SGK UYARDI!

SGK UYARDI!

SGK İl Müdürü Celalettin Ateş, bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı Kanun hakkında önemli bir uyarıda bulundu. Müdür Ateş, SMMMO, SGK ve İK11 Platformu ortaklığında düzenlenen konferansta,"Taksitlendirmede; İlk iki taksit süresi içerisinde ödenmediğinde yapılandırma bozuluyor" uyarısında bulundu.

Muhasebecilerin mükelleflerini uyarmalarını isteyen Ateş,"Bu husus üzerinde biraz daha hassas olunmasını istiyoruz. Bu ilk iki taksidin, süresi içinde ödenmesi, aksi halde yapılandırmanın bozulacağını, özellikle muhasebeci paydaşlarımızdan mükelleflerini uyarmaları konusunda rica ediyorum.

SGK İl Müdürü Celalettin Ateş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Bu kapsamda borcunu yeniden yapılandıran işveren, esnaf, çiftçi;

İcra ve haciz işlemlerinden kurtulacak, teşviklerden yararlanabilecek. 2016 Haziran ayı ve öncesi dönemlere ait, kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren tahakkuk, edip ödenmemiş olan sigorta primleri, idari para cezaları, sosyal güvenlik destek primi ödemeleri, kurumun başka kurumlar adına aldığı damga vergisi, işsizlik sigortası primi kapsamımızda yer alan alacakları yada borçları oluşturuyor.

En son 2014 yılında yapılandırma ile ilgili af çıkarıldı, "2014 Nisan ayı ve önceki borçları 6552 sayılı yasa ile yapılandırdık. Üzerinden 2 yıl 2 ay kadar bir alacak dönemi geçtikten sonra bu defa 2016 Haziran ayı ve öncesi alacaklarımızı yapılandırıyoruz. Bu karışıklıkta neden yapılandırma yapılıyor diye akıllara soru işareti gelebilir. Ben bunu şöyle yorumluyorum. Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Tekrar normale dönebilmemiz ve yeniden bu olaylardan kurtulup şaha kalkmamız için tabi ki alacak verecek işlerinin de dengeye girmesi gerekiyor.

Hükümetimiz bu bağlamda 2016 Haziran ayı ve öncesi borçların yapılandırılmasını ön görmüştür. Kamu kurumları hizmet yapmak için prim alırlar. Ama işverenlerimiz, esnafımız, çiftçimiz tabii ki ekonomik konjonktürler veya ana nedenlerle, özel durumlardan kaynaklanan nedenlerle, prim ödeme noktasında sıkıntılara düşebilirler. Evet bugün bir takım tartışmalar var. Zamanında ödeyen ile ödemeyen arasında adaletsizlik olduğu gibi, bir takım farklı düşünceler var. Ama nihayetinde toplumsal bir ihtiyaç olması neticesiyle bu tür düzenlemeler çıkıyor. Ancak şu ayrıntıyı atlamayalım, düzenli ödeme yapanlar, teşviklerden yararlanabiliyor.

Bizler uygulayıcı kurumlar olarak çıkmış olan bu düzenlemeyi en iyi, ve en güzel şekilde, öncelikle bilgilendirmesini yapmak, ve sonrasında uygulamasını yapmak amacındayız. İşverenlerimiz, esnafımız, çiftçilerimiz bu uygulamadan yararlanacaklar, ama özellikle meslek mensubu arkadaşlarımızın, burada köprü vazifesini çok iyi yaparak, mükelleflerinin bu yapılandırmadan faydalanarak borçların ödenmesi noktasında yardımcı olmaları gerekiyor.

2016 yılı haziran ayı rakamlarına baktığımız zaman ülkemizde 4a'lı sigortalı sayımız 14 milyon 273 bin 597 kişi oldu. Bunlara çırak vesaire dahil değil. Esnaf sayılarımıza baktığımız zaman 1 milyon 932 bin 212 kişi zorunlu bağ kur sayısı kamu çalışanlarına baktığımız zaman 3 milyon 83 bin 38 kişi toplamda 21 milyon 562 bin 168 sigortalımız var. Genel sağlık sigortalı sayımız ise 9 milyon 531 bin 704 kişi genel toplamda prim ödeyen 31 milyon 93 bin 872 kişi var.

Bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve emeklilerimiz ile birlikte 77 milyon 107 bin 728 kişi sosyal güvenlik kapsamında görünüyor. Nüfusun yüzde 97,9'u sosyal güvenlik kapsamındadır.

Yıllık olarak aktifin pasifi karşılamasında %13 gibi bir açığımız oluyor. Peşin ödemede indirim var.

Temel nokta borç asıllarıyla Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi kadar bir farkı ödediğiniz takdirde, gecikme zammı ve faizini ödeme zorunluluğu ortadan kalkacak. Bu peşin ödeme kanundaki en önemli hususlardan biri. Burada peşin ödeme normalde ilk taksit ödeme süresi 31 Aralık 2016 tarihine kadar yapılması gerekiyordu ancak resmi tatile denk gelmesi nedeniyle 2 Ocak 2017'ye alındı. Bu tarih içinde ödeme yapılırsa borç asıllarıyla Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi içinde uygulanacak tutarın tamamının ödenmesi halinde, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nin yüzde 50'sinden kurum olarak vazgeçiyoruz. Yine gecikme zammı ve gecikme cezasını da ödememiş olacaksınız. İdari para cezalarında da önemli bir husus var. Burada da idari para cezalarının yüzde 50'si ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi farkını ödediğiniz takdirde geriye kalan yüzde 50 idari para cezasından da vazgeçmiş olacağız.

Diğer yapılandırmalardan farklı yönü ayrıntılarda, "15 Temmuzdan itibaren çok yoğun bir çalışma temposu geçirdik. Bu tempoda belki yine kurum tarihinde genelgemizi bu kadar hızlı ilk defa çıkarmış bulunuyoruz. Bu kanunun memleketimiz ve Bileciğimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah faydalı olur" dedi. 

Kaynak:Ahmet MEŞE

Bu haber toplam 4575 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum