OSMANLI ÇINARALTI HELVA SOHBETLERİ GELENEĞİ YENİDEN CANLANIYOR

OSMANLI ÇINARALTI HELVA SOHBETLERİ GELENEĞİ YENİDEN CANLANIYOR

Bilecik Belediyesi tarafından Osmanlı Çınaraltı Helva Sohbetleri geleneği gün yüzüne çıkarılarak, yaşatılıyor.

Ramazan ayında birbirinden farklı geleneği uygulamaya koyan Bilecik Belediyesi, gerçekleştirdiği program ile Osmanlı Çınaraltı Helva Sohbetlerini tekrar gün yüzüne çıkarttı.

1-320.jpg

Sosyal Tesisler Aile Çay Bahçesinde; Bilecik Belediyesi Musiki Ekibi tarafından sunulan nağmeler eşliğinde gerçekleştirilen etkinlikte Belediye Başkanı Selim Yağcı, teravih namazı sonrasında vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti.

Osmanlı kültürü ve medeniyetinden izler taşıyan Bilecik'te gerçekleştirilen etkinlikte, çınaraltında sohbet eden vatandaşlara Bilecik Belediyesi tarafından yapılan helva ve Meşhur Osmanlı Şerbetini ikram etti.

Etkinlik hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Selim Yağcı, ''Osmanlı Devletinin doğduğu topraklar olan Bilecik'te, ecdadımızın güzel bir geleneği olan Osmanlı Çınaraltı Helva Sohbetlerini tekrar gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyoruz'' ifadesini kullanarak, şunları söyledi:

''Kadim şehrimiz Bilecik'imizde 11 ayın sultanı ramazanımızı güzel ve anlamlı geleneklerle sürdürüyoruz. Bilecik, Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun Beşiği, Bilecik köklü bir geleneğin temsilcisi ve geleceğe açılan ufuk penceresi. Bir taraftan geçmişimizle bağımızı gururla kesmeden devam ederken, diğer taraftan geleceğe ilişkin çaba ve gayretlerimizi gösteriyoruz. Bizi biz yapan değerlerimiz var. Bunlardan birisi de gelenek ve göreneklerimizdir. Bizler Bilecik'te ecdadımızın yapmış olduğu Osmanlı Çınaraltı Helva Sohbetleri geleneğini yaşatmayı amaçlıyoruz. Özellikle Ramazan aylarında Bilecik'imizde, bize özgü lezzetlerden olan Bilecik Helvası ve Osmanlı Şerbeti ile insanlarımızın ağızlarını tatlandırıyoruz, onları serinletiyoruz. Mutluluklarını paylaşıp, dertlerini dinliyoruz. Bizler de her Ramazan olduğu gibi bu Ramazanda da Çınaraltı Helva Sohbetlerimizi gerçekleştiriyoruz.'' ifadelerini kullandı.

2-312.jpg

Belediye Başkanı Selim Yağcı daha sonra Bilecik Helvasını keserek, vatandaşlara ikram etti. Vatandaşlarla birlikte çay ve Osmanlı Şerbetini içen Belediye Başkanı Selim Yağcı üniversite talebeleri ve vatandaşlarla sohbet etti.

Vatandaşlar da gerçekleştirilen uygulamanın önemine değinerek, Belediye Başkanı Selim Yağcı ve belediye çalışanlarına teşekkür etti. 

 

Kaynak:Mustafa Bahadır ORAL

Bu haber toplam 2766 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum