ZABITA VE EMNİYETTEN ORTAK DENETİM!

ZABITA VE EMNİYETTEN ORTAK DENETİM!

Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü işbirliğinde; ''Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi'' denetimleri yapıldı.

Çocuklarımızın ulaşımda güvenli ve sağlıklı bir hizmet almaları amacıyla gerçekleştirilen denetimlerde, ''Okul Servis Aracı Hizmet Yönetmeliği'' kapsamında; gerekli işlemlerin tamamlanıp tamamlanmadığı hakkında kontroller yapıldı.

TRAFİK EKİPLERİNCE 2.532 TL İDARİ PARA CEZASI İLE  60 GÜN TRAFİKTEN MEN CEZASI UYGULANACAK

Emniyet Trafik ekiplerince yapılan denetimlerde ayrıca; Karayolu Trafik Kanunu Ek 2/3 maddesine istinaden; İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşıyan kişiye, bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına 2.532,00-TL idari para cezası uygulanacağı, filin işlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde tekerrürü halinde ise 4.220,00-TL idari para cezası olarak uygulanacağı, ayrıca araç her defasında 60 gün süre ile trafikten men edileceği bilgisi verildi.

SERVİS ARAÇLARI KONTROL EDİLDİ

Araç yaşı, araç bakım onarım takip formu, iç dizaynı ve malzemelerin yapısının denetlendiği incelemelerde ayrıca Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü periyodik muayenelerin yapılıp yapılmadığı incelendi.

Başta çalışma ruhsatı ve güzergah izin belgesinin olup olmadığını denetleyen ekipler,  okul servis araçlarında  araç sürücülerinin ruhsat ve ehliyet kontrolü, araçların yolcu kapasitesinin kontrolü, araç içinin temizliği, okul taşıtı ibaresi ve araç arkasında kırmızı ışıklı ‘Dur’ lambasının bulunup bulunmadığını kontrol etti.

Sürücü ve rehber görevlilerine uyarıların ve bilgilendirmelerin yapıldığı denetimde ayrıca sürücülerin yaşı, sahip oldukları sürücü belgeleri, yurt içi taşımacılığı sürücü mesleki yeterlilik belgesi, sürücülerin sağlıklı olduklarını gösteren Psikoteknik belgesi, bedeni olarak sağlıklı olduklarını gösterir belge, adli sicil kaydı belgeleri ve gerekli diğer dökümanların olup olmadığı incelendi.

Denetimler kapsamında ayrıca, ilköğretim ve ortaöğretim için araçta rehber öğretmen bulunması, aracın 12 yaşından küçük olması, cam ve pencerelerinin sabit olması, koltuklarda emniyet kemeri bulunması, araç koltuklarının yırtık olmaması gibi kurallar incelendi.

ZABITA MÜDÜRÜ TETİK:

''DENETİMLERDE VERDİĞİMİZ SÜRE ZARFINDA EKSİKLİKLERİN GİDERİLİP GİDERİLMEDİĞİNİ İNCELEDİK''

Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürü Erdem Tetik, gerçekleştirilen denetimler hakkında yaptığı açıklamada, ''Amacımız, çok sevdiğimiz yavrularımızın sağlıklı ve güvenli bir ulaşım hizmeti almasıdır'' ifadelerini kullanarak, şunları söyledi:

''2016-2017 eğitim öğretim döneminin başından bu yana belirli aralıklarla okul servislerimizi denetliyoruz.  ''Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi'ni baz alarak gerçekleştirdiğimiz denetimlerde; gerek araçlara yönelik gerek kullanıcılara yönelik birçok başlıkta kontroller yapıyoruz. Buradaki amacımız, canımızdan daha çok sevdiğimiz çocuklarımızın ev ile okul arasında daha güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlamasıdır. Daha önce yapmış olduğumuz denetimlerde eksiklik tespit ettiğimiz araçlara 15 günlük bir süre vermiştik. Bugün bu denetimlerde araç sürücülerinin yerine getirmesi gereken şartları yapıp yapmadıklarını inceledik. Olması gereken şartları yerine getirmeyen araç sürücüleri hakkında gerekli yaptırımlarda bulunduk.'' ifadelerini kullandı. 

Kaynak:Aysun YILDIZ

Bu haber toplam 2572 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.