‘üç aylar’ diye isimlendirilen, rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş bulunuyoruz. 18 Şubat 2021 Perşembe gecesi bu manevi mevsime girişimizin müjdecisi olan Regâib Kandilini idrak edeceğiz.

Kur-an ve hadislerin faziletine işaret ettiği ve Müminlerin de yüzyıllardan beridir kutladığı bu mübarek ay, gün ve geceler, senenin içine dağılmış vaziyette bulunmaktadır.

Üç Aylar, kamerî aylardan Recep, Şâban ve Ramazan aylarıdır. Bu mübarek aylardan birincisi olan Recebin manevi değerine, Kur'an-ı Kerim'de: "Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylarıdır. Bu, dosdoğru bir nizamdır. Öyleyse o aylar içinde kendinize yazık etmeyin." (Tevbe, 36)  ayet-i kerimesinde ve sevgili Peygamberimiz ‘in; "Recep Allah'ın ayı, Şâban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." hadis-i şeriflerinde işaret buyurulmuştur.

Resulullah (SAV) "Ey Allah'ım! Recep ve Şaban ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan'a kavuştur." buyurmuştur

Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli geceler vardır ki, Yüce Allah'ın rahmet ve mağfireti bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar. Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip kandili, Allah Teâlâ'nın kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir. Regaip gecesi, duaların kabul olunduğu ve Allah'ın, isteyen kullarına ihsan ve ikramının bol bol olduğu bir gecedir.

‘Regâib’ kelimesi, ‘kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey’ demektir. Yüce Allah’ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye ‘Regâib’ denilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve bütün İslam âleminin Regâib Kandilini tebrik ediyor, bu gecenin birlik ve beraberliğimize, insanlığın hidayetine, barış ve huzuruna vesile olmasını, ülkemizde ve dünyada devam eden Covit 19 salgınından da bir an önce felaha çıkartmasını yüce Allah’tan niyaz ediyor, tüm kardeşlerimize saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Kaynak:M. Bahadır ORAL

Bu haber toplam 1309 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Bilecik Haber