ŞADİ  ERDAL

ŞADİ ERDAL

BOZÜYÜK BELEDİYE BAŞKAN SEKRETERİNE SÖZLE MUHALEFET YASAK

BOZÜYÜK BELEDİYE BAŞKAN SEKRETERİNE SÖZLE MUHALEFET YASAK

18.03.2020 tarihli gazetemizde “35 YILLIK EKMEK TEKNESİNE EL KONDU!” başlıklı İHA kaynaklı aşağıdaki haber yayınlandı.
“Bozüyük'te, 35 yıldır meydanlarda seyyar satıcılık yaparak ailesini geçindiren vatandaş, ekmek teknesinin belediye yetkilileri tarafından içindeki malzemeler ile birlikte elinden alındığını iddia etti.Hasan Tunç (63) isimli vatandaş, 35 yıldır ilçe meydanında kendine has tekerlekli seyyar barakasıyla ekmeğini kazanmaya çalışıyordu. Yaklaşık bir yıl önce de Kasımpaşa Camii önünde geçtiğimiz dönemki belediye yönetimi tarafından oluşturulan özel kabinlerde kendisine yer gösterildi. Ancak geçtiğimiz gün gece saatlerinde Hasan Tunç’un kabinine belediye ekiplerince el konuldu. İçindeki malzemeleriyle birlikte kaldırılan kabinine ulaşmak isteyen vatandaş, belediye yetkilileri ve CHP’li Belediye Başkanı M.Talat Bakkalcıoğlu’ndan bir cevap alamadığını iddia etti. Bunun üzerine konuyla ilgili olarak İlçe Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Cumhurbaşkanlığına CİMER üzerinden bir dilekçe yazdı.”
Haberin devamında mağdur olduğunu iddia eden vatandaş Hasan Tunç şöyle diyor: “Ben 35 yıldır ekmeğimi buradan kazanıyorum. Kendim AK Partinin bir üyesi ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında ve destekçisiyim. Seyyar barakama AK Parti bayrağı astım diye bir iki defa CHP İl Genel Meclis üyeleri tarafından uyarıldım. Ancak ben davamdan vazgeçmedim, vazgeçmeyeceğim. Son olarak satış yaptığım ekmek kapım olan kabinimin niçin kaldırıldığını sormaya gittiğimde belediye yetkilileri bana aynı imada bulundular. Belediye Başkanı M. Talat Bakkalcıoğlu ile görüşmek istememe rağmen kendisi benimle görüşmek istemediğini söyledi. Ben bu konuyla alakalı tüm resmî başvurularımı yaptım. Devletimizin bana yapılan bu haksızlığa karşı gerekli işlemleri yapacağını biliyorum. Beni davamdan uzaklaştırmaya çalışanlar ekmek teknemi elimden alarak bunu başaramayacaklar.”
Haberin sonunda İHA muhabiri “Bozüyük Belediyesi ilgilileri İHA’nın konuyla ilgili açıklama taleplerini cevapsız bıraktı notunu düşmüş.
Vatandaş belediyeden ilgi göremeyince şikayetini basın yoluyla halka duyurma yoluna gitmiş. İHA belediye yetkililerine bu şikayete ne dersiniz diye sormasına rağmen cevap alamamış.
Haberin basında yer almasıyla belediye aynı gün aşağıdaki açıklamayı yaptı:
