TÜZÜN KAYIP SİLAHLARI SORDU

TÜZÜN KAYIP SİLAHLARI SORDU

TBMM Başkanvekili ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün,  15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kaybolan silahlarla ilgili soru önergesi verdi. Tüzün’ün gündeme getirdiği bu durum kamuoyunda geniş yankı bulurken Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli önergeye cevap verdi. Kayıp silahların ülke genelinde arandığını belirten Bakan Canikli, konunun adli makamlarca soruşturulduğunu da sözlerine ekledi.  

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TBMM Başkanvekili ve CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’ün önergesi üzerine FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bazı silah ve mühimmatın kayıp olduğunu açıkladı. Canikli, kayıp silahların Kaçakçılık, İstihbarat, Harekât ve Bilgi Toplama sistemine girişleri yapılarak tüm yurtta arandığını belirtti.

CHP’li Yaşar Tüzün, TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı envanterinde bulunan silah ve mühimmattan kayıp olup olmadığını sordu.

TSK envanterindeki kayıp- eksik silah ve mühimmatın bulunması için ne gibi çalışmalar yapıldığını soran Tüzün, ayrıca şu soruları yöneltti:

-Kuvvet komutanlıklarında kullanım dışı kalan silah, mühimmat, araç ve gereç var mıdır? Bunların yeniden TSK envanterine katılması için girişimlerde bulunulmuş mudur? Bunun için ne kadar süre gereklidir?

-15 Temmuz darbe girişimine katıldığı veya destek verdiği, Fetöcü olduğu gerekçesiyle hangi kuvvet komutanlığından kaç personel ihraç edilmiştir?

İhraçlar nedeniyle TSK’nın personel açığının kapatılması için nasıl bir yöntem izlenecektir?

SİLAHLAR ARANIYOR?

Tüzün’ün önergesine yanıt Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli imzasıyla geldi. Bakan Canikli yazılı yanıtında Orduda kayıp silah olduğunu doğrularken sayı vermedi ve tüm yurtta arandığını belirtti. Bakan Canikli yanıtında şöyle dedi:

“Kayıp durumdaki silahların Türk Silahlı Kuvvetleri Kayıp Çalıntı Gasp Edilen (TSM KÇGE) Silah Takip Sistemleri ve İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık, İstihbarat, Harekât ve Bilgi Toplama (KİHBEİ) sistemine girişleri yapılarak tüm yurtta aranmaları sağlanmıştır. Ayrıca konu adli makamlarca da soruşturulmaktadır. Kayıp silah/mühimmat listesi güncel tutulmakta, tüm yurtta ele geçirilen silah/mühimmat ile karşılaştırılmakta, seri/lot numaraları tutan malzemeler mevzuata uygun olarak envantere dahil edilmektedir.”

Bakan Canikli ayrıca, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi nedeniyle, 3 Kasım 2017 tarihi itibariyle TSK’den 8 bin 570 kişinin ihraç edildiğini açıkladı.

 

Kaynak:Ahmet MEŞE

Bu haber toplam 1572 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.