OSMANGAZİ’NİN EVİNİ NEREYE YAPACAK?

OSMANGAZİ’NİN EVİNİ NEREYE YAPACAK?

Belediye Başkanı Semih Şahin, Şeyh Edebali Türbesi’nin bulunduğu alanda varolduğu bilinen Osmangazi’nin Evi’ni temsili olarak yapacaklarını bildirdi.

Katıldığı Basın Masası programında, konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Semih Şahin, projenin hazırlandığını ve Anıtlar Kurulu’na gönderdiklerini belirtti. Şahin, “Türbenin bulunduğu alanı zenginleştirmemiz lazım. Orada Osmangazi’nin evini yapacağım, proje Anıtlar Kurulu’nda ancak biliyorsunuz projeler buradan kolay çıkmıyor.” şeklinde konuştu.

Semih Şahin ayrıca Şeyh Edebali’nin tüm dünyanın konuştuğu bir şahsiyet olduğuna vurgu yaparak, “Şeyh Edebali’nin bu şehirde az tanındığını düşünüyorum. Çok daha doğru ve derin briçimde tanınmasını sağlayacağım, benim için çok önemli bir husus ve tüm hazırlıklarımı yapıyorum.” ifadelerini kullandı.

Osmaneli Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Erdem, belediye binasındaki Osmanlı minyatürleri ile Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi’ndeki biyografilerin kaldırılmasıyla ilgili soru yöneltti. Başkan Şahin’in bu eylemlerinin kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtığını anımsatan Mehmet Erdem, “Halk arasında ‘Osmanlı’ya antipatiniz mi var?’ diye konuşulur hale geldi. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?” diye sordu.   

‘BU HAKARETİ KİMSEYE YAPTIRTMAM’

Semih Şahin, yöneltilen soru üzerine verdiği cevapta, Osmanlı’yı ve tarihi bir bilim olarak ele aldığına dikkat çekerek, “Bu konuyu daha öncede defalarca anlattım. Ben belediye binasının ne kadar önemli olduğunu bildiğim için o binada tescilsiz, işporta malı işleri o binaya sokmam. Bu hakarettir, bu hakareti kimseye yaptırtmam. Alçıdan yapılmış uyduruk işlerin o binada olması ayıp” dedi.

‘ŞEYH EDEBALİ, DÜNYANIN ÖRNEK ALDIĞI BİR FİLOZOFTUR’

Bilecik’in tarihi değerlerinin çok önemli olduğunu ve Şeyh Edebali’nin daha fazla tanıtılması gerektiğini belirterek açıklamalarını sürdüren Semih Şahin, şöyle devam etti:

“Bilecik, tarihi ile çok değerli bir kentimizdir. Bilecik, kuruluşun ve kurtuluşun kentidir. Şeyh Edebali çok önemli birisidir. Şeyh Edebali sadece Osmanlı tarihinin değil uygarlık tarihinin önemli isimlerinden biridir. Tüm dünyanın örnek aldığı bir filozoftur. Tüm dünya Şeyh Edebali’yi konuşuyor, ez an Mevlana kadar Yunus Emre kadar konuşuluyor. Çünkü önemli bir şahsiyettir ve bu önemi ben biliyorum. Eğer siz şehrinizde tarihi önemsiyorsanız öncellikle bileceksiniz bilmiyorsanız da hocalara soracaksınız. Bunu özellikle söylüyorum Tarih Şeridi’nde yazılanları ben yorumsuz olarak hocalara incelettirdim. Hocalardan bir kurul kurmalarını ve yazmalarını istedim, hiçbir sözcüğüne dahi müdahilim yoktur. Tamamen onları özgür bıraktım onlar düzeltip oraya yazdılar. Bu benim olayı önemsediğimi gösterir. İşportayla tarih olmaz.

‘SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM’

Birçok uzman şu anda yeni minyatürlerle ilgili çalışıyor. Sayıları şu anda 4’e yükseldi. Bittiğinde ben bunları sergileyeceğim. Tarih ciddi bir iştir, yoldan toplama malzemelerle olmaz. O yüzden ben her sözümün arkasındayım. Hatta ben Şeyh Edebali’nin bu şehirde az tanındığını düşünüyorum. Çok daha doğru ve derin biçimde tanınmasını sağlayacağım, benim için çok önemli bir husus ve tüm hazırlıklarımı yapıyorum.

Ayrıca Osmangazi’nin buradaki hayatına dair birçok bilgi var ve ben temsili Osmangazi Evi yapacağım. Türbeyi zenginleştirmemiz lazım, bunların projeleri Anıtlar Kurulu’nda. Biliyorsunuz buralardan işler kolay çıkmıyor, uğraşıyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Ahmet MEŞE

Bu haber toplam 4048 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum
Bilecik Haber