ŞADİ  ERDAL

ŞADİ ERDAL

ARAZİ YOLLARININ BAKIMINDAN MAZOT PARASI İSTENİYOR, MUHTAR DA, VARMI Kİ

ARAZİ YOLLARININ BAKIMINDAN MAZOT PARASI İSTENİYOR, MUHTAR DA, VARMI Kİ

Köylerin Yol,su kanalizasyon, köy konağı gibi hizmetlerini yapmak için “KÖY HİZMETLERİ İL MÜDÜRLÜĞÜ” vardı. Ak parti bu il müdürlüklerini kaldırdı. Personelini ve bütün ekipmanını İl Özel İdaresine devretti. İl Özel İdaresi Müdürlüğü yerine İl Özel İdare Sekreterliğini kurdu ve yetkilerini de genişletti.

2001 yılı krizinde Köy Hizmetleri henüz kaldırılmamıştı, DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti iktidardaydı. MHP-CHP-ANAP İl Genel Meclisinde çoğunluğu sağladı. 2001 krizi patlak verince köy yollarını 1-2-3- sınıf olarak ayırdılar. 1. sınıf olarak köylere ulaşımı sağlayan yollar olarak kabul edildi. Sadece 1. sınıf yolların yapılmasına ve bakımının yapılmasına diğer sınıfların bakımının terk edilmesine karar verildi. Kararı alanda Bakanlıktı.

2001 krizine kadar köylerin arazi yollarına her sene bahar ve sonbaharda greyder yollanarak tesfiyesi yapılırdı. Yani 9 yıldır köy arazi yollarına bakım yapılmıyor.

AK Parti iktidara geldi, yukarıda bahsettiğim değişiklikler yapıldı. Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile KÖYDES projeleri gerçekleşti. Yanılmıyorsam 3 yıldır gelen paralar ile köylerin yol, su, kanalizasyon problemleri yok denecek kadar giderildi. Bir çok köy parke taşı ile döşendi.

Değişmeyen ise 2001 yılında son verilen köy arazi yollarının bakım dışı bırakılması kararının devam ettirilmesi.

Üreticinin aldığı bir traktörün en düşük fiyatı 40 Bin Liradan başlıyor, 80 Bin Liraya kadar çıkıyor. Yağmurda, çamurda bozulan yollarda arazisine giriliyor bir nevi üretmek için savaşıyor. Neden yollara greyder gönderilip tesviyesi yapılmıyor? Tesviyesi yapılması için müracaat eden muhtarlara “mazot parasını ver yapalım” cevabı veriliyor. Köy muhtarlarının kaç para bütçesi var ki para ödesin. Yaz aylarında karayolları bozulan asfaltlarını tamir ediyor, yollardan geçen arabalardan veya hangi hududun içersinde bakım yapılıyorsa o belediyeden mi alıyor?

İl Genel Meclisi üyelerinin çoğu köy kökenli. İl Genel Meclisi başkanı Sayın Hasan Hüseyin Çelik Ulupınar köyünden. Kendi köyünün muhtarı arazisinin yollarına greyder istedi mazotunu verebilecek durumda mı? Bozüyük İl Genel Meclisi üyesi Erol Doğan Darıdere köyünden, Pazaryeri İl Genel Meclisi üyesi Kınık köyünden, İnhisar İl Genel Meclisi üyesi Tarpak’tan. Yenipazar İl Genel Meclisi üyesi Osman Varoğlu………, Osmaneli İl Genel Meclisi üyeleri Hayati Kaba Düzmeşeli, İbrahim Polat Oğulpaşalı. Gördüğümüz gibi çoğu köy kökenli. Hangisinin köy muhtarlığı bütçelerini mazot parasını karşılayacak durumda. Ben buradan il genel meclis üyelerine köy arazi yollarını göz önüne alarak, muhtarlardan mazot parası istemeden bakımının yapılması kararını almaya davet ediyorum.

Ak parti iktidarı Sosyal Yardımlaşma fonları ile yoksul halka ulaştı. Yol yapmakla dinimizin sevap hanesine yazdığı hizmet. Üreticiye hizmet, tüketiciye de hizmet demektir. Üreticiye çalışma azmi verir, bol mahsül almasına sebep olur. Tüketici de bol mahsülden ucuz alarak istifade eder.

İl Özel İdaresinde bulunan bir çok ekipmandan, bir çok daire, resmi kuruluş hakları olmadıkları halde istifade ediyor. Köyler neden hakkı olan arazi yollarını yaptırtamıyor?

Bu mühim konuya ziraat odalarının da eğilmelerini tavsiye ediyorum. İl Genel Meclisi üyelerini arazi yollarının yapılması hususunda karar almaya teşvik etmeye davet ediyorum.

Sayın Valimizin köylere yaptığı gezilerde yapmış olduğu konuşmalar ile üreticinin yanında olduğunu söylüyor. Bu hususta yardımcı olacağına inanıyorum.

NE DEMİŞ NE DEMİŞ?

- Baykal’ı çok severim... Çok çalışkandır. İlk zamanlarda havası iyiydi. Şimdi yanına bir grup almış, nereye gittiği belli değil. Deniz Baykal’ın korkusu bu millete uymuyor. Türkiye’de bütün partileri kapatın, seçime bir tek CHP girsin yine de % 26 oy alamaz.

Gürbüz ÇAPAN-(Eski Bel. Başk. Ergenekon Sanığı)

- Mısır’ın yarı resmi El-Ahram gazetesi gibi, bizim de yarı-askeri yüksek mahkememiz var.

Şak emir geliyor, Tak karar veriyorlar.

Ergun BABAHAN-(Gazeteci)

- İspanya’da Ekonomik kriz nedeniyle başta kral ve başbakan olmak üzere bütün sivil ve asker yöneticilerin maaşları durduruldu... Anlaşılan bu ekonomik kriz bizim devleti vurmadı, sadece bizim milleti vurdu! Artık bizim ülkemizde de yaşasın devlet, olsun millet diye özetlenebilecek bu zihniyetin son bulması gerekmiyor mu?

Lütfü OFLAZ (Gazeteci)

 

TAŞI GEDİĞİNE

18 Yıldır bir sivil toplum kuruluşu başkanlığını yapan zat, bundan 4 ay evvel “Bilecik’e nasıl faydalı olabilirim” düşüncesiyle toplantılar yapmaya başlamış.

18 yıldır neredeydin arkadaş! Günaydın....

 

 

1950’den sonra İstanbul- Eskişehir yolu yapılırken zamanın muhalefeti “Yol mu yapıyorsunuz havaalanı mı?” Diyerek muhalefet yaptı.

Bozüyük-Mekece yolu çift gidiş, çift geliş yapıldı, açılışı da oldu.

Muhalefet yine aynı ama tık yok. Demek epey gelişme olmuş.

Bu yazı toplam 1520 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ŞADİ ERDAL Arşivi
SON YAZILAR