MUZAFFER TEKELİOĞLU

MUZAFFER TEKELİOĞLU

HAYATIN ÖNEMİ

HAYATIN ÖNEMİ

İnsan hayatı… Ortalama 60-70yıllık ömür. Bazıları için birkaç yıl daha çok, bazıları için daha az bir ömür. Ne olursa olsun, biz ömrümüzün önemini ve kıymetini bilebiliyor muyuz? Hayatımızı en güzel şekilde değerlendirebiliyor muyuz? Hayatı sadece dünyada yaşandığını bunun dışında tekrar hayat olmadığını düşünen insanlar gibi; “Bu kısacık ömrümü dolu dolu değerlendireyim, bir daha dünyaya gelecek değiliz ya!” Diye düşünen zavallı insanlar gibi, helal-haram düşünmeden kazancına kazanç katan, insanların malına, canına, namusuna zarar vermekten çekinmeyen insanlar gibi mi yapıyoruz? Yoksa dünyaya gelişimizin esas gayenin Allah’a kulluk vazifelerini yerine getirmek olduğunu bildiğinden, insanlara yardım elini uzatan, hak ve hukuktan ayrılmayan, evine az da olsa helal lokma götürme gayretinde olan insanlar gibi mi yapıyoruz? Hepimizin ortak düşüncesi tabii ki yaradılışımız gayesi doğrultusunda hareket etmek olacaktır. Hayatın önemi, bilhassa anlamı çok önemlidir. Dünyaya geliş sebebini anlayabilirsek, o zaman mesele kalmaz. Hayata bakış açısı da çok mühimdir. 

İşte hayatın anlamını, hayata bakışı anlatan güzel bir kıssa:

Adamın biri hayatın anlamını öğrenmek için Bilgeye gitmiş. 

Bilge;” Sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor “demiş. Adam kabul etmiş.Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.Simdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel. Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin. 

Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış, “Evet demiş, kaşıkta yağ eksilmemiş. Peki, bahçe nasıldı(!)” Adam şaşkın. Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki... 

“Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel” ,demiş bilge... 

            Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler büyülemiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü... Geri geldiğinde bilge, adama bahçe nasıldı diye sormuş... 

Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmış. Bilge gülümsemiş ,”Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş:

    -Hayat senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider sen farkına varamazsın. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın akıp giden zamanın anlam kazanır. 

"Hayatının anlamı senin bakışlarında gizli"

Sevgili gençler, sizler için hayat çok uzun gibi görünebilir. Sanki hayat hiç tükenmeyecek gibi gelebilir. Hayat su gibi akıp, gitmektedir. Her geçen saati, günü en güzel şekilde değerlendirmek gerekir. Yapılan her güzel şey, insanları mutlu kılan her davranış hayatımıza bir anlam kazandıracaktır. Yaptığımız hata ve kusurlardan pişmanlık duymamamız için her anımızı güzel değerlendirmemiz gerekir. Belli bir yaşa geldiğimizde geçmişimizin anılarını tazelerken yaptığımız güzelliklerden dolayı gönül huzuru içinde olalım.

Sonuç olarak diyorum ki! Aslında hayat çok güzel. Yeter ki güzel bir şekilde değerlendirelim. Her şey güzelliklerle anlam kazanır. Sevgi, saygı ve kardeşlik hayatımızın anlamını kazandırır. Bu sabah gözlerimizi açarsak eğer hayata bakışımız çok farklı olsun, sıkı sıkı sarılalım sevdiklerimize… Allah’ımıza şükredelim bizi yaşattığı için, sevdiklerimizden bizi ayırmaması için...

Bu yazı toplam 2617 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
MUZAFFER TEKELİOĞLU Arşivi
SON YAZILAR