VALİ ELBAN'DAN ANTİBİYOTİK UYARISI!

VALİ ELBAN'DAN ANTİBİYOTİK UYARISI!

Bilecik İl Sağlık Müdürlüğünce ''Akılcı ilaç kullanımı'' sempozyumu düzenlendi. 

Vali Süleyman Elban, Şeyh Edebali Kültür Kongre Merkezi'ndeki sempozyumda, Türkiye'de insanların kendi kendine doktor olduğunu ve ilaç konusunda da kendi yorumlarını yaptıklarını söyledi.  

Ülkemizde yaygın olarak kullanıla antibiyotiklerin büyük bir tehdit oluşturduğuna vurgu yapan Vali Elban,"Sağlık tehdidi oluşturan yan etkenlerden birisi antibiyotikler" dedi. 

Avrupa ve Türkiye'de ilaç kullanıcılığından örnekler veren Vali Elban, şöyle konuştu: 

 ''İnsanlarımız ilaç konusunda yorumlar yaptığı için birbirlerine tavsiyelerde bulunuyor. Hekim tavsiyesi olmadan maalesef uygun olmayan dozda ilaçlar kullanılıyor. Türkiye ilaç sektörü için cennet ülkelerden birisi. İnsanlar keşke hiç hasta olmasa, önleyici sağlık hizmetleri açısından daha iyi durumda olsak. İlaç kullanmasak daha iyi ama sağlığını kaybettiğinde belli oranda ilaç kullanma mecburiyeti var. Sağlığı tehdit oluşturan yan etkenlerden birisi antibiyotikler. Akılcı ilaç kullanımı konusunda hepimize büyük görevler düşüyor. Hem insan sağlımız açısından hem de kaynak israfından kurtulmuş oluruz. İnşallah bilinç oluşumuyla insan sağlığını yine kaynak kullanmadan, para harcamadan daha iyi düzeye gelmesine vesile olur. İlaçsız sağlıklı günler diliyorum.'' 

İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz da Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, dünya genelinde tüm ilaçların yaklaşık yüzde 50'sinin uygun olmayan şekilde reçetelendiğini, satıldığını veya uygulandığını anımsatarak, hastaların yarısının da ilaçları doğru şekilde kullanmadığını kaydetti. 

İlaçları uygun hastalıkta, uygun dozda ve uygun miktarda kullanılması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, ''Akılcı ilaç ile ilgili olarak doktor, eczacı, yardımcı sağlık personeli ve vatandaşların da katılımıyla çok yönlü çalıma yapmamız gerekmektedir. Bunun yanında sağlık okur yazarlığını artırmalıyız. 2003 yılından bugüne sağlıkta önemli değişim yaşadık. Bundan sonra da sağlık dönüşümünün ikinci fazını yaşayacağız. Bunun için kronik hastalıklarla, obezeti ve sigara ile mücadele etmenin yanında ilaçlarımızı akıllı kullanarak bir dönüşüm gerçekleşmiş olacaktır." dedi. 

vali-elbandan-antibiyotik-uyarisi2.jpg

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Dekanı Prof. Dr. Yusuf Öztürk, sağlık teşkilatı ile kentte faaliyet gösteren eczacılara, ''Geriatrik farmakoterapi'' konulu konuşma yaptı.  

Sempozyumun sonunda Vali Elban, Prof. Dr. Öztürk'e, Osmanlı armasının bulunduğu tabak hediye etti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 2615 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.