ŞADİ  ERDAL

ŞADİ ERDAL

Nerede hatadan dönülürse kârdır

Nerede hatadan dönülürse kârdır

Gazete ve İnternet sitemizde 16 Nisan 2024 tarihli “BİLECİK BELEDİYESİNDE İŞTEN ÇIKARMALAR” haberi verildi. Özet olarak 200 kişi ile başlayacak işten çıkarma sayısının 400’e ulaşılacağı yazıldı.

Ayrıca haberde seçim çalışmaları sırasında bir televizyon kanalına çıkan Melek Hanım “Son 75 günde 150 kişiyi işe almışlar. Belediyenin aylık geliri 25 milyon TL, fakat maaş ödemesi ise 30 milyon TL” diyor.

Haberimizden sonra Bilecik Belediyesi 17 Nisan 2024 günü yani bir gün sonra açıklama yaptı. Kanuni zorunluluk başlığıyla verdiğimiz haber eksiltme ve ilave yapmadan aynen şöyle;

“Böylesine kısa bir zaman zarfı içerisinde ise ihtiyaç olmadığı halde, siyasi ve kişisel hırslar uğruna, Bilecik Belediyesi bünyesine 139 kişi işe alınmıştır. Sonuçlarını düşünmeden, plansız bir şekilde gerçekleştirilen bu uygulama Bilecik Belediyesi adına şu iki önemli sonucu ortaya çıkarmıştır. Birincisi bakanlık tarafından yerel yönetimlerde uygulanan “personel maaşlarının mevcut bütçenin yüzde kırkını aşmaması zorunluluğu” ihlal edilmiştir. İkinci olarak ise fazla personel sayısının ortaya çıkardığı mali açığın doğal bir sonucu olarak şehre ve Bilecik halkına hizmet için harcanması gereken bütçenin mevcut personel giderlerini dahi ödemekte yetersiz kalmış olmasıdır.

Bununla birlikte işe alınan personellerden bazılarının işe dahi gelmediği fakat maaşlarını almaya devam ettikleri, çalıştırıldıkları birime dair uzmanlığı olmayan onlarca kişinin işe başlatıldığı tespit edilmiştir.

Görevi devraldığımızda karşılaştığımız bu üzücü tablonun sorumlularına gelecek olursak; kişisel hırsları ve siyasi beklentileri uğruna bilerek veya bilmeyerek sorumsuz ve basiretsiz bir yönetim anlayışı benimsemiş, Bilecik şehrine ve insanlarına ait olan kaynakları bu kirli beklentiler uğruna harcamışlardır. Daha da üzücü olanı ise yalnızca iş bulma kaygısı ile hareket eden onlarca vatandaşımızın gururuyla oynanmıştır. Bu sorumsuz idarecileri ve onlara ortaklık edenleri Bilecik halkının vicdanına havale ediyoruz.

Gelinen bu süreçte öncelikle şehrimizin ve Bilecik Belediyesi’nin düşürüldüğü bu durumdan yaşadığımız üzüntüyü belirtmek istiyoruz. 31 Mart seçimlerinin ardından yönetime kim gelirse gelsin hukuken alınması gereken kararlar oldukça açıktır. Bu süreçte Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, sürece oldukça hassas yaklaşarak mağdur edilen tüm vatandaşlarımız ile ayrı ayrı görüşmüş ve izlenecek yol hakkında kendilerine bilgi vermiştir.

Bilecik Belediyesi olarak Bilecik halkına ve şehrimize hizmeti önceliğimiz kabul ediyor ve yukarıda bahsi geçen sorunlar hakkında gerekli tedbirleri kanun gereği ivedilikle almak zorunda olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.”

Belediyenin açıklamasından 75 gün Belediye Başkanlığı yapan Sadık Kaya döneminde alınan 139 kişi (Melek Hanım bir TV programında 150 kişi demişti) kanuni alım sınırını aşmış, gelen para bu yüzden yetmez olmuş gibi anlaşılıyor. Ben Sadık Kaya’nın 75 gün içinde işçi almasını uygun görmüş değilim. Belediyeyi bir fabrika gibi görüp yandaşlarla doldurulmasına, bunun yolunun açılmasına karşıyım. CHP 2019 yılı seçimlerinden sonra belediyeyi kazanmasıyla kadroları şişirdi Melek Hanım Belediye Başkan Vekili seçildikten sonra yaptığı bir açıklamada belediye personelinin 750 kişi olduğunu açıklamıştı. Semih Şahin ve kendi döneminde 550 kişi alındığı biliniyor. Ben birçok defa fazla personel alınmasından dolayı belediye bütçesinin yandaşlara maaş olarak dağıtıldığını dolayısıyla Bilecik halkına hizmet yapılmadığını defalarca yazanım.

Melek hanımın seçim vaatleri içinde işçi çıkarma vaadinde bulunmamış. Niye işçi çıkarıldığı sorgusunu yapmıyorum, neden geçtiğimiz dönemde bu kadar kadroları yandaşlarla doldurup da hizmeti yapmadığınızı sorguluyorum.

Ne diyelim. Nerede hatadan dönülürse o da kardır diyelim. Bundan sonra da seçim vaatlerini takip edelim.

Bu yazı toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
ŞADİ ERDAL Arşivi
SON YAZILAR