ALİ ERDAL

ALİ ERDAL

GÖRECEĞİZ BAKALIM...

GÖRECEĞİZ BAKALIM...

“Ülkemizin, başörtüsüne karşı olduğunu düşündüğünüz her hangi bir yerinde, bir anket yapın… Başörtüsüne evet mi, hayır mı diye sorun… İddia ediyorum; orada bile yüzde ellinin, hattâ altmışın üzerinde evet denecektir.” İddia, ben bilirim mânâsına değil, milletimin başörtüsüne bağlılığını ifade için…

Başörtüsünü “öcü” göstermeye çalışan Bremen mızıkacıları; yersiz, haksız ve kanunsuz yaygaralara başladığından beri bunu yazdım ve söyledim… Allah’a şükür, pek çok ankette doğruluğu görüldü... Son olarak bu anketlerden biri daha kamuoyuna duyuruldu…

Pollmark Araştırma Şirketi, 2–10 Ocak 2011 tarihleri arasında bir anket yapıyor... Şunu soruyor:

“Başörtüsü takanlar lâiklik için tehdit midir?”

“Tehdit değildir!” diyenler, yüzde 79.1…

Yüzde 5’lik fikrim yok diyenler de “tehlike” çığırtkanlarının farkında bile olmadığına göre yüzde 80’in üzerinde vatandaş, başörtüsünü tehdit olarak görmüyor.

Anket, bu sonucun alınacağı bir ilde mi yapıldı? Hayır… Aralarında İstanbul, Ankara, Adana ve Hatay’ın da bulunduğu 15 ilde… İstenilen cevabı vereceği belli sosyal bir sınıfa, gruba ve dar bir çevreye de uygulanmış değil... Çeşitli sosyal gruplardan 5 bin 369 kişiye soruluyor. Yani bütün vatanın nabzını tutan bir anket… Yüzde 80’in üzerinde vatandaş, başörtüsünü tehlike görmüyor. Millet; Bremen mızıkacılarının yıllardır yaptığı, vahşilerin tehlike tamtamlarına benzer propagandalarına itibar etmemiştir...

Ankette partilere göre de değerlendirme yapılmış. “Başörtüsü takanlar lâiklik için tehdit midir?” sorusuna, CHP’lilerin yüzde 52’si “Hayır!” diyor. Diğer partilerin yüzdesi daha yüksek olduğu halde, her türden basın, CHP’lilerin cevabını öne çıkardı. Eh artık Sayın Kılıçdaroğlu, göğsünü gere gere “Başörtüsünü biz çözeriz!” diye bir kere daha haykırabilir.

Asıl can alıcı sorular, arkadan geliyor:

“Üniversitelere başörtüsüyle girilmesini nasıl karşılıyorsunuz?”… Olumla karşılayanlar yüzde 76,1… Fikri olmayanlar da tehlike görmeyenler safında düşünülebileceğine göre yine yüzde 80… Milletin, sanal tehlike çığırtkanlarına kulak asmadığı bir kere daha görüldü. Öyleyse YÖK Başkanı, üniversitelere başörtüsü ile girilmesini mümkün kılmakla, millî iradenin emrini yerine getirmiştir; hocamızı, tebrik etmez misiniz?

Seçim atmosferine girdik… Herkesin merak ettiği “günün sorusu” ihmal edilemezdi… Anket sorularında o da var:

“Siyasî partiler genel seçimde başörtüsü takan bayanları milletvekili adayı gösterirlerse bunu nasıl karşılarsınız?”

Yüzde 68,3’lük bir kesim “Olumlu karşılarım” diyor.

İmralı mahkûmunu!.. Caniyi, katili, bölücüyü, âsiyi; “ekselânsları” yapma gayretinde olanlar bile, perva etmiyor… Hem de millete rağmen… Milletin öfkesine aldırmadan… Mahkemeleri devam eden darbe sanıklarını, milletvekili yapmak isteyenler bile perva etmiyor… Hem de partilerini ve genel başkanlarını zor durumda bırakmak pahasına… Ve yine millete rağmen… Başörtülüler niye tereddüt etsin? Üstelik de millet istiyorken… Ve kimseye zararı olmayan tabiî bir hak kullanılacak.

Nereden bakarsanız bakın… Başörtüsünü değil lâikliği merkeze alan, lâikliği esas alan, lâikliği sırta alan sorularda bile başörtüsüne kesin ve ezici bir destek var. Hem de her partide… Millet, mantar tabancasına teslim olmamıştır… Zaten kanunen de bir engel olmadığına göre “çözerim” diyen de, demeyen de, başörtülü aday göstermekte tereddüt etmemeli. Milletin bu kadar net ve defalarca yaptığı rey beyanını göre göre… Gücünü milletten, millî iradeden alan partiler, başörtülülere cüzzamlı muamelesi mi yapacak?

Göreceğiz bakalım… El mi yaman, millî irade mi?.. Az kaldı…

Bu yazı toplam 1119 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ALİ ERDAL Arşivi
SON YAZILAR