HEM ECZANELERİ KAPATIYORLAR HEMDE “HASTALARIMIZIN SAĞLIĞI İLE OYN

Bir gün imama “İsa peygamber deniz kıyısında kızını Allah’a kurban ederken, Allah gökten bir inek indirmiş kurban etsin diye. Buna ne diyorsun imam efendi”derler.

İmam cevap vermiş “Yahu ben bunun neresini düzelteyim? Bir kere o İsa peygamber değil, İbrahim peygamber. Olay deniz kıyısında değil, çölde geçiyor. Kurban edeceği kızı değil oğlu. Gökten inen de inek değil koç.”

Bende eylem yapan eczacıların söylediklerinin neresini düzelteyim. Destek verenlerin yanlış yolda olduklarını teker teker nasıl anlatayım.

Bu eczacıların kaçıncı eylemi ben sayısını unuttum. Her “batıyoruz, çıkıyoruz” naralarından sonra batanı görmediğimiz gibi halk ilacını rahat almanın memnuniyetini yaşıyor.

Bir ürünün, bir maddenin zammına karşı gelinirde, indirimine karşı gelindiğini ilk defa görüyorum. Hadi diyelim Eczacılar kendilerine göre bahaneler icat ederek ilaç fiyatlarında yapılan fiyat düşürülmesine karşı geliyorlar. Peki eczacıların eylemine destek veren oda başkanlarına ve CHP’li siyasetçilere ne demeli. Siz destekçiler, üyelerinizin hakkını koruyacağınıza neden eczacıların yanında yer alıyorsunuz. Yoksa sizlere bir yerlerden emir geliyor da siyaset meydanını arenaya mı çevirmeye kalkıyorsunuz? Zaten iki aydır oda başkanlarının kapalı kapılar ardından basına kapalı toplantılar yaptıkları biliniyor, “bakalım altından ne çıkacak” diyordum, bakalım daha neler göreceğiz.

Odaların toplantıları ve destekleri ayrı bir yazı konusu. Hele bazılarına “Kendi başını tarayamıyor gelin başı taramaya kalkmış” diyebiliriz.

Şu CHP’nin “kaş yapayım derken göz çıkartan” cinsten politika yapmasına ne demeli. Eczacılar 4 Aralık Cuma günü hükümetin ilaçlar da %40 indirime gitmesini protesto ediyor. CHP de eczacılara destek veriyor. Bu olaydan 2 gün evvel 2 Aralık Çarşamba günü Bilecik Belediyesi meclis toplantısında Belediye dükkanlarına yapılması düşünülen zamma CHP’li meclis üyesi Raşit Sünnetçi “Esnaf perişan, belediye dükkanlarına bu yıl zam yapmayalım, hükümetiniz enflasyonu %0 indireceğiz vaadinde bulunuyor, siz ise %12’lik kiralara zam yapıyorsunuz” diyor. Yani halkı düşünüyor zamma karşı çıkıyor. Öte yandan hükümet ilaçlarda %12 de değil %40 indirime gidiyor, bu indirime karşı gelen eczacılara destek veriyor. Adama sormazlar mı? Siz indirimin mi? Bindirimin mi? Yanındasınız?

Siz önce % 40 ucuz ilaç alacak olan halkın yanında neden olmuyorsunuz onu açıklayın?

Gelelim Eczacıların “Teker Teker kapanacaktık hep birlikte kapanalım...” Eylemine. Bir kere bu eyleme neresinden bakarsak bakalım halkın cezalandırıldığı kesin. İlaç fiyatlarını % 40 ucuzlatan hükümete kızıyorsunuz bu ucuzluktan istifade edecek halkı, eczaneleri kapatarak nöbetçi eczane aratarak koşturuyorsunuz.

Ana gövde ve dalları ile eczacı oda temsilcisi Sayın Önder Akbay ilaçta % 40 düşüşe karşı pretosto sırasında yaptığı konuşmada “Bugün hiç istemediğimiz halde karşınıza yaşadığımız sıkıntıları ve çıkmazları anlatabilmek için eczanelerimizi kapatarak çıkmış bulunuyoruz. Teker teker kapatacaktık hep birlikte kapattık . Sağlık sistemimizin temel taşlarından biri olan eczanelerde bir deprem yaşanıyor. Artık Artık eczanelerimizin bu koşullarda yaşamaya ve yaşatmaya devam etmesi çok zor gözüküyor. Bazı basın kuruluşlarınca "Eczaneler ilaç fiyatları düşüyor diye eylem yapıyorlar" şeklinde haberleri de bizi son derece üzmektedir.

Biz ilaç fiyatlarındaki indirimleri yürekten destekliyoruz. Yalnız elimizdeki daha önceden yüksek maliyetle almış olduğumuz ilaçların 4 Aralık tarihinden itibaren bir günde yaklaşık %30 değer kaybederek emeğimizin ve tüm birikimimizin üçte birine el konulmasına karşıyız. Bu şartlarda yaşamak mümkün müdür?

