Doç. Dr.  BURAK ÖZTÜRK

Doç. Dr. BURAK ÖZTÜRK

Edebalı Projesine Davetiye

Edebalı Projesine Davetiye

 

Bilecik – Sakarya gazetesinin değerli okurları, aslında bu sayıda Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Sayın Talip GEYLAN’ın ‘’Devletin Kurumlarından Kripto Unsular Arındırılmalıdır’’ temalı konu hakkında yazmayı planlamıştım. Ama bu hafta şehrimiz için çok daha önemli gelişmeler yaşanmış durumda. Bu yüzden gündem yaratacak davetimizden önce, değerli Genel Başkanımızın bu söyleşisini tüm halkımızın okumasını tavsiye ediyorum. Devlet işleyişinde bilerek ve isteyerek çarkların nasıl çalışmaz hale getirildiğini ÖSYM örneğiyle sayın Genel Başkanımız bizlere açıklamış. Umarım diğer kurumlar için de bu tip açıklamalar bir daha kamuoyunda yer almaz diyerek, Dirilişin Şehri için önemli bir proje hikâyesi ve davetiyesine geçiş yapalım.

Belirli bir süre önce Savunma Sanayi Teknolojileri sevdalısı, sevdiğimiz bir arkadaşımızdan ‘’Eskişehir’de fuar var ‘’TAI, STM, Havelsan, Aselsan ve Roketsan’’ orda, gidelim de görelim hocam’’ diye bir mesaj almıştım. Tabi ki çok sevinmiştim bu habere, yerli ve milli teknoloji sevdalısı bir akademisyen olarak. O gün nerden bile bilirdim? Bir motor yapacaksın sonra da bir uçak, bide bakmışsın X-San yaptığın tüm prototiplerin hepsini satın alacak. Merak etmeyin asıl bomba bu haberden sonra patlayacak! Maalesef X-San ismi gizlilik gereği basında hiçbir zaman açıklanamayacak.

Resim önizleme

İlk prototiplerin satışı sonrası elde edilen gelir; AHİ HVS yönetimi tarafından nitelikli İHA ve 120 – 240 kg arasında Turbo Probe Motor projesi geliştirmek için BŞEÜ’ de Ar–Ge faaliyetlerine ayrıldı. Danışmanlığını yürüttüğümüz projenin geliştirilebilmesi amacıyla daha fazla miktarda yatırıma ihtiyaç duyulmakta. Hem projenin tanıtımıyla yeni yatırımcılar bulma, hem de satış talebi toplamayla üretim hedefi belirleme adına, bu fuara katılmanın gerekliliği ortaya çıkmıştı artık. Ama sorun şu ki tüm gelir fuarda yer kirasını bile karşılamaya maalesef yetmiyordu. Ama üzülmeyin ufak bir şiirle duyuralım Edebalı Projesinin akıbetini inşallah!