 "Basında ismi geçen Hasan Tunç, ilçemizde seyyar satıcıdır. Önceleri hal bölgesinde seyyar tezgahı ile faaliyet göstermiştir. Faaliyet gösterdiği hal bölgesi için geçtiğimiz yıllar içerisinde yeni imar yapılanması ve planlaması kapsamında yıkım kararı çıkmış, buradaki bütün esnaf o bölgeyi boşaltıp yeni yerlerine taşınmıştır. Mevzu bahis “Hal Bölgesi” belediyemize ait olup çizdirilen avam projeyle yer altı otoparkı üstü kent meydanı olacak şekilde çalışmalara başlanacaktır. Bu gelişmeler sonucunda geçtiğimiz aylarda Hasan Tunç’un maddi, manevi hatta sağlık durumu da göz önünde bulundurularak, Kasımpaşa Cami yanında bulunan belediyemize ait 4 adet seyyar satıcı ve ayakkabı boyacısı kulübelerinden boş olan bir tanesinde ürün satmasına, “bedelsiz olarak” imkan tanınmıştır. Fakat orada da yıllardır faaliyet gösteren 2 ayakkabı boyacısı ve halkında şikayetleri üzerine Zabıta Birimlerimiz kendisine önce sözlü, tekrarında yazılı uyarılarda bulunmuştur. Maalesef kendisi bu ikaz ve uyarılara rağmen amaç dışı faaliyetlerine devam etmiş, Zabıta memurlarına ve hatta Başkan sekreterine sözlü muhalefet ve fevri fiillerde bulunmuştur. Daha da ileri gidip, siyasi görüşünü ve Sayın Cumhurbaşkanımızın’da adını kullanarak, ajitasyon ile kamuoyu yaratmaya çalışmaktadır. Yönetim olarak Kasımpaşa Cami yanındaki 4 seyyar kulübeden 2 tanesini Kapalı pazar Bölgesi’ne nakletmeyi uygun gördük. Hasan Bey’in kulübesi de bu bölgeye giden 2 kulübeden bir tanesidir. Kendisinin ticari faaliyetini durdurmadığımız gibi, siyasi görüşüne de müdahalemiz söz konusu değildir. Belediye kanun ve yönetmeliklerle yönetilir; mevzuat ve kurallar herkes için aynı, her vatandaş eşit, her siyasi görüşe saygımız sonsuzdur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” 
Verilen cevapta Hasan Bey’e Kasımpaşa camii yanındaki kulübede yer verildiği söylemi sanki  şu anki belediye tarafından gerçekleştirildiği anlaşılıyor. Halbuki  bir evvelki belediye tarafından verilmiş. Bu esnaf en az bir yılı aşkın zamandır burada ticaret yapmış. Yanındaki esnaf arkadaşlarının şimdi mi şikayet akıllarına gelmiş. Bu işin 1. Bahanesi.
Zabıta sözlü ve yazılı uyarılarını hangi sebepten yapmış? Diğer esnaf yerinde durduğuna göre , Hasan Bey’de Ak Partili olduğunu ve parti bayrağını açtığını söylüyor, zabıta bunun için uyarmış olmasın. Bu da açıklanmayan ikinci bahane olabilir.
“Zabıta memuruna ve hatta Başkan sekreterine sözlü muhalefet ve fevri fiillerde bulunmuştur. Daha da ileri gidip, siyasi görüşünü ve sayın Cumhurbaşkanımızın’da adını kullanarak, ajitasyon ile kamuoyu yaratmaya çalışmaktadır.” İfadeleri cevapta yer alıyor.
Cevapta şu ifadelere bakın “ Zabıta memurlarına ve hatta….” İfadesiyle başkan sekreterini daha üstün tutuyor. Vatandaşın belediyeye  başkan ile görüşmek için gittiğini ve görüştürülmediğini sanıyorum. Sekreteriyle dahi konuşmasına izin verilmeyen vatandaş başkanla görüşebilir mi? “fevri fiillerde bulunmuştur.” İfadesinden sinirli konuşmuş olduğu anlaşılıyor.
Bütün suçu Ak partili olduğu anlaşılan vatandaşa ekmek kapısı çok görülüyor. Sonra da “Her siyasi görüşe saygımız sonsuzdur.” diyorlar.
Gördük saygınızı…

 

Bu yazı toplam 2800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ŞADİ ERDAL Arşivi
SON YAZILAR