ŞADİ  ERDAL

ŞADİ ERDAL

Kılıçdaroğlu’nun Söylediklerine Cevap Verilmeli

Kılıçdaroğlu’nun Söylediklerine Cevap Verilmeli

Geçtiğimiz hafta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “1940’lı yıllarda Türkiye uçak ihraç eden bir ülkeydi. Onlar biliyorlar mı ki acaba bunu? Onlar denizaltı yapan bir Mustafa Kemal ve arkadaşlarını biliyorlar mı ki? Kayseri’de 1925 yılında bir uçak fabrikasının kurulduğunu biliyorlar mı ki acaba? Eskişehir Etimesgut’u biliyorlar mı ki? (Etimesgut Eskişehir’de değil Ankara’da, onlar bilmiyorlar ki) ve bunların nasıl yok olduğunu ve kimler tarafından yok edildiğini biliyorlar mı acaba?”

Kılıçdaroğlu bunları söyledi ama üzerinde duran olmadı. Uçak fabrikalarını, silah fabrikalarını ve bunları kuran iş adamları nasıl yok edildiği tafsilatıyla halka anlatılsa değil Kılıçdaroğlu CHP bile toz duman olur biter.

Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerine kısa da olsa Türkiye Gazetesi köşe yazarı Fuat Uğur cevap verdi. Uğur’un yazısı aynen şöyle:

EVET, SİZ BİLİYOR MUSUNUZ Kİ KEMAL BEY!..

-Siz biliyor musunuz ki Kemal Bey, 1926’da, Alman Junkers firmasının ortaklığıyla, Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAŞ) adı altında açılan Kayseri Uçak Fabrikası’nın CHP iktidarında, Millî Şef İsmet İnönü tarafından 1935-1950 arasında atıl bırakılıp uçak üretiminin durdurulduğunu?

- Mustafa Kemal ve arkadaşlarının ilk denizaltıyı yaptıklarını söylediniz ama Kemal Bey, siz biliyor musunuz ki bu topraklarda ilk denizaltıların (Bir değil iki adet) Padişah II. Abdülhamid tarafından, parça ve ana aksamları yurt dışından temin edilerek İstanbul Tersanesinde inşa ettirildiğini.(*) Siz biliyor musunuz ki Kemal Bey, bu denizaltılardan birincisinin 1886, ikincisi ise 1887'de denize indirilip 22 Mart 1888 tarihinde Abdülhamid ve Abdülmecid adlarıyla donanmaya katıldığını.

-Kemal Bey, siz biliyor musunuz ki dizel motorları ve tüm aksamları yurt dışından gelen ve 1930’lu yılların ortalarında Gölcük Tersanesi’nden denize indirilen birkaç denizaltıdan sonra bu işin yine İsmet İnönü tarafından sonlandırıldığını.

-Siz biliyor musunuz ki Kemal Bey, o tarihten neredeyse 64 yıl sonra ilk denizaltımızın, tamamına yakını yerli olmak üzere ASELSAN, HAVELSAN, MilSOFT, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Koç Bilgi ve Savunma, TÜBİTAK, AYESAŞ'ın geliştirdiği millî sistemlerle geçen yıl inşa edildiğini.

-Siz biliyor musunuz ki Kemal Bey bu ilk yerli denizaltının YAZILIMININ ve KARAKUTUSU’nun tamamen yerli olduğunu.

-Siz biliyor musunuz ki Kemal Bey, Türkiye’nin uluslararası çapta ilk uçak üreticisi olan demir yolları da inşa ettiği için Atatürk tarafından soyadı “Demirağ” yapılan Nuri Demirağ’ın İsmet İnönü tarafından batırıldığını, Türk Hava Kurumu’nun onun talimatıyla tüm uçak siparişlerini iptal ettiğini, İspanya’ya uçak ihraç edilmesinin önlendiğini. Uçak deneme alanının ve pistinin istimlak edildiğini (şimdiki Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu alan) ve sonunda 15 Mart 1950’de tüm fabrikalarının kapatıldığını. Bu yüzden İnönü’ye kızan Nuri Demirağ’ın Millî Kalkınma Partisi adıyla bir parti kurduğunu?

-Kemal Bey siz biliyor musunuz ki 1941-44 yılları arasında ABD’nin Türkiye'ye 95 milyon dolarlık kullanılmış savaş malzemesi ve uçak verdiğini, İsmet İnönü’nün aslında bu anlaşma nedeniyle Nuri Demirağ’ı batırdığını, CHP iktidarının Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zeki Doğan’ın, Nuri Demirağ'a "Amerikan yardımından bedava uçak almak dururken uçak fabrikanıza sipariş verirsem yarın bu millet beni asar" dediğini.

Nereden bileceksiniz?

Atatürkçü görünümlü Amerikancı atalarınızdan farklı değilsiniz.

Adamlarınız da sizin gibi.

Enerji Komisyonu Başkanınız geçen akşam televizyonda Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin Schlumberger adlı firmanın teknik hizmetiyle bulunduğu yalanını söylüyordu utanmadan.

Oysa tüm sondaj gemilerinde teknik hizmeti Türkiye Petrolleri Offshore Tecnnology Center adlı yerli kuruluşumuz veriyor.

Cumhuriyet gazetesinin yazarı Mustafa Balbay’a bakın. 25 Eylül 2019’daki yazısında “Sondaj faaliyetlerinde ekipman ve kimyasal aldığımız Schlumberger, Baker Hughes, Weatherford, Geolog adlı şirketler antlaşmaları servis, mühendis, ekipman, malzeme sağlamayacaklarını belirtip çekildiler” diye yazıyor.

Çünkü Türkiye’nin bulacağını anladılar.

26 yıl TPAO’da çalışsan ne yazar? Batılı şirketler petrol ve gaz kuyularımızı işaretleyip işaretleyip yok diye kapatırken trene bakar gibi seyreden bu tür adamlarda ulusal bilinç olsaydı, zaten Türkiye bu noktaya böyle uzun bir yol katederek gelmezdi.

Hele bugünkü siyasi irade o zamanlar olsaydı, Türkiye’de bugün konuştuğumuz pek çok şey yaşanmazdı. Aslında Kemal beyler ve CHP’de boy gösteren fikir cücelerinin adı bile bilinmezdi.
 

Bu yazı toplam 1499 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ŞADİ ERDAL Arşivi
SON YAZILAR