Son 4 yıl içerisinde ilaçların fiyatı %80 seviyesinde ucuzladığı halde hala üretip piyasaya veren çok uluslu ilaç üreticilerinin yıllardır yaptıkları faiş karların hesabını vermelerini istiyoruz.

Bizler bugüne kadar günü birlik değişen uygulamalar, gün be gün eritilen emeğimizin artan bürokrasi nedeniyle mesleğimizi yapamaz hale getirildik. Yüzlerce milyona varan muayene ücretlerini, ilaç fiyat farklarını ödeyemeyen binlerce hastamızla her gün yüz yüze bizler bakıyoruz.

Eczacılar olarak emeğimizle, mesleğimizle, çalışanlarımızın emeğiyle, çocuklarımızın geleceği hastalarımızın sağlığı ile oynanmasına izin vermeyeceğiz. Sizde sağlık ışığınızı söndürmelerine izin vermeyin." dedi. ” Diyor.

Sayın başkan yaptığı konuşmanın içinde “Yanlız elinizdeki daha önceden yüksek maliyetle almış olduğumuz ilaçların 4 Aralık tarihinden itibaren bir günde %30 değer kaybederek emeğimizin ve tüm birikimimizin üçte birine el konulasına karşıyız..”diyor.

Halbuki 3 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer şöyle bir açıklama yaptı. “Eczacıların raflarındaki ve stoklarındaki ilaçlarda fiyat farkından dolayı çıkabilecek her türlü zararı ilaç sanayii karşılayacak. Bunu sadece söz olarak da değil, aynı zamanda yazılı olarak da kendilerinden aldık. Dolayısıyla eczacılarımızın herhangi bir tedirginlik duymalarını gerektirecek durum yok. Şayet uygulamazlarsa bu söyleşmeyi tek taraflı iptal etme hakkımız var. Fiyat farkından dolayı her türlü zararı karşılayacaklar. Ne kadar olursa olsun, ister 1 kuruş, ister bir milyar lira, hiç fark etmiyor aradaki farkı telafi edecekler”.

Aynı gün Araştırmacı ilaç firmaları Derneği ilaçta yeni fiyat kararnamesi üzerine uzlaşma sağlandığını açıkladı.

Bakanın ve ilaç firmaları derneğinin açıklamaları eczacıların kepenk kapatma eyleminden bir gün evvel yapılıyor. Eczacıların kepenk kapatma eyleminden bir gün evvel yapılıyor. Eczacıların duymaması mümkün mü? Bahaneleri ne “pahalı aldığınız ilaçlardan zarar ediyoruz” bahane ortadan kalkmış siz neyin eylemini yapıyorsunuz?

Sayın oda başkanı açıklamasında “hastalarınızın sağlığı ile oynanmasına izin vermeyeceğiz...”diyor. Sayın başkana soruyorum ilaç fiyatları düştükçe hastalar ilaç almaya gücü yetmez mi? Siz kepenkleri kapattıkça ilaç bulması daha mı kolay olur?

Nedemiş? Ne demiş?

- Teneke gibi arabayı mercedes fiyatına satma devri sona erdi.

Nihat ERGÜN Sanayi ve Ticaret Bakanı

- Eczanelerin kepenk kapatması etik değildir. Çünkü ilaç sektörü tüm Dünyada olduğu gibi ülkenizde de çok karlı bir sektördür. Hiç bir meslekte bu kadar büyük kar oranları yoktur.

Nurettin ÖZGENÇ Kobider Başkanı

Taşı gediğine

- Başbakan Davos’ta yaptığı gibi YaŞ’ı da terk etse acaba ne olurdu?

Başbakan bir etkisi ve yaptırımı olmayan kurula Başkanlık edip milletin içini yaralayan kararlara ortak olacağına YaŞ’ı tartışmaya açsa ne olur du?

Abdullah Abdülkadiroğlu (Gazeteci)

Belediyenin benziklik yapmak üzere satışa çıkardığı eski tamir atölyesi arsası için CHP belediye meclis üyesi Raşit Sünnetçi “Bir benzinlik yerinin satılması hatadır. Yap işlet devret modeli ile Bilecik halkına kazandırılmalı....” Diyor.

49 yıllığına kiralasa alıcı çıkar deği mi?

Son yıllarda en çok vergi veren 10 kişi arasında vergi rekorlarını kıran eczacılar, hükümetin ilaç fiyatlarında % 40 indirime gitmesine tepkililer. Fakirleşeceklerini ileri sürerek eczanelerini kapatmak zorunda kalacaklarını sürüyorlar.

Halkta eczacılara şöyle diyerek karşılar her halde .”Birer birer başolmaz hepiniz hoşgeldiniz.”

Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR