MUZAFFER TEKELİOĞLU

MUZAFFER TEKELİOĞLU

MİLYONLARA DEĞER BİR SÖZCÜK… ”TEBESSÜM”

MİLYONLARA DEĞER BİR SÖZCÜK… ”TEBESSÜM”

Evimize geldiğimizde eşimizden, çocuklarımızdan; işyerine gittiğimizde patronumuzdan ya da amirimizden, mesai arkadaşlarımızdan; hastaneye gittiğimizde doktorlardan, hastabakıcılardan, hemşirelerden; okula gittiğimizde müdürden, öğretmenlerimizden tek beklediğimiz şey tebessümdür. Bir güler yüz bizleri son derece mutlu edecektir. İnsanoğlu olarak çok katı ve acımasız olduğumuz kadar da çok duygusal kişiliğe sahibiz. Ailemiz kapıyı açtığında, güler yüzle bizi karşıladığında tüm yorgunluğumuz gider, patronumuzun çehresindeki tebessümle birlikte içimizi ferahlatan tatlı bir sözü saatlerimizi en iyi değerlendirmemizi sağlar. Doktorların ve hemşirelerin gülen yüzünü görmek, hastalığımızın hafiflemesini temin eder. Milyonlar verip alamadığımız, ancak hiç para vermeden sahip olabileceğimiz tebessümdür bizi rahatlatan… Küçük bir kızın gülümsemesinin nelere varabileceğini gözler önüne seren yaşanmış bir olayı dillendirelim isterseniz…

Küçük kız, evlerinin önündeki sokakta sek sek oynarken önünden geçen hüzünlü bir yabancıya gülümsemiş. Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hissetmesine sebep olmuş. Bu ruh hali içinde yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırlamış. Hemen bir not yazmış ve yollamış. Arkadaşı bu teşekkürden o kadar keyiflenmiş ki, her öğlen yemek yediği lokantadaki garson kıza yüklü bir bahşiş bırakmış.

Garson kız hayatında ilk defa böyle bir bahşiş alıyormuş. Akşam eve giderken, kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına bırakmış. Adam öylesine minnettar olmuş ki... Çünkü iki gündür boğazından aşağıya bir lokma geçmemişti. Karnını doyurduktan sonra, bir apartman bodrumundaki odasının yolunu ıslık çalarak tutmuş. Öyle neşeliymiş ki, bir saçak altındaki köpek yavrusunu görünce, kucağına alıvermiş.

Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için çok mutluymuş. Sıcak odada gece boyunca koşturmuş durmuş. Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sarmış. Bir yangın başlıyormuş çünkü… Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başlamış ki, önce fakir adamı uyandırmış, sonra da bütün apartman halkını... Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp, ölümden kurtarmışlar...

Bir tebessümün nelere kadir olduğunu hep birlikte gördük. Yarından itibaren, hatta şu saatten itibaren tebessümü elden bırakmayalım. Hepiniz sevgi ve muhabbetle kalın. Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın.

Bu yazı toplam 2896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
MUZAFFER TEKELİOĞLU Arşivi
SON YAZILAR