MODERN ÇAĞIN HASTALIĞI; DEPRESYON

Depresyonu tanımlarken en iyi tanım depresyonun belirtileridir diye düşünüyorum. Depresyondaki bir insanın en baştaki ve en önemli özelliği kişinin artık hayattan zevk almamasıdır. Kişi önceden zevkle yaptığı şeylerden artık zevk alamaz haldedir ve bu belirtiyi takiben kişi kendini yorgun, üzgün, sıkıntılı, kötümser , kararsız, huzursuz, çaresiz, umutsuz , sosyal hayata uyumsuz, değersiz, alıngan, suçlu hisseder. Kişide enerji azlığı, karar verme güçlüğü , dikkatsizlik, cinsel isteksizlik, sık sık ağlamalar , yemede azalma ya da artma başlamıştır, uyk. Günün akışında kişi yerınden kalkmak bile istemez , hiçbir şey (faaliyet,iş,aktivite) yapmak istemez , kimseyle görüşmek istemez (tek başına/yalnız kalmak ister). Eğer bu belirtilerden bazıları en az 2 hafta sürüyorsa kişi depresyondadır. Tüm bu belirtilere ek olarak depresyonda olan bazı kişiler kendine zarar vermek ister, intihar planları yapar ya da intihar teşebbüsüne de girişebilir (her depresyondaki kişi kendine zarar vermez, intihar planı yapmaz ya da intihar etmez)
Peki depresyonun nedenleri nedir?
Genetik yatkınlık (ailede veya akraba yakınlarda depresyon hikayesı olanlar varsa)
Kadın olmak depresyona yakalanmak için erkeklere göre daha yüksek faktördür (Kadının hormonları bunda etkılıdır).
Kadınların bazı ozel durumları; kadının premestrüel dönemi, gebelik süreci, doğum süreci, doğum sonrası süreci
Stresor faktörler; sosyal hayat, eğitim süreci,iş yaşamı, aile hayatı, flört süreci
Hayattaki kayıplar (ölümler)
Kişilik yapımız
Çocukluk dönemindeki travmalarımız
OLMAMASI GEREKEN YAKLAŞIM ŞEKİLLERİ
Hadi artık kalk kendıne gel fazla abartmadın mı bu yemek yememelerını , sürekli yatmalarını , sürekli ağlamalarını, çık şu yataktan, unut şu olayları, artık biz seni böyle istemiyoruz başka biri olmanı istiyoruz.
Mızmızlanmanı daha ne kadar çekeceğiz? Hadi kalk yemek yap gibi bu yönde sayılabilecek nice cümleler hiçbir işe yaramaz. Aksine kişinin kendini daha kötü hissetmesine neden olur.

 

Bu yazı toplam 1321 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON YAZILAR