• BIST 118.399
  • Altın 396,830
  • Dolar 6,8544
  • Euro 7,7918
  • Bilecik 17 °C

İYİ TATİLLER…

MUZAFFER TEKELİOĞLU

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılını tamamladık. Önceki gün karnelerimiz verildi. Öğrencilerimizin bir kısmı karnesinin yanında teşekkür ya da takdir belgesinin olmamasının üzüntüsünü yaşayacaklar.Bazı öğrencilerimiz de karneleriyle birlikte teşekkür ya da takdir belgesini de almışlarsa onların keyiflerine diyecek yoktur. Sevinçten havalara uçarlar. Bir eğitim-öğretim yılı boyunca çalışmanın mükâfatını almışlardır. Onlar ne kadar sevinse azdır. Hele aileleri çocuklarının başarısından gurur duyarlar. Babaları mesai arkadaşlarının, anneleri ise gün arkadaşlarının yanında çocuklarının başarısını anlatmak için fırsat bulmuşlardır.

Bazı öğrencilerimizin karnelerinde ise bir ya da birden fazla zayıfları olacaktır. Onlar suskun bir şekilde, zayıf almanın üzüntüsünü yaşayarak, boyunları bükük evlerinin yolunu tutarlar. O çocukların anneleri ve babaları çok üzülürler. Hatta çocuklarına bağırıp, çağırırlarken “Ben komşularımın yüzüne nasıl bakacağım, Ayşe Teyzene, Fatma Ablana, Ahmet Amcana ne diyeceğim?” diye söylenirler.

Değerli anne ve babalar! Bizler de okul hayatı yaşadık. Bizim de karnelerimizde zayıflarımız vardı. Hatta sınıf tekrarı yaptık. Öğrencilik hayatında takdir teşekkür aldığımız gibi zayıflarımız da oldu. Bunlar normal şeylerdir. Ben çok iyi hatırlıyorum Ortaokul 1.sınıfında sınıf tekrarı yapmıştım. Ortaokul 2. Sınıfta ise bütünleme sonucunda sınıfımı geçmiştim. Hayatta her olumlu şeyin bir olumsuzluğu mutlaka vardır. Gündüzün gecesi, yazın kışı, sağlığın hastalığı, sevginin nefreti vardır. Başarının başarısızlığı da olabilir. Bir eğitim-öğretim yılı sonunda alınan karnedeki başarısızlık her şeyin bitmesi anlamına gelmez. Onlara nasihat ederek, sevgi ve şefkat göstererek çalışmasını ve başarılı olmasını sağlayabiliriz. Laf aramızda biz çocuklarımızın başarısını biraz da kendimiz için istiyoruz. Komşulara mahcup olmamak için istiyoruz. Biraz da etrafımızdakilere hava atmak için istiyoruz.

Sevgili Öğrenciler; Başarılarınızdan dolayı sizleri tebrik ederim. Tatilde dinleneceksiniz. Arkadaşlarınızla bir araya gelip, eğleneceksiniz. Dinlenmek ve eğlenmek sizin hakkınız. Karnesi arzu edildiği gibi olmayan öğrencilerimiz mutlaka üzülüyorsunuzdur. Üzülmek başarıyı artırmanın yolu değildir. Önemli olan bundan sonra başarılı olmak için gayret göstermenizdir. Başarısızlığın nedenlerini şöyle bir düşünün. Hatalarınızı telafi ederek, sistemli ve programlı olarak ders çalıştığınızda başarılı olacaksınız. Sizler de tatilinizin bir kısmını dinlenerek ve eğlenerek geçirin. Belli bir bölümünde ise bilhassa başarısız olan derslerin konularını tekrar etmeyi ihmal etmeyin. Önümüzdeki yıl başarmak için elinizden gelen gayreti gösterin. Şuna inanıyoruz ki sizin, başarılı olan arkadaşlarınızdan hiçbir farkınız yoktur. Sizlere güveniyoruz. Hepinize iyi tatiller dilerim.

Bu yazı toplam 925 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Bilecik Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 228 212 40 29 Faks : 0 228 212 40 29