'SURİYE HALKI KAZANACAK!'

'SURİYE HALKI KAZANACAK!'

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes El-Ubde, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilecik Belediyesi ve Özel Bilecik Şehir Koleji iş birliğinde düzenlenen "Suriye'deki Son Durum" konulu konferansta, Bileciklilerle bir araya geldi.

Suriye'deki son durumu anlatan muhalif lider, Suriye halkının sadece rejimle değil birçok güçle mücadele ettiğini belirterek,"Biraz zaman alacak, büyük fedakarlıklar gerekecek ama Suriye halkı en sonunda kazanacaktır" dedi.

1-058.jpg

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes El-Ubde, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilecik Belediyesi ve Özel Bilecik Şehir Koleji iş birliğinde düzenlenen "Suriye'deki Son Durum" konulu konferansta, Bileciklilerle bir araya geldi.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa; Bilecik Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, öğretim görevlileri ve üniversite öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Osmanlı Devleti'nin kurulduğu ve değerli şahsiyetlerin metfun bulunduğu Bilecik'te olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirten Ubde; "Bu devrim başladığı zaman barışçıl olacağı düşünüldü ancak daha sonra askeri çatışmalar haline dönüşmek durumunda kaldı ve geçtiğimiz 5 yılı aşkın zaman içerisinde Suriye'de yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetti.'' dedi.

2-052.jpg

''SURİYE HALKI SADECE REJİMLE DEĞİL BİRÇOK GÜÇLE MÜCADELE EDİYOR''

Suriye halkının kısa bir süre sonra yaşananların sadece rejime karşı bir devrim veya mücadele olmadığını anladığını ifade eden Ubde, şu anda 5 cephede mücadelenin devam ettiğini belirterek, şunları dile getirdi:

Suriye'de devrim başladığı zaman Suriye halkı, devrimin sadece rejime karşı bir mücadele şeklinde olacağını düşünüyordu. Bütün dünya Suriye rejiminden memnundu ama Suriye halkı memnun değildi. Bu nedenle devrim başladığı zaman bölgesel ve uluslararası güçler dengenin bu şekilde korunmasını istediler. Bölgesel ve uluslararası güçlerin önceliği dengelerin bu şekilde korunmasını sürdürmek ve yeni kurulan dengenin de kendi çıkarlarına çalışmasını sağlamaktı. Bu devrim başladığı zaman barışçıl olacağı düşünüldü ancak daha sonra askeri çatışmalar haline dönüşmek durumunda kaldı ve geçtiğimiz 5 yılı aşkın zaman içerisinde Suriye'de yarım milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Suriye nüfusunun yarısı ya Suriye içerisinde yerlerinden edildi ya da Suriye dışarısına göç etmek, mülteci olmak zorunda kaldı. Devrim başladığı zaman dünyanın devrimden korktuğunu savunan Ubde, "Çünkü bu devrim sonucunda Ortadoğu için eski denge bozulup yeni bir denge oluşturulacaktı ve oluşturulacak bu alternatif düzen bazı uluslararası güçler için kabul edilemez olabilecekti. 2 yıllık süre boyunca kartlar Suriyeliler tarafından oynandı. Cenevre 2 görüşmelerine katıldık ancak başarısız oldu. Şu anda yeni bir aşama başlamış oldu. Bu yeni aşama kapsamında çözüme ilişkin kartlar rejimin elinden alındı ve uluslararası topluma verildi. Geçiş dönemini ve siyasi çözüm sürecini ABD ve Rusya yönetiyor. Böylece Cenevre 3 görüşmeleri devam ediyor." diye konuştu.

3-032.jpg

''BİRAZ ZAMAN ALACAK, BÜYÜK FEDAKARLIKLAR GEREKECEK AMA SURİYE HALKI EN SONUNDA KAZANACAKTIR''

Konuşmasına; '' Biraz zaman alacak, büyük fedakarlıklar gerekecek ama Suriye halkı kazanacaktır." ifadelerini kullanarak, devam eden Ubde, sözlerini şöyle tamamladı:

"Suriye halkının da iradesi hüküm sürecektir. Şu anda Beşşar Esad ve müttefikleri ile bazı dostlarımız, ' Suriye halkı çok büyük acılar çekti, dolayısıyla her şeyi kabul edecekleri bir noktaya geldi' düşünüyor olabilirler. Ancak gerçek şu ki devrimler asla ölmez. Halkın iradesi, tarihin iradesi her zaman hüküm sürecektir. Özgürlük ve insan onuruna yakışır bir hayat için bedel ödenmesi gerekir. Bazen bu bedel çok ağır olur ama bu bedel ödenir. Şu anda Suriye halkı bedeli ödüyor.

4-018.jpg

Katılımcıların sorularının da cevaplandırıldığı konferansın sonunda Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Başkan Vekili Nihat Can ve Rektör Taş, Enes El Ubde ve beraberindeki heyete, 3 boyutlu Osmanlı Armalı tablo hediye etti.

Kaynak:Ahmet MEŞE

Bu haber toplam 1842 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum