AŞ EVİ OLDU, AÇ EVİ

Bir müddet evvel Vakıflara ait günde 500 kişiye yemek veren aşevi kapandı.

Bu konuda kapandığı haberinin haricinde haber yapmadık. Kapanmadan evvel bir sürü pürüzün yaşandığını da biliyorduk. Neden üzerine gitmedik? Önümüz kış, eksik yemek verildiğini, gramajın çok altında et yemeği çıkarıldığını yazsak, azda olsa önüne sıcak çorba konan 500 vatandaşımız bundan mahrum kalır, havalar ısınsın ondan sonra gündeme yeterince getirelim düşüncesindeydik. Biz ne kadar iyi niyetle düşünsekte aş evi kış ortasında kapandı, 500 vatandaşımız bir sıcak çorbadan bile mahrum kaldı. Toprak fabrikasında çalışan işçilerin durumundan “haberim yok” diyen Başbakan Erdoğan, sadece beceriksizlik yüzünden Bilecik’te kış ortasında 500 vatandaşın aç bırakıldığından haberi var mı?

NEDEN AŞEVİ KAPANIYOR?

500 kişiye yemek veren Aşevi Vakıflara ait. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile hiçbir alakası yok.

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bağlı aşevi. İlimizde Vakıflara ait il müdürlüğü yok. Bir temsilci vardı oda emekliye ayrıldı.

Bu aşevinin yemek ihalesini Bursa’da Vakıflar Bölge Müdürlüğü yapıyor. İhaleyi alan müteahhidi, Bilecik Valiliğinin görevlendirdiği bir yetkili denetliyor. Denetlemesine denetliyor ama, eksikliklerin giderilmesini sağlayacak yaptırım gücü yok. Sadece tuttuğu raporları Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bildiriyor. Bölge de bugüne kadar “kim takar…..” hesabı hiçbir tedbir almıyor. Almıyor demeyelim almasına aldı. İşi kökünden “kapatıyorum” dedi, kendine göre çözdü. Kış ortasında 500 kişi aç bırakılmış kime ne? Gerisi vicdanı olanların işi…

VAKIFLA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ T.C. HUDUTLARI DIŞINDA DEĞİL HERHALDE

İlimizde Vakıflar İl Müdürlüğü olmamasının eksikliğini bu vesile ile bir daha gördük. Bursa’daki Vakıflar Bölge Müdürlüğü Türkiye Cumhuriyeti hudutları haricinde mi? Bu soruda nereden çıktı diyenler olabilir. 500 kişiye yemek dağıtan aşevinin, yemek pişirme ve dağıtım ihalesini Vakıflar Bölge Müdürlüğü ihalesini yapıyor ve bir müteahhit alıyor. İhaleyi alan her kim ise ihale şartlarına uymuyor. İl makamının görevlendirdikleri yetkililer şartnameye uymayan usulsüzlükleri ve davranışları tespit ediyor. Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğüne elbette bildiriliyor. Nedendir bilinmez bölge müteahhidi cezalandırılacağına aşevini kapatarak 500 vatandaşı cezalandırılıyor.

İşte ben bunun için “Vakıflar Bölge Müdürlüğü Türkiye hudutları haricinde değil herhalde?” diye soruyorum. Bölge Müdürlüğünün vurdumduymazlığı yüzünden aşevi kapatılıyorsa bu müdürlüğün bağlı olduğu Anlara’da Genel Müdürlük, Bakanlık, Başbakanlık ve hatta devletin başı Cumhurbaşkanlığı var. Bütün illerin il makamları Ankara’ya bağlı değil mi? Neden Vakıflar Bölge Müdürlüğünden hesap sorulmuyor? Daha evvel ilimizde Valilik yapan, şimdi Bursa Valiliği görevini yürüten Sayın Şahabettin Harput, 500 kişinin aç kaldığını öğrendiğinde sorumluluğu hissedecek bir şahsiyet, Vakıflar Bölge teşkilatının sorumsuzluğu kendisine iletildi mi?

“Komşusu aç iken tok yatan bizden” değildir diyen peygamberimizin ümmeti olduğuna inananlar! Aşevinin kapanmasına sebep olanlardan hesap sordurmaktan aciz misiniz? Hani, Başbakan Erdoğan Valiler toplantısında, “Kış ortasında kömürsüz kalan vatandaşına bizzat siz valilerimiz kamyon üstünde kömür dağıtacaksınız…”, yine Erdoğan “Dağda birtek vatandaşımızda yaşasa yolunu yapacaksınız” diyordu.

Şimdi ben demiyeyim mi? Sayın Başbakanım, bırakın kömür dağıtmayı, bir tek kişiye bile yol yapmayı, aşevine aş yapacak para var, sadece beceriksizlerin yüzünden 500 kişi aç bırakılıyor. Buna sebep olanları bulundukları makamlardan attıracağınıza, 500 kişinin karnı doyduğu aşevini kapatıyoruz.

SİZ NERENİN MİLLETVEKİLİSİNİZ?

Sayın Poyraz, birisi size ufacık bir serzenişte bulunsa anında cevap vermektesiniz. Bozüyük Belediye Başkanı size “Siz nerenin milletvekilisiniz?”dedi. Olgunluk yaptınız ziyaret ettiniz. 500 kişiye aş veren aşevi kış ortasında 1 ay oldu kapatıldı. Sizden hiç ses yok. Şimdi ben size soruyorum “Siz nerenin milletvekilisiniz?” öyle ya, ya siz Bilecik’in iktidarda olan milletvekili değilsiniz, veya aşevi kapatılan Bilecik ili değil. Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğü özerkleşti, özerkleştirildi de söz mü geçirile miyor? Kış ortasında aç bırakılan 500 kişinin vebali mi hissedilmiyor?

Atalarımız ne güzel söylemiş “Tok açın halinden ne anlar” diye.

MUHALEFETE

Sayın muhalefet siz bu memlekette yaşamıyor musunuz? Şu 500 kişinin aç bırakılması hadisesini muhalefet yapmaya sebep olarak görmüyor musunuz? Eczacılar, aşevinden aş yiyen 500 kişiden daha mı yoksul da onlara verdiğiniz desteği aşevinin kapanmasında vermiyor sunuz?

Muhalefet Milletvekili Sayın Tüzün, aşevinin kapanmasını bir soru önergesi vererek gündeme getirmeyi neden düşünmüyor sunuz?

Aşevini Aç evi haline getirenlerden hesap sorulsun. Biran evvelde Aşevi aç doyuran hale getirilmeli. Kim bu yüz kızartıcı olayı yüz akı hale getirmezse Allah’ın laneti üzerine olur. Allah’ın lanetini üzerinize çekmektense hayrını almak daha iyi değil mi?

 NE DEMİŞ NE DEMİŞ

- Akşamları yarım saat Kur’an okuyun demek, Diyanet İşleri Başkanı’nın işi değil.

Fatih ALTAYLI- Gazeteci

- Ama laik bir devlette, hem de “İnsan laik olmaz. Devlet laik olur” inancını savunanların iktidarında bir devlet görevlisi, hem de o sıfatıyla “Kur’an okuyun” dememeli.

Hıncal ULUÇ -Gazeteci

- Diyanet İşleri diye bir makam varsa, o makamda oturan kişinin topluma Kur’an okumasını tavsiye etmesinden doğal bir şey var mı? Aşk-ı Memnuyu tavsiye edecek değil ya.

Haşmet BABAOĞLU - Gazeteci

Fener - Bursa eşleşmesi gösterdi ki, bu ülke de iki hakem kitabı var. FİFA hakem kitabı. Fener hakem kitabı. Bursaspor iki maç üst üste bu ikinci kitaba göre yöneltilen maçlarla elendi.

Hıncal ULUÇ- Gazeteci

 TAŞI GEDİĞİNE

Bilecik’te insan hakları ihlâli yokmuş .

Beyler 500 kişiye yemek veren Aşevi kapatıldı. Bu insan hakkı sayılmıyor mu? Yoksa Aşevinden yemek yiyenler insan mı sayılmıyor?

***

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan “Önce oda başkanlıklarını alırsınız. Şimdiden daha odaları almadan “ben birlik başkanı adayıyım” diye yarışa başladılar. Önce cin olsunlar sonra şeytanlığı düşünsünler. Bu benim onlara tavsiyemdir” diyor.

Tecrübe Konuşuyor....

Bu yazı toplam 1336 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR